Fox

PREMIERA

2010.06.26

CANAL+ PREMIUM

DRAGONBALL - EWOLUCJA

Hongkong/USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Goku (Justin Chatwin) mieszka z sędziwym dziadkiem Gohanem (Randall Duk Kim) i pod jego troskliwym okiem wytrwale trenuje sztuki walki. Tymczasem w szkole stanowi obiekt drwin kolegów, gdyż obiecał, że na co dzień nie będzie ujawniał swoich niecodziennych umiejętności.

Na osiemnaste urodziny chłopak otrzymuje od dziadka mistyczną Smoczą Kulę, jedną z siedmiu istniejących na świecie. Zebranie wszystkich przywołuje smoka, który może spełnić jedno życzenie. W czasie, gdy Goku bawi na przyjęciu u swej szkolnej miłości Chi-Chi (Jamie Chung), jego dziadek pada ofiarą ataku Lorda Piccolo (James Marsters), mutanta próbującego od wieków zdobyć wszystkie Smocze Kule. Na łożu śmierci Gohan zleca wnukowi odszukanie mistrza sztuk walki Roshiego (Yun-Fat Chow). Wraz z nim i atrakcyjną panią naukowiec Bulmą (Emmy Rossum), żywo zainteresowaną odszukaniem magicznych artefaktów, Goku wyrusza w podróż, by stanąć oko w oko z siłami zła. Muszą zebrać siedem kul przed nadejściem zaćmienia słońca i zstąpieniem na ziemię Ōzaru, monstrum będącego na usługach Lorda.

"Dragon Ball" to japońska manga autorstwa Akiry Toriyamy, oparta na motywach zaczerpniętych z chińskiej powieści ludowej z XVI wieku "Wędrówka na zachód". O skali popularności Dragon Ball świadczą zyski ze sprzedaży gadżetów z nim związanych, które przekroczyły 4 miliardy dolarów. Na podstawie dzieła Toriyamy powstało kilkadziesiąt gier i serial, który doczekał się ponad pięciuset odcinków. Nie mogło się więc nim nie zainteresować Hollywood. Prawa do ekranizacji 20th Century Fox wykupiło już w 2002 roku. Dwa lata trwało znalezienie odpowiedniego scenarzysty w osobie Bena Ramseya ("Płatny morderca", "Mocne uderzenie"). O tym, co skłoniło go do podjęcia wyzwania i zmierzenia się z oczekiwaniami rzeszy fanów mangi, scenarzysta mówił: "Akira Toriyama stworzył fantastyczny świat. Bohaterowie są złożeni, możemy się z nimi identyfikować. Najbardziej podoba mi się bijący od głównego bohatera optymizm". Kiedy wstępny scenariusz był już gotowy, do projektu włączył się jako producent Stephen Chow, aktor, reżyser i scenarzysta, znany z takich projektów, jak "Shaolin Soccer" czy "Kung Fu Szał". Na propozycję wyreżyserowania filmu bez wahania przystał JAMES WONG, scenarzysta 15 odcinków "Z Archiwum X", mający w reżyserskim dorobku dwie części głośnej serii "Oszukać przeznaczenie" oraz futurystyczny film akcji "Tylko jeden". Prace nad realizacją ruszyły pełną parą.

Podobnie jak w mandze Toriyamy, atutem filmu są wyraziste postacie. Zakrojone na szeroką skale poszukiwania aktorów odbyły się na całym świecie od Los Angeles po Tokio. Rolę Goku, nastoletniego kujona z nastroszoną fryzurą, przed którym stoi zadanie uratowania świata, powierzono Justinowi Chatwinowi ("Wojna światów", "Niewidzialny"). Drugą kluczową rolą, której obsada wzbudzała u fanów mangi ożywione dyskusje, była postać mistrza Roshiego. Wybór padł na Yun-Fat Chowa ("Przyczajony tygrys, ukryty smok" i "Piraci z Karaibów - Na krańcu świata"), który uznał tę rolę za największe wyzwanie w karierze. "Roshi jest postacią złożoną, ma nietypowe poczucie humoru, jest nietuzinkowy. Posiada niebywałe moce, a przy tym jest bardzo ludzki" - mówił Chow. Bohaterką, która dzięki poznaniu Goku i Roshiego zmienia stosunek do życia jest piękna i pewna siebie pani naukowiec Bulma, którą zagrała Emmy Rossum ("Upiór w operze", "Pojutrze", "Posejdon"). To ona wraz z uczniem i jego mistrzem staje do walki z Lordem Piccolo, postacią niejednoznaczną, łączącą w sobie elementy dobra i zła. Zagrał go James Marsters, pamiętny wampir Spike z seriali "Buffy - postrach wampirów" i "Anioł ciemności". W filmie występuje również w roli Chi Chi Jamie Chung, znana z serialu "Samurai Girl", gdzie miała okazję sprawdzić się w podobnej roli.

WASZE OPINIE

k5ys

oglądałem, ale gniot

songogoku

co ja moge tu dodac popieam poprzedne kometarze, Efektuf wcale niema jedynie koncuwka w tym momecie jak Ozaru czyli wielka malpa ... to ma byc malpa dajcie spokuj to poprostu nie wypal moja ocena od 1do 5 to 3,5ul moge jerzcze powiebziec jeszcze to ze ten kto to nakrecil niech juz da sobie spokuj z filmami

Bartolomeusz

Dla mnie to było 90 minut istnego kuriozum. Fabuła, aktorstwo i efekty specjalne stały
na najniższym z możliwych poziomów. Bardziej to przypominało jakąś parodię niźli
adaptację kultowej mangi. Naprawdę szkoda czasu.
DRAGONBALL - EWOLUCJA
reżyseria:
Hongkong/USA, 2009
Goku (Justin Chatwin) mieszka z sędziwym dziadkiem Gohanem (Randall Duk Kim) i pod jego troskliwym okiem wytrwale trenuje sztuki walki. Tymczasem w szkole stanowi obiekt drwin kolegów, gdyż obiecał, że na co dzień nie będzie ujawniał swoich niecodziennych umiejętności.
film science fiction
DRAGONBALL - EWOLUCJA
3,7 5 1 21