EMISJE

CZ | 29.10 | 03:55

CANAL+ FILM

PN | 02.11 | 02:30

CANAL+ PREMIUM

Dług

Polska, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kiedy z Wisły zostają wyłowione dwa pozbawione głów ciała, policja podejrzewa, że to wynik mafijnych porachunków. Śledztwo dość szybko jednak wskazuje, że w zabójstwo zamieszani są dwaj drobni przedsiębiorcy: Stefan (Jacek Borcuch) i Adam (Robert Gonera).

Kilka miesięcy wcześniej mężczyźni razem z narzeczonymi próbują znaleźć sposób na uzyskanie kredytu. Mają pomysł na interes życia. Chcą wybudować montownię włoskich skuterów. Tymczasem bank odmawia im pożyczki, a ich dłużnik Matczak (Sławomir Jóźwik) zwrotu pieniędzy. Wtedy pojawia się nagle kolega z dzieciństwa Gerard (Andrzej Chyra), który proponuje pomoc w uzyskaniu funduszy w zamian za 20-procentową prowizję. Umowa w końcu nie dochodzi do skutku, ale Gerard i tak domaga się zwrotu poniesionych kosztów, które oblicza na 6 tysięcy dolarów. Dług rośnie z dnia na dzień w zastraszającym tempie, a Gerard używa coraz drastyczniejszych metod, aby skłonić Stefana i Adama do jego spłaty. Nachodzi rodziców Adama w domu, zmusza Matczaka do oddania mu pieniędzy wystawiając jego maleńkie dziecko za okno, grozi Stefanowi, że zgwałci jego dziewczynę, a ciężarną narzeczoną Adama odwiedza w szpitalu. Zaczyna się spirala szantaży i gróźb, w której Adam i Stefan zostają zostawieni sami sobie, policja nie widzi bowiem powodu do interwencji. Zastraszani i zdesperowani mężczyźni widzą tylko jedno wyjście z koszmaru.

"Dług", absolutna rewelacja 1999 roku, do dziś jest uważana za jeden z najważniejszych polskich obrazów ostatniej dekady XX wieku. W Gdyni oprócz Grand Prix film otrzymał nagrodę za reżyserię, muzykę, pierwszoplanową rolę męską dla Andrzeja Chyry i nagrodę dziennikarzy. Obraz nagrodzono również Paszportem "Polityki", 5 Orłami, 4 statuetkami w Tarnowie oraz nagrodą za reżyserię na festiwalu w Filadelfii. Wiele lat później KRZYSZTOF KRAUZE w wywiadzie dla "Dużego Formatu" przyznawał, że "Dług" nie byłby zapewne tak udany, gdyby nie pomoc żony Joanny Kos-Krauze, z którą ściśle współpracował także przy kolejnych filmach, takich jak nagrodzony w Karlowych Warach "Mój Nikifor" czy kolejny zdobywca Grand Prix w Gdyni - "Plac Zbawiciela".

Dług" był początkiem błyskotliwej kariery Andrzeja Chyry, który udowodnił wówczas, że jest jednym z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych aktorów swojego pokolenia. Niezwykle wiarygodne, przykuwające uwagę role stworzył później m.in. w "Komorniku" Feliksa Falka, "Symetrii" i "Palimpseście" Konrada Niewolskiego, "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

kamillo

bardzo dobry film!

Anglik01

We wtorek slyszałem Roberta Gonerę w radiowej Trójce - jakaś słuchaczka pochwaliła go za stare, dobre role w "Długu" i "Grach ulicznych" i z wyraźną nostalgią sobie je przypomniał, chyba od dłuższego czasu brak mu jest czegoś na miarę roli z tamtego filmu.
Co do Chyry, swoją rolą w tym filmie trwale zapisał się w historii polskiego kina. Chyba ciężko mu będzie kiedykolwiek powtórzyć efekt, jaki na mnie wywarł w tym obrazie. No, odrobinę podobny do tego był jego epizod w "Symetrii" Niewolskiego, ale jak popatrzy się na Chyrę w miałkim "Komorniku", fatalnym "Strajku" czy w "Samotności w sieci", to można mu tylko życzyć lepszych scenariuszy... Albo reżyserów.

Bartolomeusz

Piszę o tym filmie dopiero teraz, bo wcześniej jakoś nie było okazji. Według mnie jest to jeden z nielicznych przypadków świadczących o tym, że polskie kino też potrafi stworzyć dobre "światowe" filmy. Wśród zalewy polskich "hitów" i nieśmiesznych komedii romantycznych, produkcja Krauzego ma coś, czego inne polskie filmy nie mają. Mianowicie chodzi mi o głębię psychologiczną głównych bohaterów. Andrzej Chyra w kreacji wg mnie, dziesięciolecia, stworzył postać niezwykle autentyczną. I nawet Gonera, który później ugrzązł w kiczowatym "M jak miłość' zagrał dobrze. Szkoda, że po "Długu" nie stworzył już nic wartościowego. Jeden z najważniejszych polskich obrazów lat 90-tych. Lektura obowiązkowa.
Dług
reżyseria:
Polska, 1999
Kiedy z Wisły zostają wyłowione dwa pozbawione głów ciała, policja podejrzewa, że to wynik mafijnych porachunków. Śledztwo dość szybko jednak wskazuje, że w zabójstwo zamieszani są dwaj drobni przedsiębiorcy: Stefan (Jacek Borcuch) i Adam (Robert Gonera).
film sensacyjny
Dług
3,9 5 1 86