PREMIERA

2009.07.24

CANAL+ PREMIUM

Doomsday

Wlk. Brytania/USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/science fiction

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 2008. Szkocję pustoszy tajemniczy wirus, zwany "Żniwiarzem". W ciągu kilku dni jego ofiarami stają się miliony osób. W trosce o obywateli rząd Wielkiej Brytanii postanawia odizolować rejon występowania zarazy od reszty wyspy.

Cały obszar Szkocji zostaje otoczony stalową ścianą naszpikowaną zdalnie sterowanymi karabinami. Skażonego terenu nikt nie może przekroczyć. Ćwierć wieku później w Londynie pojawia się nowe ognisko choroby. Szef Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bill Nelson (Bob Hoskins), premier John Hatcher (Alexander Siddig) i Michael Canaris (David O'Hara), oglądają satelitarne zdjęcia Szkocji, na których widać żywych ludzi. Skoro ktoś przeżył, musi być tam lekarstwo na choroby wywołane przez wirusa albo organizmy ocalałych same wyprodukowały skuteczne antidotum. Rząd decyduje się wysłać za mur elitarny oddział. Jego zadaniem jest odnalezienie lekarstwa. Grupą dowodzi major Eden Sinclair (Rhona Mitra), dla której wyprawa do strefy skażonej oznacza jednocześnie powrót do domu. Ewakuując się 25 lat wcześniej zostawiła w niej matkę. Po drugiej stronie metalowej granicy Eden Sinclair i jej towarzysze spotykają dwie wrogie społeczności. Anarchistycznymi kanibalami, którzy zamieszkują Glasgow dowodzi punkowy piosenkarz Sol (Craig Conway), a neośredniowiecznymi osadnikami w głębi wyspy kieruje dr Marcus Kane (Malcolm McDowell).

"Doomsday" to kolejna po "Dog Soldiers" i "Zejściu" produkcja reżysera i scenarzysty NEILA MARSHALLA. Pochodzący z Wielkiej Brytanii filmowiec zaliczany jest do tak zwanej "Splat Pack" - grupy reżyserów, którzy specjalizują się w kombinacji filmów akcji i krwawego horroru w futurystycznej scenerii. Jego druga pełnometrażowa fabuła, "Zejście", zdobyła wiele nagród, w tym Saturna i Empire Award dla najlepszego horroru oraz British Independent Film Award za reżyserię i montaż. "Doomsday" przypomina klimatem ekranizacje gier komputerowych i wyraźnie nawiązuje do klasyków kina science fiction, takich jak "Mad Max", "Ucieczka z Los Angeles" czy "Ucieczka z Nowego Jorku". Wbrew obecnym trendom, Marshall nie stosuje w nim efektów specjalnych, a korzysta z konwencjonalnych metod sztuki kaskaderskiej. "Jedną z rzeczy, do których byłem całkowicie przekonany kręcąc "Doomsday", było wykorzystanie scen kaskaderskich, jakich teraz już nie realizuje się raczej w tego typu filmach. Prawdziwi ludzie w prawdziwym świecie, robiący naprawdę niebezpieczne rzeczy. Żadnego niebieskiego tła, żadnych uprzęży, tylko zwariowani kaskaderzy skaczący i zwisający z wpadających na siebie samochodów rozpędzonych do 120 kilometrów na godzinę" - wyznał Marshall.

