PREMIERA

2011.09.04

CANAL+ PREMIUM

Disco Robaczki

Disco ormene

Dania/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 76 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bogdan właśnie zaczyna praktyki w wytwórni kompostu. Jako przedstawiciel skąposzczetów przystosowanych do życia w glebie, ściślej - jako dżdżownica, nie jest poważany wśród innych robaków. Bez kończyn i ze zwojem okołoprzełykowym zamiast mózgu trudno mu odnaleźć prawdziwe szczęście.

Do dnia, gdy wśród starych gratów ojca odnajduje płytę gramofonową. Uruchamia adapter, słyszy pierwsze dźwięki disco z lat 70. i już wie, co chce robić do końca swoich glizdowatych dni. Muzyka staje się żywiołem młodzieńca, nazywającego się od teraz Wirującym Bogdanem. Swoją fascynacją rytmami disco i funky zaraża grupę znajomych. Wraz z niegrzeszącą talentem Gochą, grubym Tytusem, rockmanem Nerwalem i Kadrową Danutą zakładają zespół "Disco robaczki". Ich celem jest wzięcie udziału w turnieju piosenki transmitowanym na całe podwórko. Choć nikt nie wierzy, że drużyna Wirującego Bogdana cokolwiek osiągnie, dżdżownice dają z siebie wszystko, by wyjść na konkursową estradę.

"Disco Robaczki" to duńska animacja skierowana do widzów młodych i starszych. Podobnie jak w przypadku "Shreka" czy "Madagaskaru", dorośli odnajdą w nim specyficzny humor, odniesienia do filmów i słynnych piosenek, a świetną zabawą dla dzieci są sympatyczni bohaterowie i ich wesołe przygody. Historia autorstwa Mortena Dragsteda jest oparta na popularnym schemacie - od zera do bohatera. Wyreżyserował ją THOMAS BORCH NIELSEN, który żartował: "Nie znoszę ludzi, którzy się przechwalają, ale jestem geniuszem. Wymyślić film, w którym postacie nie mają rąk ani nóg - czy ktoś wpadł na równie genialny sposób na obniżenie kosztów animacji?". Pomysł zrobienia kreskówki o robalach, jest "z życia wzięty". Nielsen nie może przeboleć, kiedy po deszczu dżdżownice nieświadome zagrożenia wypełzają na jezdnie i chodniki, by niechybnie zginąć pod butem lub oponą. Filmowiec widząc dżdżownice w niebezpieczeństwie, potrafi spędzać godziny na przekładaniu ich w zaciszne miejsca. Kiedyś przyszło mu je ratować ze słuchawkami na uszach. Natchnienie pojawiło się, kiedy zabrzmiały dźwięki "Play That Funky Music" Wilda Cherry'ego. "Wyobraziłem sobie, jak dżdżownica wije się do tej melodii - wspomina reżyser. "Same przyszły mi na usta słowa: disco robaczek!".

Polską wersję językową przygotował Jan Jakub Wecsile, który obok Bartosza Wierzbięty jest uważany za najlepszego rodzimego tłumacza tekstów filmowych. Zawdzięczamy mu m.in. dialogi do takich animowanych przebojów, jak: "Iniemamocni", "Auta", "Ratatuj", "WALL-E", "Odlot" czy "Toy Story 3". Reżyserem polskiego dubbingu, a także użyczającym głosu Gnojakowi, jest Jarosław Boberek, aktor teatralny i telewizyjny, który wyspecjalizował się w dubbingowaniu zagranicznych filmów. Mówi się, że potrafi z głosem zrobić wszystko. Był Trzema Świnkami w "Shreku 2", Mistrzem Małpą w "Kung Fu Pandzie" i oczywiście Królem Julianem w "Madagaskarze". Głosu Bogdanowi użyczył Marcin Hycnar, znany z filmowych ról w "Ogrodzie Luizy" i w "Drzazgach" oraz z występów w serialu "Barwy szczęścia". Użyczył głosu m.in. jako waleczna panda ("Kung Fu Panda"), ryś ("Ryś i spółka"), małpa ("Małpy w kosmosie") i delfin ("Delfin Plum"). Autorytarna matka Bogdana mówi głosem Ewy Kasprzyk, debiutującej w "Dziewczętach z Nowolipek" Barbary Sass, znanej również z "Kogla-mogla", a także z występów w serialach "Złotopolscy" i "Na dobre i na złe". W robaka-gwiazdora, Edwarda Czerwa, wcielił się Zbigniew Wodecki, zaś w Muszkę Anna Mucha.

Ważnym bohaterem animacji jest muzyka dyskotekowa z lat 70. Słynne przeboje z tamtego okresu, wśród których znajdują się "Blame it on the Boogie", "Disco Inferno", "Yes Sir, I Can Boogie", "YMCA" i "I Will Survive", rozbrzmiewają w filmie w zabawnie przetłumaczonych polskich wersjach językowych w wykonaniu Kuby Molędy, Agnieszki Chylińskiej czy Zbigniewa Wodeckiego.

WASZE OPINIE

Pio

Nie wytrzymałem do końca dlaczego ?? - taka nudaaaaa, że klękajcie narody. Nic ciekawego ani zachęcającego do oglądania, niczym ale to niczym mnie nie przyciągnął. Aj

Antychryst

Żenada.Film o glizdach które słuchają disco.Czego to ludzie nie wymyślą.Nawet wiem jak wpadnięto na ten pomysł(ja wiem wszystko) Pewnej soboty młody chłopak syn reżysera siedział w pokoju i postanowił posłuchac muzyki.Rozwalił tak mocno magnetofon ,że było go słychac w całym domu.Jego matka akurat podlewała kwiaty w doniczkach.Nagle nie wytrzymała i powiedziała do męża reżysera.Stary powiedz synowi żeby ściszył radio bo od tej głośnej muzyki aż glizdy w doniczce podskakują.Reżyser wstał i podszedł do doniczki i spojrzał na wibrujące od muzyki glizdy.Spojrzał na żonę i powiedział .Ja piernicze disco robaczki,nakręce o tym film.No i mamy co mamy.Jak powiedziałem żenada

gonia1708

Muszę przyznać moim przedmówca rację trochę się rozczarowałam bajką (bywają co prawda gorsze) ale "Disco Robaczki " nie przypadły i mi do gustu niestety :(
Disco Robaczki
Dania/Niemcy, 2008
Bogdan właśnie zaczyna praktyki w wytwórni kompostu. Jako przedstawiciel skąposzczetów przystosowanych do życia w glebie, ściślej - jako dżdżownica, nie jest poważany wśród innych robaków. Bez kończyn i ze zwojem okołoprzełykowym zamiast mózgu trudno mu odnaleźć prawdziwe szczęście.
film animowany
Disco Robaczki
3,7 5 1 13