Fox

PREMIERA

2005.04.24

CANAL+ PREMIUM

DO DIABŁA Z MIŁOŚCIĄ

Down with Love

USA/Niemcy, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowy Jork z początku lat 60. Z prowincji przyjeżdża początkująca pisarka Barbara Novak (Renée Zellweger). W wydawnictwie "Banner House" ma podpisać umowę na publikację debiutanckiego dzieła pod prowokującym tytułem "Do diabła z miłością".

Książka stawia śmiałą tezę, że kobiety nie będą w pełni szczęśliwe dopóki - podobnie jak mężczyźni - nie skupią się na karierach zawodowych rezygnując z miłości, która je rozprasza. Redaktorka Vikki Hiller (Sarah Paulson) załatwia Barbarze wywiad z asem dziennikarstwa i znanym podrywaczem Catcherem Blockiem (Ewan McGregor). Niestety Catcher przedkłada flirty ze stewardesami nad towarzystwo debiutujących pisarek i nie dochodzi do ich spotkania. Tymczasem książka Barbary osiąga ogromny sukces i podbija cały świat. Wtedy Catcher poświęca jej swoją uwagę. Postanawia utrzeć nosa zarozumiałej pisarce i sprawić, że się w nim zakocha. W ten sposób ośmieszyłby całą teorię Barbary. Żeby osiągnąć swój cel podaje się za nieśmiałego naukowca, nie wie jednak, że sam jest obiektem manipulacji ze strony Barbary.

"Do diabła z miłością" to genialna stylizacja na klasyczne komedie romantyczne z lat 60. typu "Telefon towarzyski". Stylizacja wielopoziomowa, bo dotycząca sfery wizualnej (scenografia ze sztucznym tłem, landrynkowe kostiumy, technika podzielonego ekranu), dźwiękowej (muzyka z epoki), literackiej (dialogi) czy mentalnej (scenariusz pisano z myślą o obowiązującej wówczas cenzurze obyczajowej). Producenci Bruce Cohen i Dan Jinks to autorzy sukcesu "American Beauty", za który dostali Oscara. Za kamerą stanął PEYTON REED, twórca hitu "Dziewczyny z drużyny".

Realizatorzy potrzebowali jednak obsady, która potrafiłaby wiarygodnie wpisać się w tę pełną dwuznaczności konwencję. Idealnych odtwórców głównych ról znaleźli w nagrodzonej Oscarem ("Wzgórze nadziei") Renée Zellweger i Brytyjczyku Ewanie McGregorze. Renee Zellweger, odtwórczyni Roxie Hart w musicalu "Chicago" to obecnie jedna z najbardziej wziętych aktorek Hollywood. Szersza publiczność miała okazję poznać ją w przejmującej roli Dorothy u boku Toma Cruise'a ("Jerry Maguirre"), a także wielu tytułowych rolach, jak nagrodzona Złotym Globem "Siostra Betty", komedia "Ja, Irena i ja" i słynny na całym świecie "Dziennik Bridget Jones". W filmografii McGregora przeplata się repertuar ambitny ("Trainspotting", "Młody Adam") z komercyjnym ("Emma", "Gwiezdne wojny"). Drugi plan filmu tworzą aktorzy charakterystyczni: Sarah Paulson ("Gorsza siostra", "Czego pragną kobiety") i David Hyde Pierce ("Wspaniała Susann", "Full Frontal. Wszystko na wierzchu").

WASZE OPINIE

DoMc!@

bardzo spoko filmik oglądałam go dwa razy i mi się nie nudziło. nie zgadzam się z tym, że końcówka nudzi. cały ten film jest naprawdę zajefajny :)

Triu

Super komedia, gorąco polecam. Film prześmieszny i wciągający - dopiero końcówka lekko nudzi.. Ale mimo tej końcówki daję 5+ . A co! :P
DO DIABŁA Z MIŁOŚCIĄ
reżyseria:
USA/Niemcy, 2003
Nowy Jork z początku lat 60. Z prowincji przyjeżdża początkująca pisarka Barbara Novak (Renée Zellweger). W wydawnictwie "Banner House" ma podpisać umowę na publikację debiutanckiego dzieła pod prowokującym tytułem "Do diabła z miłością".
komedia romantyczna
DO DIABŁA Z MIŁOŚCIĄ
4,3 5 1 23