PREMIERA

2010.09.20

CANAL+ PREMIUM

DOBRY, ZŁY I ZAKRĘCONY

Joheunnom nabbeunnom isanghannom

Korea Południowa, 2008

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: film akcji/komedia/western

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lata 30. ubiegłego wieku, Mandżuria za czasów japońskiej okupacji Korei. Wielu mieszkańców osaczonego kraju ucieka przed zagrożeniem ze strony zaborcy właśnie w te rejony.

Wśród uchodźców znajduje się Zakręcony (Song Kang-ho), nieokrzesany, mało błyskotliwy zbir, który zamiast konno, jeździ motocyklem. Napada na pociąg japońskiej armii i kradnie mapę, która ma go doprowadzić do legendarnego skarbu z czasów dynastii Qing. Chrapkę na zakopane przed wiekami bogactwa ma także Zły (Lee Byung-hun), nieugięty i bardzo przystojny herszt gangu. Jakby tego było mało, za Złym podąża Dobry (Jung Woo-sung), który jako łowca głów chce dorwać ściganego bandytę i dostać za niego wysoką nagrodę. Za odzyskanie mapy i odnalezienie kosztowności biorą się także Japończycy. Do walki dołącza banda rozbójników, a nawet koreańscy partyzanci, którzy są przekonani, że mapa przedstawia plany budowy japońskiej kolei.

"Dobry, zły i zakręcony" to najdroższa produkcja koreańskiej kinematografii - jej budżet wyniósł 17 milionów dolarów. Jak sugeruje tytuł, film nawiązuje do kultowego spaghetti westernu w reżyserii Sergia Leone "Dobry, zły i brzydki" z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Choć południowokoreańscy twórcy zamienili realia Dzikiego Zachodu z okresu wojny secesyjnej na rejony Mandżurii w latach 30. XX stulecia, schemat fabularny filmu pozostał ten sam. Za kamerą stanął KIM JI-WOON, który miał swój wkład także w pisanie scenariusza oraz produkcję filmu. Po horrorze "Opowieść o dwóch siostrach" oraz gangsterskim dramacie "Słodko-gorzkie życie" południowokoreański reżyser postanowił spróbować sił w rozrywkowym kinie akcji stylizowanym na western. Pozytywne przyjęcie "Dobrego, złego i zakręconego" na całym świecie, kilkuminutowa owacja po pozakonkursowym pokazie filmu na festiwalu w Cannes oraz rekordowa liczba sprzedanych biletów kinowych w Korei dowodzą, że odniósł sukces.

Zdjęcia kręcono na pustyni Gobi, w miasteczku Tunhuang, przez które przebiegał niegdyś słynny Jedwabny Szlak, a także na rozległych pustkowiach między Lanzhou a Urumczi, gdzie biegnie linia kolejowa ciągnąca się wzdłuż Wielkiego Muru. Obok niesamowitej scenerii i przewrotnego pomysłu na scenariusz, na uwagę zasługuje bardzo nowoczesny montaż oraz fakt, że zrezygnowano przy nim z efektów specjalnych. Ciekawostką jest też to, że żaden z trzech głównych aktorów nie skorzystał z pomocy kaskaderów nawet przy najbardziej skomplikowanych scenach. Jednym ze śmiałków był główny amant Korei Południowej Lee Byung-hun. Aktor trafił z planów filmów romantycznych do męskiego kina między innymi za sprawą Kim Ji-woona, który obsadził go w roli twardego mściciela w swoim "Słodko-gorzkim życiu". W rolę Zakręconego wcielił się znany z "The Host: Potwór" oraz ze współpracy z Park Chan-wookiem ("Pan Zemsta", "Pani Zemsta", "Pragnienie") Song Kang-ho. Ostatni z szalonej trójki podążającej za skarbem dynastii Qing, Dobry, to Jung Woo-sung. Aktor zagrał w kilku serialach, zaś przełomem w jego karierze była rola w "Beat". Potem można go było zobaczyć m.in. w "Wojowniku Musa" i "Niespokojnym".

WASZE OPINIE

lander

fajny film
DOBRY, ZŁY I ZAKRĘCONY
reżyseria:
Korea Południowa, 2008
Lata 30. ubiegłego wieku, Mandżuria za czasów japońskiej okupacji Korei. Wielu mieszkańców osaczonego kraju ucieka przed zagrożeniem ze strony zaborcy właśnie w te rejony.
film akcji/komedia/western
DOBRY, ZŁY I ZAKRĘCONY
4,3 5 1 8