PREMIERA

2014.11.08

CANAL+ PREMIUM

Diana

Wlk. Brytania, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

Reżyser nominowanego do Oscara "Upadku", Oliver Hirschbiegel opowiada o dwóch ostatnich latach życia księżnej Walii z perspektywy jej potajemnego związku z dr. Hasnatem Khanem. W obsadzie: Naomi Watts i Naveen Andrews.

Diana Spencer (Naomi Watts) żyje w izolacji pałacu Kensington. Jest w separacji z następcą tronu, księciem Karolem, ale wciąż jeszcze nie rozwiedziona. Borykając się z depresją, szuka w życiu jakiegoś celu. W wrześniu 1995 roku odwiedza w szpitalu męża przyjaciółki Oonagh Toffolo (Geraldine James). Poznaje tam Hasnata Khana (Naveen Andrews), znakomitego kardiochirurga o brytyjsko-pakistańskich korzeniach, bez reszty oddanego swojej pracy. Zaczynają się potajemnie spotykać. Diana odkrywa, że pomaganie innym jest tym, czego naprawdę pragnie, a związek z Hasnatem inspiruje ją do działania. Zaczyna zbierać pieniądze na badania diagnozujące raka piersi, regularnie odwiedza szpitale, organizacje i towarzystwa charytatywne. Dołącza do kampanii Brytyjskiego Czerwonego Krzyża przeciwko minom przeciwpiechotnym. By zwrócić uwagę świata na ich ofiary, udaje się do Angoli, gdzie przechodzi po zaminowanym polu. Dwa miesiące przed tragiczną śmiercią, za namową syna, księcia Williama, księżna wystawia na aukcję 79 (ponumerowanych od 1 do 80 z pominięciem numeru 13) wybranych sukien balowych, wizytowych i koktajlowych. Kilkumilionowy zysk z aukcji przekazuje na rzecz organizacji charytatywnych, które wspiera. W międzyczasie przechodzi kolejną przykrą lekcję w życiu osobistym, zdając sobie sprawę, że nie jest zwykłą kobietą i związek z ukochanym Hasnatem nie jest możliwy.

Filmowe biografie są dla twórców ogromnym wyzwaniem, nie sposób bowiem opowiedzieć o czyimś życiu w kilkadziesiąt minut. Filmowcy zwykle muszą zdecydować, czy koncentrują się bardziej na wpływie bohatera na innych, czy na jego prywatnym świecie. Twórcy "Diany" postanowili skupić się na życiu osobistym księżnej Walii. Jeden z producentów, Robert Bernstein zastrzega więc: - Film jest interpretacją faktów i posiada własną dramaturgię, ponieważ nie chcieliśmy tworzyć dokumentu i nie mieliśmy wglądu w to, co działo się za zamkniętymi drzwiami. Staraliśmy się po prostu być wierni temu, w jaki sposób wszystko mogło wyglądać. Pozycja, która przypadła Dianie Spencer w związku z małżeństwem z następcą tronu, uniemożliwiła jej osiągniecie pełni osobistego szczęścia. Miała na nie nadzieję w dwóch ostatnich latach życia, będąc w potajemnym związku z dr. Hasnatem Khanem, szanowanym londyńskim kardiochirurgiem o brytyjsko-pakistańskich korzeniach. To wówczas pomogła wielu ludziom, poszerzyła świadomość na temat ofiar min przeciwpiechotnych i wsparła szereg innych inicjatyw.

W tytułową rolę wcieliła się dwukrotnie nominowana do Oscara brytyjska aktorka Naomi Watts. W pozostałych rolach wystąpili znany z serialu "Zagubieni" Naveen Andrews, który zagrał dr Hasnata Khana, ukochanego Diany, a także śmietanka brytyjskich aktorów: Douglas Hodge, Geraldine James, Charles Edwards oraz Juliet Stevenson. Za kamerą "Diany" stanął OLIVER HIRSCHBIEGEL, nominowany do Oscara za "Upadek", obraz opowiadający o ostatnich dniach życia Adolfa Hitlera.

WASZE OPINIE

pedro

Film ten nie miał dobrych recenzji, ale postanowiłem go zobaczyć. Reżyser skupił się na 2 latach z życia księżnej Diany. Właściwie na jej romansie z pakistańskim chirurgiem. Nie wiem ile w tym prawdy. Jenak sam film dłuży się i po godzinie staje się nudny.
Sądzą, ze księżna Diana zasłużyła na lepszą biografię.
Diana
Wlk. Brytania, 2013
Reżyser nominowanego do Oscara "Upadku", Oliver Hirschbiegel opowiada o dwóch ostatnich latach życia księżnej Walii z perspektywy jej potajemnego związku z dr. Hasnatem Khanem. W obsadzie: Naomi Watts i Naveen Andrews.
biograficzny
Diana
2,6 5 1 23