PREMIERA

2006.07.17

CANAL+ PREMIUM

DOBRY PASTERZ

Good Shepherd

Kanada, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Daniel Clemens (Christian Slater) jest ambitnym, wielkomiejskim księdzem, który duszpasterską posługę od dawna zastępuje robieniem błyskotliwej kariery. Udziela się w mediach, kieruje własną fundacją, która odnosi duże sukcesy, podróżuje i prowadzi aktywne życie towarzyskie. Ksiądz światowiec nie zauważa nawet, jak po drodze jego wiara powoli gaśnie. Zdarza się jednak coś, co zmusza go do zmiany stylu życia.

Pewien młody proboszcz zostaje oskarżony o morderstwo i osadzony w więzieniu. Daniel, który nie wierzy w jego winę, próbuje mu pomóc, ale uwięziony ksiądz wkrótce popełnia samobójstwo (tak przynajmniej twierdzi policja). Daniel postanawia rozwikłać sprawę na własną rękę. Żeby poznać bliżej przeszłość zmarłego księdza, przejmuje jego parafię, która pod względem standardów wypada bardzo mizernie przy jego własnej. W śledztwie pomaga mu dawna przyjaciółka, dziennikarka Madeline (Molly Parker). Samozwańczy detektywi szybko jednak orientują się, że wkroczyli na bardzo grząski grunt.

"Dobry pasterz" jest drugim filmem w dorobku urodzonego w Hiszpanii LEWINA WEBBA, który znany jest bardziej jako producent (m.in. "The Shadow Dancer" z Harveyem Keitelem). Przygodę z reżyserią Webb zaczął jako asystent na planie takich filmów, jak "Długi pocałunek na dobranoc" z Geeną Davies i Samuelem L. Jacksonem czy "Wichry namiętności" z Bradem Pittem i Anthonym Hopkinsem. W "Dobrym pasterzu", nominowanym do nagrody Directors Guild of Canada główną rolę zagrał Christian Slater, hollywoodzki enfant terrible. Slater karierę zaczynał jako dziecko (głównie za sprawą wybujałych ambicji swojej matki), a pierwsze znaczące sukcesy odnosił na deskach Broadwayu. Kiedy Jean-Jacques Annaud angażował go do "Imienia róży", aktor był już jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy amerykańskiej telewizji. Po kontrowersyjnej roli młodego księdza (15-letni Slater wystąpił wówczas w scenie erotycznej z 22-letnią aktorką Valentiną Vargas), krytycy wróżyli mu szybką karierę, ale zanim ona rozkwitła, aktor wdał się w konflikt z prawem. Zatrzymany za jazdę po pijanemu, bez ważnych dokumentów i za nielegalne posiadanie broni trafił do aresztu i na następnych kilka lat słuch o nim zaginął. Powrócił w głośnym filmie "Więcej czadu" (1990), a swoją pozycję ugruntował rolami w "Prawdziwym romansie" (1993) i "Wywiadzie z wampirem" (1994). Ponownie na krótko do więzienia trafił za próbę wniesienia pistoletu na pokład samolotu, ale po kilku następnych rolach powrócił za kratki na nieco dłużej. Sąd skazał go na trzy miesiące aresztu za pobicie ówczesnej partnerki Michelle Jonas i ranienie policjanta podczas zatrzymania. Slater przyznał się wówczas do uzależnienia od narkotyków i dobrowolnie zgodził się na leczenie odwykowe. Po dwóch miesiącach odsiadki powrócił na ekrany w komedii "Gorzej być nie może" (1998), jednak nie odzyskał już zaufania producentów, dlatego do dziś pozostaje poza głównym nurtem kina.CHRISTIAN SLATER

Christian Slater naprawdę nazywa się Christian Michael Leonard Hawkins. Jest rodowitym Nowojorczykiem. Przyszedł na świat 18 sierpnia 1969 roku. Na życie w showbiznesie był niejako skazany od dziecka - jego ojciec Michael Hawkins jest aktorem, a matka Mary Jo Slater pracuje przy castingach do seriali telewizyjnych i produkcji kinowych. Już w wieku siedmiu lat Slater zagrał epizod w telenoweli "One Life To Live", gdzie za kompletowanie obsady była odpowiedzialna właśnie jego matka. Parę lat później zadebiutował na deskach teatralnych w "The Music Man". Pierwszy występ na scenie okazał się na tyle udany, że zaowocował angażami do kolejnych spektakli. Kilkunastoletni Slater występował na Broadwayu w takich klasycznych sztukach, jak "Makbet" czy "David Copperfield". Jednocześnie kontynuował karierę na małym ekranie ("Tales from the Darkside", "The Equalizer", "Prawnicy z Miasta Aniołów"). Na początku lat 80. zadebiutował w kinie. Już jeden z pierwszych filmów - "Imię róży" - przyniósł mu dużą popularność. Niestety Slater prywatnie w niczym nie przypominał grzecznego chłopca, którego zwykle kreował na ekranie. Jego zamiłowanie do całonocnych zabaw, alkoholu i narkotyków wywoływało kolejne skandale. Producenci coraz mniej chętnie angażowali krnąbrnego aktora. Jego talent przyciągał jednak do kin publiczność. W kolejnych latach Slater wystąpił w przebojowych filmach takich, jak: "Mistrz deskorolki", "Czarodziej", "Młode strzelby II", "Więcej czadu", "Robin Hood: Książę złodziei" czy "Gangsterzy". Boom jego popularności przypadł na połowę lat 90., gdy powstały obrazy "Prawdziwy romans", "Jimmy Hollywood", "Wywiad z wampirem", "Morderstwo pierwszego stopnia", "Tajna broń", "Usłane różami" i "Julian Po". W 1995 roku Slater znalazł się na liście magazynu "Empire" 100 Najbardziej Seksownych Gwiazd w Historii Kina. Rok później zadebiutował jako reżyser filmem "Museum of Love". Sukcesom na ekranie towarzyszyły porażki w życiu osobistym i kolejne skandale obyczajowe (w tym 2-miesięczny pobyt w więzieniu za zranienie policjanta). Jego popularność jednak nie słabnie - nakręcił filmy takie, jak.: "Ukryta prawda", "300 mil do Graceland", "Paparazzi", "Szyfry wojny" czy "Łowcy umysłów". Prywatnie jest ojcem dwójki dzieci ze związku z Ryan Haddon, z którą jest obecnie w separacji.

WASZE OPINIE

Giorgio

Ciekawy kryminał w stylu Sh. Holmes'a, warto obejrzeć!

jamarta

Thriller koscielny troche na sile. Nie umywa sie do "Leku pierwotnego". Slater w roli ksiedza moze byc nie do zniesienia dla kobiet upatrujacych w nim symbol seksu.
DOBRY PASTERZ
reżyseria:
Kanada, 2004
Daniel Clemens (Christian Slater) jest ambitnym, wielkomiejskim księdzem, który duszpasterską posługę od dawna zastępuje robieniem błyskotliwej kariery. Udziela się w mediach, kieruje własną fundacją, która odnosi duże sukcesy, podróżuje i prowadzi aktywne życie towarzyskie. Ksiądz światowiec nie zauważa nawet, jak po drodze jego wiara powoli gaśnie. Zdarza się jednak coś, co zmusza go do zmiany stylu życia.
thriller
DOBRY PASTERZ
3,4 5 1 9