PREMIERA

2007.12.25

CANAL+ PREMIUM

DLACZEGO NIE!

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Delikatna, romantyczna i utalentowana Małgosia (Anna Cieślak) kończy studia na Akademii Sztuk Pięknych, marząc o pracy w agencji reklamowej. W świecie rządzonym przez przebojowych yuppies i uwodzicielskie seksbomby zdobycie upragnionej posady nie jest proste.

Dziewczynę spotykają same rozczarowania. Utrzymuje się rozwożąc pizzę, do tego jej chłopak ogląda się za innymi dziewczynami i z pewnością nie jest wymarzonym księciem. Małgosia, wbrew przeciwnościom losu, nie poddaje się. W jej życiu pojawia sympatyczny Janek (Maciej Zakościelny), który okazuje się prezesem dobrze prosperującej firmy reklamowej. Zyskuje też dwie zagorzałe rywalki: Ewę (Agnieszka Warchulska), przebojową szefową firmy cateringowej i Renatę (Małgorzata Kożuchowska), gwiazdę agencji reklamowej. Obie, jeśli chodzi o sukces zawodowy i towarzyski, a zwłaszcza o zdobycie mężczyzny, są gotowe na wszystko.

Niektórzy zarzucają reżyserowi RYSZARDOWI ZATORSKIEMU, że za bardzo przywiązuje się do niektórych aktorów. Tym razem jednak o obsadzie decydowali przyszli widzowie. To oni, za pośrednictwem ankiet (w sumie oddano 800 tysięcy głosów), wybrali odtwórców głównych ról, m.in. Zakościelnego, Cieślak i Kożuchowską. Na pierwszej konferencji promującej "Dlaczego nie!" twórcy filmu w szczytnym celu skorzystali z popularności aktorów: aby zrobić zdjęcie Małgorzacie Kożuchowskiej w nowej, "krótkiej" fryzurze, każdy fotoreporter musiał wykupić cegiełkę wartą 46 złotych. Dochód z akcji był przeznaczony na wakacje dla dzieci z Instytutu Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka.

Najwięcej wysiłku w przygotowanie się do filmu Zatorskiego włożyli Maciej Zakościelny i Anna Cieślak. On uczył się latać na paralotni, podczas gdy ona ćwiczyła jazdę na skuterze. "Na paralotni latałem przez cztery dni. To sport bardzo uzależniony od warunków atmosferycznych. Kiedy mocniej zawieje skrzydło może się zamknąć. I spadasz. Kilka takich wypadków się zdarzyło. Sztuka polega na tym, żeby dobrze ocenić pogodę - to duża umiejętność" - opowiadał Zakościelny, który efektowną karierę aktorską zawdzięcza głównie serialom "Na dobre i na złe" oraz "Kryminalni". Wystąpił również w poprzedniej komedii romantycznej Zatorskiego "Tylko mnie kochaj", w której partnerowały mu Agnieszka Dygant i Agnieszka Grochowska. Anna Cieślak, która z Zatorskim spotkała się wcześniej na planie "Na dobre i na złe" mówiła: "Uwielbiam komedie romantyczne. "Pod słońcem Toskanii", "Pretty Woman"... Zresztą komedia romantyczna to wbrew pozorom bardzo trudny gatunek. Tym bardziej, że w Polsce długo nikt takich filmów nie kręcił. Młodzi aktorzy bardzo ambicjonalnie podchodzą do kreowania postaci, a tutaj potrzeba więcej dystansu do samego siebie, lekkości i delikatności". Cieślak jest absolwentką krakowskiej PWST, a na koncie ma już role w takich filmach, jak "Ono" Małgorzaty Szumowskiej, "Karol. Człowiek, który został papieżem", a przede wszystkim poruszający problem przymusowej prostytucji dramat "Masz na imię Justine" Franco De Peny, za który aktorka otrzymała m.in. nagrodę za debiut w Gdyni oraz nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w Mons.

W obsadzie "Dlaczego nie!" znalazła się także liderka w rankingach popularności Małgorzata Kożuchowska, oraz Tomasz Kot, który w 2005 roku doskonale zadebiutował główną rolą w koprodukowanym przez CANAL+ "Skazanym na bluesa" - dramacie opowiadającym o Ryszardzie Riedlu, wokaliście grupy Dżem. Za tę kreację Kot otrzymał nagrodę za debiut w Gdyni, nominację do Orła oraz nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. W "Dlaczego nie!" wystąpił także Antoni Pawlicki, znany głównie z koprodukowanego przez CANAL+, mocnego obrazu "Z odzysku" Sławomira Fabickiego, w którym zagrał główną rolę. Aktor zyskał też uznanie krytyków kreacją w "Katyniu" Andrzeja Wajdy.

WASZE OPINIE

Piachu

Przypomnę jeszcze, że wśród forumowiczów, film wygrał GNIOTA ROKU!

szewol

Własnie go dzisiaj obejrzałem. Film... dobry jak na komedię romantyczną. Jednak muzyka z filmu lepsza. Lekki, łatwy i przyjemny... niestety bez wielkich fajerwerków. Monentami wkurzający ;)

Renu

Ten film to pełnometrażowa telenowela.
Smutne jest to, że na taki scenariusz z taką ekipą realizatorską znalazł się niemały budżet.
Oglądając to denne widowisko nie bylismy w stanie z małżonką przełączyć ze względu na to, że wciągnęło nas wytykanie błędów montażowych, realizatorskich, że o grze aktorów nie wspomnę. Siedzieliśmy przed telewizorem i przekrzykiwalismy się na zmianę lub pieliśmy chórem nad kiepskością wszystkiego.
Film dnem jest i polecam go chyba tylko początkujących twórców filmowych lub tym którzy mają z jakiegoś powodu kompleksy na tym punkcie ;D
Ten film na pewno pokazuje czego nie należy robić zeby zrobić przynajmniej przeciętny produkt filmowy.
DLACZEGO NIE!
reżyseria:
Polska, 2007
Delikatna, romantyczna i utalentowana Małgosia (Anna Cieślak) kończy studia na Akademii Sztuk Pięknych, marząc o pracy w agencji reklamowej. W świecie rządzonym przez przebojowych yuppies i uwodzicielskie seksbomby zdobycie upragnionej posady nie jest proste.
komedia romantyczna
DLACZEGO NIE!
3,6 5 1 122