PREMIERA

2006.06.10

CANAL+ PREMIUM

DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW

Shi Miau Mai Fu/House Of Flying Daggers

Chiny/Hong Kong, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zapierające dech w piersiach przygodowe widowisko, z bajeczną scenografią i fenomenalną choreografią scen walki. "Dom latających sztyletów" to baśń kung-fu zrealizowana w duchu filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Reżyserem tego spektaklu jest Zhang Yimou, ceniony twórca kina autorskiego, dziś najbardziej wzięty w Chinach specjalista od kostiumowych superprodukcji.

Akcja toczy się w Chinach epoki dynastii Tang (koniec I tysiąclecia n.e.). W cesarstwie narasta opór przeciw władzom, pojawia się wiele wywrotowych organizacji. Szczególne zagrożenie stanowi tajne sprzysiężenie znane pod nazwą Dom Latających Sztyletów. Oficerowie cesarskiej policji Jin (Takeshi Kaneshiro) i Leo (Andy Lau) podejrzewają, że jedną z jego kluczowych postaci jest Mei (Zhang Ziyi), niewidoma tancerka z domu publicznego. Stróże prawa aresztują dziewczynę, a następnie knują sprytną intrygę. Jin udaje, że jest zakochany w Mei, uwalania ją z więzienia i pomaga uciec. Policjanci liczą na to, że ociemniała wojowniczka doprowadzi Jina do przywódcy Domu Latających Sztyletów. Podczas karkołomnej ucieczki kłamstwo staje się powoli rzeczywistością: Jin naprawdę zakochuje się w Mei - z wzajemnością. Tymczasem oboje zbliżają się do tajemnej siedziby spiskowców. Na miejscu bohater dowie się, że nie wszystko w tej historii wygląda tak, jak mu się wydawało.

W roku 2000, wraz z wejściem na ekrany filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok" Anga Lee, nastąpiła rewolucja kina kung-fu. Reżyser połączył opowieść o mistrzach wschodnich sztuk walki z baśniową poetyką i wyrafinowaną estetycznie formą, a akcję osadził w dawnych, na wpół fantastycznych Chinach. Oszałamiający sukces "Przyczajonego tygrysa..." zainspirował chińską kinematografię do realizacji kolejnych widowisk utrzymanych w podobnym duchu. Mistrzem nowego gatunku został ZHANG YIMOU. Dla wielu kinomanów było to niemałe zaskoczenie. Zhang Yimou, autor niezapomnianego filmu "Zawieście czerwone latarnie", kojarzony był wcześniej przede wszystkim z festiwalowym kinem artystycznym. Cieszył się opinią dysydenta, jak miliony jego rodaków miał za sobą traumatyczne doświadczenia z czasów rewolucji kulturalnej i prześladowania polityczne. Legenda głosi, że aby zebrać pieniądze na pierwszą kamerę, sprzedawał własną krew. Jako filmowiec wiele razy padł ofiarą cenzury, ale w 2002 roku pogodził się z oficjalną chińską kinematografią, realizując film "Hero" - kostiumowe widowisko kung-fu, wówczas najdroższą i najbardziej wystawną produkcję w historii Państwa Środka. Następnym projektem reżysera był właśnie "Dom latających sztyletów". To film nakręcony według recepty sprawdzonej w "Przyczajonym tygrysie..." i "Hero". Mamy więc przygodowo-baśniową fabułę umieszczoną w realiach średniowiecznych Chin. Wycieczka w przeszłość jest pretekstem do olśnienia widza barwnymi kostiumami, wspaniałymi scenografiami, widowiskowymi scenami zbiorowymi i efektownymi pejzażami. Solą tego spektaklu są popisy wschodnich sztuk walki. Słowo sztuka jest tu jak najbardziej na miejscu, bo układane przez choreografów sceny batalistyczne i pojedynki zmieniają się w arcydzieło z pogranicza tańca, akrobatyki i poezji. Perfekcyjnej fabularno-wizualnej kompozycji dopełniają stylowi aktorzy: pamiętna z "Przyczajonego tygrysa..." i "Hero" śliczna Zhang Ziyi oraz dwóch amantów z Hongkongu - Andy Lau i znany z kina Wonga Kar-Waia melancholijny Takeshi Kaneshiro. "Dom latających sztyletów" to rozrywka na najwyższym poziomie, na jaki stać wielkiego reżysera Zhanga Yimou i współczesną chińską kinematografię, która pod względem możliwości produkcyjnych w niczym nie ustępuje Hollywood.

WASZE OPINIE

kudlacz

nieprzecietny film ,wspaniale zdjecia ,zwroty akcji i klimat muzyka sceny walk
jeden z najlepszych filmow ostatnich lat warto zobaczyc

Orton

Przepiękne widowisko, sceneria, zdjęcia itd, ale nie oszukujmy się scenariusz kuleje i jest trochę naiwny, sama fabuła ogólnie dosyć prostolinijna. Jest to jednak pozycja obowiązkowa conajmniej ze względów warsztatowych.

nicole

Niesamowity !!!Klimat tego filmu jest wspanialy,swietne sceny walk,krajobrazy,muzyka.Milosc odgrywa tu wielka role podobnie jak innych filmach tego typu(np hero)ale nie jest tu przeslodzona.To obraz wielkiej milosci,milosci bezinteresownej....
DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW
reżyseria:
Chiny/Hong Kong, 2004
Zapierające dech w piersiach przygodowe widowisko, z bajeczną scenografią i fenomenalną choreografią scen walki. "Dom latających sztyletów" to baśń kung-fu zrealizowana w duchu filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Reżyserem tego spektaklu jest Zhang Yimou, ceniony twórca kina autorskiego, dziś najbardziej wzięty w Chinach specjalista od kostiumowych superprodukcji.
film przygodowy
DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW
4,5 5 1 110