PREMIERA

2008.01.26

CANAL+ PREMIUM

2013.10.01

CANAL+1

DOBRY ROK

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 113 min

Opis

Max Skinner (Russell Crowe) to jeden z najbardziej liczących się londyńskich znawców giełdy. Uwielbia rytm metropolii, obroty wielkimi pieniędzmi, ogromne zyski i adrenalinę, jaką wyzwala jego praca. Jest przystojny i bogaty - co podoba się kobietom, a drażni konkurentów.

Pewnego dnia Max dowiaduje się, że zmarł jego wuj Henry (Albert Finney), bon vivant, filozof życia, znawca wina i największy autorytet z dzieciństwa. Po wujku Max dziedziczy jego imponującą, acz podupadającą posiadłość na Prowansji wraz z działającą nieprzerwanie od 30 lat winnicą i wiernymi służącymi. Makler jedzie więc na francuską wieś z zamiarem spieniężenia posiadłości (Max zachwycał się naukami wuja jako chłopiec, ale jako dorosły szybko o nich zapomniał) i szybkiego powrotu do Londynu. Na miejscu okazuje się jednak, że oto los z niego zadrwił i na skutek różnych komplikacji jego posada w Anglii jest mocno zagrożona. Do tego Maxa nachodzą sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa (jako chłopiec każde wakacje spędzał właśnie na Prowansji) i nagłe uczucie, do pięknej Fanny (Marion Cotillard), właścicielki miejscowej kawiarni. Przywykły do wyścigu szczurów mieszczuch zaczyna więc coraz mocniej wrastać w scenerię malowniczej wsi.

"Dobry rok", kolejny film po "Gladiatorze", na którego planie RIDLEY SCOTT spotkał się z Russellem Crowe'em, to ekranizacja powieści Petera Mayle'a, kiedyś londyńskiego rekina reklamy, dziś pisarza-eskapisty, który wielkie miasto zamienił na urokliwą, prowansalską wieś. Mayle i Scott poznali się w latach 70., kiedy obaj kręcili reklamy. Wiele lat później spotkali się właśnie na Prowansji, gdzie Mayle zamieszkał na stałe, a Scott kupił letni domek. Podczas wspólnego obiadu twórca "Gladiatora" pokazał pisarzowi w "Timesie" artykuł o winnicach, a Mayle od razu zobaczył w nim pomysł na powieść. Scott zaproponował, że jeśli napisze powieść o Prowansji i winnicach, on wykupi do niej prawa i nakręci na jej podstawie film. Książka ukazała się drukiem w 2004 roku, film wszedł na ekrany dwa lata później.

Główne role Scott powierzył swoim sprawdzonym aktorom, Russellowi Crowe'owi, nagrodzonemu za "Gladiatora" Oscarem i Albertowi Finneyowi, który z twórcą "Thelmy i Louise" już po raz piąty spotkał się na planie. Finney w swojej karierze pięciokrotnie ubiegał się o Oscara, zdobył dwie Bafty, Emmy i trzy Złote Globy, a przede wszystkim nagrodę Volpi Cup w Wenecji za "Przygody Toma Jonesa" oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za rolę w "Garderobianym". Trzecią znakomita kreację aktorską stworzył Freddie Highmore, który zagrał Maxa w retrospekcjach z jego dzieciństwa. Highmore jest jednym z najzdolniejszych młodych aktorów Hollywood, uwielbia Johnny'ego Deppa, u boku którego wystąpił w "Marzycielu" i "Charlie i fabryka czekolady", ale mimo olśniewającej kariery (wystąpił również w "Arturze i Minimkach") nie planuje zostać aktorem. Być może wie, co mówi, bo zawód amerykańskiego aktora zna od podszewki. Jego matka, Sue Latimer, jest bowiem agentką, a do jej najsłynniejszych klientów należy Imelda Staunton (m.in. "Vera Drake") i przyjaciel Freddiego, Daniel Radcliff, znany powszechnie jako Harry Potter.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Długi film, ale warty zobaczenia. Może nie jest to najwybitniejsze dzieło Scotta, ale czy "Królestwo niebieskie" również takim było. Pięknie sfotografowana Francja, to tylko atuty tej produkcji. A że końcówka przewidywalna ? Było wiadomo od początku, że ta dwójka poczuje do siebie mięte.

Olek1111

kiepski - cała akcja do przewidzenia od początku po koniec filmu. sztywna gra aktorów

Sowarek

Dobry rok-dobry film. Szczególnie na uwagę zasługują zdjęcia, które według mnie, powinny dostać Oscara. W dodatku ten klimat...5
DOBRY ROK
reżyseria:
USA, 2006
Max Skinner (Russell Crowe) to jeden z najbardziej liczących się londyńskich znawców giełdy. Uwielbia rytm metropolii, obroty wielkimi pieniędzmi, ogromne zyski i adrenalinę, jaką wyzwala jego praca. Jest przystojny i bogaty - co podoba się kobietom, a drażni konkurentów.
komediodramat
DOBRY ROK