PREMIERA

2007.01.20

CANAL+ PREMIUM

DOOM

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/science fiction

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W stacji badawczej Olduvai na Marsie naukowcy nieświadomie uwalniają wirus, który błyskawicznie atakuje całą załogę.

Naukowcy giną, łączność ze stacją zostaje zerwana, a fragmenty wiadomości, które docierają na Ziemię wywołują panikę. Zarządzony zostaje piąty stopień kwarantanny, a jedynymi ludźmi, którzy mogą wejść na teren stacji są znakomicie wyszkoleni marines z oddziału specjalnego. Na ich czele stoi John Grimm (Karl Urban), który w bazie pozostawił swoją jedyną krewną, siostrę Samanthę (Rosamund Pike). Zadaniem jego i jego ludzi jest ochronić Ziemię przed tym, co spotkało załogę stacji na Marsie. W zakamarkach tuneli i mrocznych korytarzach bazy czają się jednak stworzenia straszniejsze, potężniejsze i bardziej niebezpieczne od wszystkiego, z czym do tej pory mieli do czynienia.

"Doom", przygodowy horror science fiction, to ekranizacja gry komputerowej, która od czasu swojej premiery 10 grudnia 1993 roku nie schodzi z listy najpopularniejszych gier wszech czasów. Jej twórcy skwapliwie zresztą wykorzystali popularność swojego "dziecka". Wprowadzili rozgrywki w sieci z udziałem wielu graczy, stworzyli możliwość darmowego ściągania kolejnych poziomów, a rok później wypuścili pierwszy sequel gry: "Doom II: Hell on Earth". Do pełni szczęścia brakowało tylko kinowej adaptacji. Tej podjął się Polak ANDRZEJ BARTKOWIAK, jeden ze zdolniejszych, a na pewno najsłynniejszych polskich operatorów. Bartkowiak, absolwent łódzkiej "filmówki", do Stanów Zjednoczonych wyjechał na początku lat 70. Zaczynał od reklamówek, dzięki którym dał się poznać jako operator o ciekawym, niebanalnym spojrzeniu. Debiutował w niezbyt ambitnym thrillerze "Deadly Hero" Ivana Nagy, ale szybko znalazł się w czołówce hollywoodzkich operatorów. W 1982 roku podjął współpracę z Sidneyem Lumetem przy "Werdykcie", a rok później został autorem zdjęć do "Czułych słówek" z Shirley MacLaine. W jego dorobku są też takie tytuły, jak "Bliźniacy", "Speed: Niebezpieczna prędkość", "Adwokat diabła" czy "Gatunek". W 2000 roku Bartkowiak zadebiutował jako reżyser pełnym efektownych scen walk wschodnich dramatem "Romeo musi umrzeć". "Doom" to piąty film w jego reżyserskim dorobku i pierwszy, którego akcja rozgrywa się w kosmosie.

Zbiorowym bohaterem jest w nim grupa doskonale wyszkolonych marines. "To jednostka specjalna, która została stworzona, aby wykonywać wyjątkowo brudną robotę" - mówi producent Lorenzo di Bonaventura. Destroyera, mierzącego prawie dwa metry wzrostu żołnierza - maszynę do zabijania gra Deobia Oparei, czyli Czekolada z "Moulin Rouge!". Brytyjski aktor teatralny Ben Daniels odtwarza dziwacznego, cierpiącego na hiper-religijność Goata. Razaaq Adoti znany z "Resident Evil 2: Apocalypse" i "Helikoptera w ogniu" wciela się w postać kobieciarza Duke'a, a Richard Brake, odtwórca roli Joe Chilla w "Batman - Początek" to Portman. "Każdy postrzega go jako drania, ale pod złowrogą fasadą kryje się tylko wystraszony chłopiec" - mówi o swojej postaci aktor. W rolę The Kida, debiutanta w jednostce, wciela się Al Weaver, znany m.in. z "Kupca weneckiego", natomiast aktor teatralny Yao Chin gra Maca, tajemniczego introwertyka, który dołącza do zespołu w drodze do stacji Olduvai. Najważniejszy w jednostce jest jednak John Grimm, którego brawurowo gra Karl Urban, pamiętany przede wszystkim jako Vaako z "Kronik Riddicka" i Eomer z "Władcy pierścieni". Równie znaczącą rolę w "Doomie" gra Serge, w którego wcielił się The Rock, czyli Dwayne Douglas Johnson. Jedną z nielicznych w filmie postaci kobiecych - Samanthę, siostrę Grimma - gra Rosamund Pike, nagrodzona British Independent Film Award za "Rozpustnika" i Empire Award za "Śmierć nadejdzie jutro".

WASZE OPINIE

hugolin

Całkiem całkiem. Fajna jest scena, kiedy kamera pokazuje tak, jak w grze komputerowej.

Tomasso

Mam nadzieję, ze warto obejrzeć. Opinie podzielone, dlatego się nie sugeruję. Sam ocenię :)

matost8

Całkowicie przeciętny film science-fiction. Banalna fabuła wydaje sie być tylko pretekstem do pokazania mniej lub bardziej krwawej jatki. Mimo to film w miarę przyjemnie się ogląda i nie trzeba się nad nim zastanawiać. Można obejrzeć.
DOOM
reżyseria:
USA, 2005
W stacji badawczej Olduvai na Marsie naukowcy nieświadomie uwalniają wirus, który błyskawicznie atakuje całą załogę.
film akcji/science fiction
DOOM
4,2 5 1 121