PREMIERA

2011.02.07

CANAL+ PREMIUM

Doradztwo personalne

Headhunter

Dania, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Martin Vinge (Lars Mikkelsen), były dziennikarz, dziś pracuje jako czołowy łowca głów Danii. W przeciwieństwie do zawodowego, jego życie prywatne pozostawia wiele do życzenia.

Synek (August Igor Svideniouk Egholm) choruje, a relacja z żoną (Charlotte Fich) oziębia się coraz bardziej. Pewnego dnia Martin dostaje lukratywne zlecenie. Jeden z najpotężniejszych biznesmenów w kraju, leciwy już Niels Frederiks Sieger (Henning Moritzen), zleca mu znalezienie godnego następcy. Jak się okazuje, potentat poszukuje kontynuatora swojego dzieła w sekrecie przed zarządem firmy oraz w tajemnicy przed swoim jedynakiem, Danielem (Flemming Enevold), snującym już plany o przejęciu interesów ojca. Wkrótce Martin zdaje sobie sprawę, że dał się wciągnąć w niebezpieczną grę. Staje się pionkiem w ręku obu Siegerów - seniora i juniora - którzy manipulują Vingem, wciągając w sprawę jego chorego syna.

"Doradztwo personalne" to jeden z lepszych duńskich filmów 2009 roku, chwalony za złożoność fabuły, wartką trzymającą w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty akcję i mroczną atmosferę. Współtwórcą scenariusza i reżyserem thrillera jest RUMLE HAMMERICH, filmowiec który zaczynał w latach 80. i najczęściej pracował przy produkcjach telewizyjnych. Największy sukces przyniósł mu popularny w Danii, kostiumowy "Młody Andersen" (2005), ukazujący szkolne lata Hansa Christiana Andersena.

Produkcja otrzymała nagrodę Emmy w kategorii najlepszy film telewizyjny/miniserial, a Hammerichowi przyniosła Złoty Puchar przyznawany na festiwalu filmowym w Szanghaju. Za reżyserię i scenariusz "Doradztwa personalnego" Hammerich był nominowany do najważniejszej duńskiej nagrody filmowej -przyznawanego co roku w Kopenhadze Roberta. Szanse na statuetkę mieli także m.in. autor zdjęć Dan Laustsen i Charlotte Munck za najlepszą rolę drugoplanową. Zdobyli je natomiast: Henning Moritzen ("Szepty i krzyki", "Festen") za rolę Siegera oraz Lars Mikkelsen, który zagrał głównego bohatera. Aktor ten jest bratem Madsa Mikkelsena, który coraz częściej grywa za oceanem. Polscy widzowie pamiętają go zapewne z roli Le Chiffre'a z "Casino Royale" oraz księdza z "Jabłek Adama". Choć Lars pozostaje w cieniu sławnego brata, jego kreacja w filmie Hammericha pokazuje, że warsztatem niewiele ustępuje Madsowi.

WASZE OPINIE

art1970

Wystarczy, przekonaliście mnie, nagrywam......

pedro

Moim zdaniem to jeden z ciekawszych thrillerów, które ostatnio emitował C+. Dobry scenariusz i świetna gra aktorska to podstawa tego filmu. Główny bohater właściwie nie ma wyjścia, musi poddać się i podjąć grę wewnątrz wielkiej korporacji. Można go zrozumieć. Jego oczami - jako człowieka z zewnątrz obserwujemy walkę o władzę w firmie. Kto wygra? Zakończenie jest świetne. Do tego surowe skandynawskie krajobrazy. Świetny film, nie spodziewałem się dobrej produkcji po nie znanym tytule, a tu taka miła niespodzianka.

Blue-Grey

Hugo Weaving? Ten z [i]Matrixa[/i] i [i]Władcy Pierścieni[/i]? Istotnie, ma coś demonicznego w oczach. [:-)] W moich filmowych marzeniach świetnie by zagrał Mefistotelesa.
Doradztwo personalne
reżyseria:
Dania, 2009
Martin Vinge (Lars Mikkelsen), były dziennikarz, dziś pracuje jako czołowy łowca głów Danii. W przeciwieństwie do zawodowego, jego życie prywatne pozostawia wiele do życzenia.
thriller
Doradztwo personalne
4,2 5 1 9