PREMIERA

2010.11.09

CANAL+ PREMIUM

Dolina Issy

Polska, 1982

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Litwa, początek XX wieku. Dorastający Tomaszek (Maciej Mazurkiewicz) odkrywa magię doliny rzeki Issy, znaczenie symbolów i skrywane przez okolicę sekrety. Wchodzi też w kontakt z tajemniczymi ludźmi, którzy wywierają na nim wielkie wrażenie.

Tymczasem między księdzem Peikswą (Tadeusz Bradecki) a jego młodą gosposią Magdaleną (Anna Dymna) wybucha namiętny romans, którego konsekwencje dla obojga mają okazać się tragiczne. Nieszczęśliwa jest również Barbarka (Maria Pakulnis), pokojówka beznadziejnie zakochana w swoim pracodawcy (Jerzy Kamas). Leśniczego Baltazara (Krzysztof Gosztyła) nachodzą zaś egzystencjalne rozterki, które prowadzą go do utraty zmysłów. Ofiarą jego szaleństwa pada rosyjski żołnierz (Bernard Ładysz). Ale dolinę Issy zamieszkują nie tylko ludzie. Dobrze czują się tu diabły i demony, o których pamięć przetrwała w litewskich legendach.

Dopóki TADEUSZ KONWICKI nie oznajmił, że zamierza przełożyć "Dolinę Issy" na język filmu, a następnie samodzielnie go wyreżyserować, nostalgiczny utwór Czesława Miłosza uchodził za dzieło nieprzekładalne na ekran. Miłosz wraca w nim do okresu dzieciństwa na Żmudzi. W słowach genialnemu poecie udało się przemycić kolory, zapachy i smaki tamtego okresu, a także klimat Żmudzi i zamieszkujących ją ludzi, ale pozbawił powieść wyraźnej fabuły. "Czy można mgłę, rozrzedzone poranne powietrze, blask zachodzącego słońca uczynić bohaterami utworu ekranowego?" - pytał retorycznie jeden z krytyków po premierze "Doliny Issy".

Konwicki oddał swym filmem hołd Miłoszowi, ale zaznaczył w nim też własną, zaskakującą niekiedy interpretację powieści. Konwicki urodził się we wsi Nowa Wilejka pod Wilnem. Podobnie jak Miłosz przed wojną uciekł z Litwy i nigdy już tam nie powrócił. Na potrzeby filmu zastąpiła ją uśpiona we mgle Suwalszczyzna, a Issę zagrała Czarna Hańcza. Paradoksalnie krajobrazy z "Doliny Issy", zamknięte w wysmakowanych kadrach Jerzego Łukaszewicza, bardziej przypominają starą Litwę niż widoki, które dziś turyści tam odkrywają. Potwierdzał to sam Konwicki w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej": "Gdy pojechałem do Wilna, wychodzę za miasto, patrzę: Wileńszczyzna jest niebiesko-fioletowa. Cała zarośnięta dzikim łubinem. Z dzieciństwa tego nie pamiętam. Preferowaliśmy inne kwiatki, inne krzaki nas otaczały. Nie wiem, czy to wynik działalności władzy radzieckiej, czy upływu czasu, ale Wileńszczyzna stała się niebiesko-fioletowa".

WASZE OPINIE

Renu

Czasami rzeczywistość telewizyjna zaskakuje.
Właśnie skończyłem czytać "Dolinę Issy" a tu C+ serwuje ekranizację jedyną tej pięknej powieści. Pozostaje tylko czekać na seans.
Książkę polecam, a film? Zobaczymy.
Dolina Issy
reżyseria:
Polska, 1982
Litwa, początek XX wieku. Dorastający Tomaszek (Maciej Mazurkiewicz) odkrywa magię doliny rzeki Issy, znaczenie symbolów i skrywane przez okolicę sekrety. Wchodzi też w kontakt z tajemniczymi ludźmi, którzy wywierają na nim wielkie wrażenie.
dramat psychologiczny
Dolina Issy
3,7 5 1 3