PREMIERA

2005.07.24

CANAL+ PREMIUM

DOM Z PIASKU I MGŁY

House of Sand and Fog

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kathy Lazaro (Jennifer Connelly) jest pogrążona w depresji po rozstaniu z mężem. Od lat próbuje uporać się z alkoholizmem i nałogiem narkotykowym. Pewnego dnia do jej drzwi pukają urzędnicy skarbowi.

Okazuje się, że drobna suma nie opłaconego podatku spowodowała, że jej rodzinny dom zostaje wystawiony na aukcji.Kathy była o tym uprzedzona pocztą, ale już dawno przestała otwierać listy. Biurokratyczny nonsens pozbawia ją więc dachu nad głową. Zamieszkuje w motelu, a rodzinne pamiątki umieszcza w przechowalni. Adwokat Connie Walsh (Frances Fisher) zapewnia ją, że ten stan nie potrwa długo, ale myli się. Wystawiony na aukcji dom kupuje po wyjątkowo niskiej cenie Massoud Amir Behrani (Ben Kingsley), emigrant z Iranu. W swojej ojczyźnie był generałem i członkiem elity, w Ameryce pracuje na dwóch etatach: jako robotnik i sprzedawca w nocnym sklepie spożywczym. Behraniemu bardzo zależy na utrzymaniu wysokiego statusu rodziny i wraz z żoną Nadi (Shohreh Aghdashloo) starają się stworzyć pozory bogactwa. Generał nie zgadza się na anulowanie transakcji - dom jest dla niego doskonałą lokatą kapitału i wkrótce zamierza go sprzedać z dużym zyskiem. Dla Kathy niewielki i zniszczony budynek jest bezcennym spadkiem po ciężko pracującym ojcu. Oparciem dla zrozpaczonej dziewczyny staje się młody policjant Lester (Ron Eldard). Jego nadgorliwość sprawia jednak, że dochodzi do tragedii.

"Dom z piasku i mgły" to ekranizacja bestsellerowej powieści Andre Dubusa III, która ukazała się w 1999 roku. Książka przypadkowo trafiła w ręce młodego reżysera VADIMA PERELMANA. Pochodzący z Rosji twórca miał już wtedy na koncie wiele reklam kręconych dla firm, takich jak Microsoft, General Motors, Panasonic czy Nike. Teraz postanowił zadebiutować w filmie pełnometrażowym. Historia opowiedziana przez Dubusa była Perelmanowi jako emigrantowi szczególnie bliska. Sam napisał scenariusz, a do współpracy zaprosił znakomitą ekipę złożoną w większości z oscarowych laureatów. Wśród nich najważniejsze role przypadły Jennifer Connelly i Benowi Kingsleyowi. Nagrodzona Oscarem za "Piękny umysł" Connelly wystąpiła także w "Dawno temu w Ameryce", "Abbotach prawdziwych", "Pollocku", "Requiem dla snu" i "Dark Water - Fatum". Brytyjczyk Ben Kingsley pochodzi z Indii, a Oscara otrzymał za rolę hinduskiego przywódcy Gandhiego ("Gandhi"). W jego bogatym i zróżnicowanym dorobku znajdują się filmy, jak: "Bugsy", "Lista Schindlera", "Sexy Beast", "Suspect Zero" czy "Olivier Twist". Postać żony Behraniego Nadi odtwarza irańska aktorka Shohreh Aghdashloo, która za tę kreację otrzymała m.in. Independent Spirit Award. W rolach drugoplanowych pojawiają się Ron Eldard ("Kolacja z arszenikiem", "Helikopter w ogniu") i Frances Fisher ("Titanic", "Pozew o miłość"). Autorem zdjęć jest czterokrotnie nominowany do Oscara i wyróżniony Brązową Żabą na MFF Camerimage w Łodzi Roger Deakins ("Skazani na Shawshank", "Fargo", "Kundun", "Bracie, gdzie jesteś?"). Muzykę skomponował James Horner ("Imię róży", "Braveheart - Waleczne Serce", "Piękny umysł", "Zaginione") - laureat Oscara za "Titanica" i nominowany za muzykę do "Domu z piasku i mgły". Film ten otrzymał ponadto jeszcze dwie oscarowe nominacje za role Kingsleya i Aghdashloo.

WASZE OPINIE

X-DETERMINATOR

GORĄCO POLECAM! PO PROSTU NALEŻY OBEJRZEĆ...

fuszka

Znakomity film. Ben Kinsley naprawde zasługuje na Oskara. To najlepsza rola w jakiej go widziałam. Role drugoplanowe też świetne. Zwracam uwage na aktorke grającą żonę Behraniego! Film nie pozostawia widza obojętnym. Historia, chociaż porażająca, mogła zdarzyć sie naprawdę. To film, którego się nie zapomina. Szkoda, że w kinach przeszedl bez echa - w tym czasie Aleksander miał premierę. Przy Aleksandrze zrobiono dużo szumu, a film jest przeciętny. Natomiast Dom z piasku i mgły - skomna produkcja a nie sposób o nim zapomnieć.

Ola

Film świetny, w końcówce nie mogłam powstrzymać łez. Znakomita obsada ( mówię nietylko o aktorach, którzy byli doskonale dobrani). Naprawdę jeden z lepszych filmów na Canal+.
DOM Z PIASKU I MGŁY
reżyseria:
USA, 2003
Kathy Lazaro (Jennifer Connelly) jest pogrążona w depresji po rozstaniu z mężem. Od lat próbuje uporać się z alkoholizmem i nałogiem narkotykowym. Pewnego dnia do jej drzwi pukają urzędnicy skarbowi.
dramat
DOM Z PIASKU I MGŁY
4,6 5 1 138