PREMIERA

2006.07.24

CANAL+ PREMIUM

DOLINA CIENI

Deathwatch

Wlk. Brytania/Niemcy/Francja/Włochy, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek XX wieku, czasy I wojny światowej. Charlie Shakespeare (Jamie Bell) ma zaledwie 16 lat, ale marzy o służbie wojskowej. Zatajając swój prawdziwy wiek zostaje wcielony do brytyjskiej armii.

Wraz ze swoim oddziałem szybko trafia na europejski front. Już wkrótce żałuje swojej decyzji. Krwawe potyczki i odgłosy ciągłych eksplozji są szokiem dla wrażliwego chłopaka. Rekrutom uprzyksza też życie sadystyczny sierżant. Te wstrząsające przeżycia są zaledwie preludium do czekającego wszystkich prawdziwego koszmaru. Po jednej z bitew kompania Charlie'ego zostaje zaatakowana gazem bojowym i otoczona przez nieprzyjacielskie wojska. Po ciężkiej walce ośmiu ocalałych szybko odkrywa, że Niemcy nie są dla nich jedynym zagrożeniem. Prawdziwa groza kryje się w błotach okopów. Wycofując się żołnierze we mgle potykają się o gnijące zwłoki. Po kolejnej krwawej potyczce z wrogiem Brytyjczycy biorą do niewoli niemieckiego żołnierza (Roman Horak). Ten próbuje ich przekonać, że to kryjące się w okopach siły zła popychają wszystkich żołnierzy do autodestrukcji. Ale tylko Charlie daje wiarę opowieściom Niemca. Wkrótce jego koledzy przekonują się na własnej skórze, że jeniec ma rację.

"Dolina cieni" uważana jest za jeden z najbardziej interesujących horrorów ostatnich lat. Dla twórcy filmu, reżysera i scenarzysty MICHAELA J.BASSETTA, był to pełnometrażowy debiut. Autorem zdjęć do "Doliny cieni" jest absolwent łódzkiej Filmówki Hubert Taczanowski. Polski operator od kilkunastu lat pracuje na Zachodzie, gdzie realizował zdjęcia do takich filmów, jak "Gorąca linia", "Wojna płci", "Jak zabić psa sąsiada?", "Morderstwo w sieci" czy "D-War". W obsadzie filmu znaleźli się młodzi brytyjscy aktorzy. W postać Charlie'ego wcielił się niezapomniany odtwórca roli tytułowej w "Billym Elliocie", Jamie Bell. Aktor został za kreację Billy'ego wyróżniony m.in. BAFTA. Poza tym wystąpił w filmach "Nicholas Nickleby", "Mroczne dziedzictwo", "Moja droga Wendy" i "King Kong". W obsadzie "Doliny cieni" pojawiają się również: Ruaidhri Conroy ("Furgonetka", "Pocałunek węża", "Wojna Harta"), Laurence Fox ("Gosford Park", "Bunkier", "Panna Marple: Tajemnica Sittaford") oraz Dean Lennox Kelly ("Szalona kapela", "Joint Venture", "Życie ukryte w słowach"). Film brał udział w konkursach głównych na międzynarodowych festiwalach filmowych Fantasporto, Molodist i Sitges w Katalonii zdobywając m.in. Grand Prize za najlepszy europejski film fantasy na MFF Espoo Cine.

WASZE OPINIE

mekka

te foty nic konkretnego nie ukazuja :/ i czemu film leci tak pozno w srodku tyg? jutro do pracy rano

Jazz man

Lubię taką tematykę super film!

preemo

film troche podobny do "BUNKIER SS" a kolczatka przebijajaca twarze... hmm ta opcja zachaczyla sie w "SILLENT HILL" no ale film nakrecony poprawnie i bez dziecinnych wpadek przy efektach specjalnych (wybaczcie brak polskich znakow :))
DOLINA CIENI
reżyseria:
Wlk. Brytania/Niemcy/Francja/Włochy, 2002
Początek XX wieku, czasy I wojny światowej. Charlie Shakespeare (Jamie Bell) ma zaledwie 16 lat, ale marzy o służbie wojskowej. Zatajając swój prawdziwy wiek zostaje wcielony do brytyjskiej armii.
horror
DOLINA CIENI
4,1 5 1 42