Reżyser w poprzednich filmach pracował z mało znanymi aktorami, dlatego też ze szczególną radością czekał na możliwość współpracy z artystami o ustalonej pozycji i doświadczeniu, takimi jak Malcolm McDowell i Bob Hoskins. Pierwszy zagrał Marcusa, który jest jego zdaniem bardzo wyrazistą postacią. "Kane jest przywódcą tych, którzy przetrwali, przeżyli na zasadzie selekcji naturalnej. Jest królem swojego świata. W pewnym sensie jest królem Learem" - mówił aktor. Na jego decyzję o przyjęciu roli w filmie Marshalla wpłynęło też połączenie gatunków: "Nie jestem pewien, co to właściwie za gatunek. Podoba mi się, że to nie jest ani horror, ani film science fiction, ale rodzaj połączenia filmu akcji z elementami horroru i s-f. Trudno to dokładnie określić. I to właśnie jest jego zaletą". Dla nominowanego do Oscara za "Monę Lisę" Boba Hoskinsa sama postać reżysera i jego charakterystyczny styl były wystarczającym powodem, żeby przyjąć rolę szefa Rady Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dowódcy i człowieka, który dla Eden Sinclair jest jak ojciec, którego nigdy nie miała. To ona jest główną postacią obrazu, na której koncentrował się Marshall pisząc scenariusz. Zagrała ją Rhona Mitra, angielska aktorka, mieszkająca obecnie w Los Angeles, która wcześniej zwróciła uwagę rolami w "The Practice", "Boston Legal", "Bez skazy", "Strzelcu" czy "Numerze 23". Charakteryzując graną postać Mitra mówiła: "Moja bohaterka jest rozczarowana, kiedy więc dostaje propozycję wzięcia udziału w niebezpiecznej misji, podczas której wróci do miejsca, z którego pochodzi, chwyta się tej możliwości. Chce także dowiedzieć się, co tak naprawdę się tam stało. Jej podróż jest wielowymiarowa". W kreowaniu postaci major Sinclair inspiracją dla Mitry była Sarah Connor (Linda Hamilton) w "Terminatorze" oraz Ripley (Sigourney Weaver) w serii filmów o "Obcym". W postać sierżanta Nortona wcielił się Adrian Lester, który pojawił się m.in. w filmie Mike Nicholsa "Barwy kampanii" u boku Johna Travoly i Emmy Thomson, a także w katastroficznym "Pojutrze". Do tej roli niezwykle przydatna okazała się jego znajomość sztuk walki, o której świadczy czarny pas w teakwondo.

Porównując Doomsday z poprzednimi filmami, Marshall zwrócił uwagę na rozmach, z jakim został zrealizowany film: "Przy Doomsday potrzebowaliśmy 50 statystów już pierwszego dnia, a niemal tysiąca do późniejszych scen. Filmowaliśmy w różnorodnych lokalizacjach - na ulicach, w lasach, w górach, zamkach i wewnątrz statków. Chciałem rozmachu, w przeciwieństwie do tego, co robiłem wcześniej. Na początku byłem tym onieśmielony, ale wiedziałem, że to będzie wielka przygoda". Marshall zdecydował się pracować z ekipą, którą znał z poprzednich projektów, w tym z autorem zdjęć Samem McCurdym, scenografem Simonem Bowlesem i specjalizującym się w charakteryzacji i wykorzystaniu atrap Paulem Hyettem. Film kręcony był w Południowej Afryce. Po 66 dniach zdjęciowych produkcja przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Przez dwa tygodnie filmowano też w Szkocji.

WASZE OPINIE

suchy101

ocena: 4/5

tomek6996

MAD MAX w Londynie. Świetnie zrobione, choć momentami kiczowaty to jednak super się ogląda. Na tle ostatnich produkcji robionych na blue boxie doprawdy dobre , a przede wszystkim świetnie oglądające się kino.

Hydraulik

A ja z innej beczki.Zastanawia mnie ze film"Doomsday" dla dorosłych powtarzany jest ok 23-24.Dlaczego "Tarnation" byl pokazywany o 2-4 nad ranem?
Doomsday
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2008
Rok 2008. Szkocję pustoszy tajemniczy wirus, zwany "Żniwiarzem". W ciągu kilku dni jego ofiarami stają się miliony osób. W trosce o obywateli rząd Wielkiej Brytanii postanawia odizolować rejon występowania zarazy od reszty wyspy.
film akcji/science fiction
Doomsday
4,3 5 1 30