PREMIERA

2011.12.06

CANAL+ PREMIUM

Doktor Judym

Polska, 1975

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczno-obyczajowy

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lata 90. XIX wieku. Tomasz Judym (Jan Englert) dzięki przypadkowi wydostał się z nizin społecznych i zdobył dyplom doktora medycyny. Po kilkumiesięcznej praktyce zawodowej w Paryżu wraca do Warszawy.

Młody, przystojny, a do tego zdolny i energiczny ma szanse stać się członkiem miejscowej socjety, ale nie chce leczyć wyłącznie ludzi z wyższych sfer. Wygłasza na salonach niepopularne teorie o posłannictwie lekarza i konieczności walki o polepszenie poziomu opieki zdrowotnej dla najuboższych. Oportunistyczne środowisko mieszczańskie nie akceptuje Judyma. Doktor podejmuje pracę na prowincji, w Cisach, w modnym uzdrowisku leczniczym, gdzie funkcjonuje również maleńki szpital dla miejscowej ludności. W Cisach przebywa także poznana w Paryżu Joanna Podborska (Anna Nehrebecka), guwernantka wnuczek w domu hrabiny Niewadzkiej (Hanna Skarżanka). Między Tomaszem a Joasią rodzi się uczucie. Podborska zarażona pasją Judyma, zakłada szkółkę dla chłopskich dzieci i opiekuje się chorymi w prowizorycznym szpitalu. Okoliczne stawy - źródło nieustannych chorób miejscowej ludności staje się zarzewiem konfliktu doktora z zarządem uzdrowiska. Po gwałtownej scysji z dyrektorem Węglichowskim (Henryk Bąk) i administratorem Krzywosądem (Gustaw Lutkiewicz), Judym opuszcza Cisy. Podczas podróży do Warszawy spotyka dawnego znajomego. Inżynier Korzecki (Jerzy Kamas) namawia doktora, aby wyjechał do Zagłębia. W Sosnowcu Judym obejmuje posadę lekarza zakładowego w kopalni "Sykstus".

"Doktor Judym" jest ekranizacją powieści "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego. Film zrealizowano z okazji pięćdziesiątej rocznicy śmierci pisarza, nazywanego "sumieniem polskiej literatury". "Ludzie bezdomni" to jedna z najpoczytniejszych powieści pisarza, publicysty i dramaturga. Należąca do kanonu lektur szkolnych książka, powstała w 1899 roku w Zakopanem, a wydana drukiem w roku 1900. Krytycy i czytelnicy uznali ją za wielkie wydarzenie o wymiarze społeczno-politycznym. Powieść odczytano jako protest przeciwko rozwarstwieniu i niedoli najbiedniejszych warstw narodu. Pisarz zainaugurował nią cykl powieści współczesnych, osadzonych w realiach Polski schyłku XIX wieku.

Dwukrotnie nominowany do Złotej Palmy za filmy krótkometrażowe "Cyrk" i "Zmiana warty" reżyser WŁODZIMIERZ HAUPE ("Pejzaż z bohaterem", "Prom do Szwecji") dokonał adaptacji "Ludzi bezdomnych" we współpracy z Andrzejem Szczypiorskim (wybitny pisarz opracował także dialogi). "Jest to nie tyle ekranizacja "Ludzi bezdomnych" - powiedział reżyser - co film oparty na wątkach powieści, dokładniej na wątku Judyma. Zrezygnowaliśmy z innych postaci, które w powieści wcale nie są mniej ważne. (...) Został Judym, moja własna wizja tej powieści zapamiętana z lektur szkolnych, wizja która być może stanie się własnością innych. Pozwalam sobie dołączyć mój głos do dyskusji o reprezentowanej przez Judyma postawie życiowej - samotnego, bezkompromisowego społecznika. Staje po jego stronie przeciw wszystkim, którzy go potępiają. Mój Judym jest bohaterem, a nie przegranym życiowo rozbitkiem skłóconym z otoczeniem". Wychodząc z tego założenia twórcom udało się natrętny dydaktyzm zastąpić przekonującym studium psychologicznym. Doktora Tomasza Judyma, lekarza który na przełomie XIX i XX wieku wciela w czyn ideę społecznego posłannictwa medycyny, gra Jan Englert ("Bezmiar sprawiedliwości", "Katyń", "Tatarak"). W postać Joanny Podborskiej, która podziela społecznikowską pasję doktora Judyma, wcieliła się Anna Nehrebecka ("Ziemia obiecana", "Romans Teresy Hennert"), w latach 70. etatowa odtwórczyni ról subtelnych "panien z dworków" , niezapomniana zwłaszcza jako Marynia Połaniecka. Z ról drugoplanowych wyróżnia się zwłaszcza kreacja Jerzego Kamasa ("Krab i Joanna", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny"), który wcielił się w postać inżyniera Korzeckiego, dziwaka i neurastenika, ale zarazem patrioty i społecznika. Autorem zdjęć jest Maciej Kijowski ("Kamienne tablice", "Wrzeciono czasu'), muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński ("Człowiek z marmuru", "Wielki Szu").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Doktor Judym
reżyseria:
Polska, 1975
Lata 90. XIX wieku. Tomasz Judym (Jan Englert) dzięki przypadkowi wydostał się z nizin społecznych i zdobył dyplom doktora medycyny. Po kilkumiesięcznej praktyce zawodowej w Paryżu wraca do Warszawy.
film psychologiczno-obyczajowy
Doktor Judym
4,0 5 1 16