PREMIERA

2012.05.19

CANAL+ PREMIUM

Dom snów

Dream House

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/dramat

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Will Attenton (Daniel Craig) jest wydawcą i człowiekiem sukcesu. Wraz z żoną Libby (Rachel Weisz) i dwoma córkami przenosi się z Manhattanu do uroczego domu w małym miasteczku w Nowej Anglii. Oswajając się z nowym miejscem, Will dowiaduje się, że przed laty zamordowano w nim kobietę i jej dzieci.

Jak się okazuje, nadal żyje mąż i ojciec ofiar, podejrzewany o popełnienie zbrodni. Will i tajemnicza sąsiadka Ann Patterson (Naomi Watts), z którą się zaprzyjaźnia, podejrzewają, że sprawa tej zbrodni nie została należycie zbadana. Attenton rozpoczyna prywatne śledztwo, w trakcie którego prześladuje go przeczucie, iż jego rodzina może podzielić los byłych mieszkańców domu. Prawda okazuje się jeszcze bardziej wstrząsająca.

Ceniony, sześciokrotnie nominowany do Oscara irlandzki reżyser JIM SHERIDAN, autor takich obrazów, jak "Moja lewa stopa", "W imię ojca" czy "Nasza Ameryka", w "Domu snów" zmierzył się z nietypową dla niego konwencją mrocznego thrillera psychologicznego. Historia przedsięwzięcia rozpoczęła się wraz ze scenariuszem pióra Davida Loučki, który zaintrygował producentów ze studia Morgan Creek. Jak wyjaśniał szef studia James G. Robinson, siła tekstu opierała się na jego oryginalności. - To, co odróżnia "Dom snów" od innych tego typu filmów, to fakt, że powoli odsłania tajemnicę w miarę rozwoju akcji i przedstawia to z perspektywy jednej osoby - przekonywał. - Kiedy główny bohater próbuje dowiedzieć się, kto zabił poprzednich mieszkańców jego nowego domu albo, czy faktycznie takie wydarzenia miały miejsce, traci pewność co do swoich zdrowych zmysłów. Spodobał nam się przewrotny charakter tej historii, to jak wywodzi ona widza w pole. W miarę rozwoju akcji widzowie będą powątpiewać we własne przypuszczenia, które przyszły im do głowy na początku filmu. Wkrótce do realizacji filmu zaangażowano Sheridana. - Przeczytałem scenariusz i niezwykle interesujący wydał mi się pomysł bohatera, który żyje w dwóch równoległych rzeczywistościach jednocześnie - mówił Irlandczyk. - To thriller psychologiczny, w którym widz w żadnym momencie akcji nie ma pewności, gdzie właściwie jest i co jest prawdą, a co imaginacją. Kto popełnił morderstwo i czy morderstwo w ogóle zostało ono popełnione.

Z inicjatywy Sheridana, do udziału w "Domu snów" zaangażowano znakomitą obsadę, w której brylują Daniel Craig ("Casino Royale", "Dziewczyna z tatuażem"), zdobywczyni Oscara Rachel Weisz ("Wróg u bram", "Wierny ogrodnik", "Agora") oraz Naomi Watts ("Mulholland Drive", "21 gramów", "The Ring"). To właśnie w trakcie kręcenia tego filmu Craig i Weisz nawiązali romans i jeszcze przed premierą produkcji wzięli ślub, stając się jedną z najpopularniejszych par świata kina.

WASZE OPINIE

Anglik01

Boże, co za zgroza. Jestem zażenowany, że takie filmy powstają - że tacy skądinąd zacni ludzie jak Sheridan, Craig, Weisz, Watts, Koteas poświęcają swój czas i energię życiową na powołanie do istnienia takiego śmiecia... Gdyby ten film skończył się w połowie, może jeszcze byłby do obrony jako zlepek pomysłów z kilku innych przebojów ("Lśnienie", "Inni", "Szósty zmysł"), ale dołożenie na siłę jakiegoś absurdalnego rozwiązania kryminalnego zupełnie rozłożyło całość na łopatki. Dlaczego skądinąd dobrzy reżyserzy - jak Jim Sheridan czy Neil Jordan z "In Dreams" - w którymś momencie postanawiają udowodnić sobie i światu, że potrafią zrobić dobry psychothriller na miarę Kubricka? Ludzie, wyluzujcie, to naprawdę nie musi być żaden cel ani szczyt waszych marzeń. Można być dobrym reżyserem bez takiej próby. Po co wam taka plama w życiorysie?

lars

Wreszcie dobry film. Ciekawie skonstruowany scenariusz. Nie banalny i nie liniowy.. Dla miłośników
filmu "szósty zmysł" super gratka.

Bujalio

Bardzo dobry film trzymający w napięciu do końca.
Dom snów
reżyseria:
USA, 2011
Will Attenton (Daniel Craig) jest wydawcą i człowiekiem sukcesu. Wraz z żoną Libby (Rachel Weisz) i dwoma córkami przenosi się z Manhattanu do uroczego domu w małym miasteczku w Nowej Anglii. Oswajając się z nowym miejscem, Will dowiaduje się, że przed laty zamordowano w nim kobietę i jej dzieci.
thriller/dramat
Dom snów
4,1 5 1 45