Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2006.10.23

CANAL+ PREMIUM

Drapieżcy

Ravenous

Wlk. Brytania/Czechy/USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Najniebezpieczniejszym z drapieżników jest człowiek, co doskonale zdołała uchwycić Antonia Bird, autorka kontrowersyjnego "Księdza" we wciągającym horrorze "Drapieżcy". W rolach głównych zdobywca nagrody BAFTA, Robert Carlyle i laureat Emmy, Guy Pearce.

Połowa XIX w., trwa wojna amerykańsko-meksykańska. Tuż po otrzymaniu awansu, kapitan John Boyd (Guy Pearce) zostaje zesłany do zapomnianego przez świat i ludzi Fort Spencer, w górach Sierra Nevada. Załoga fortu składa się garstki ludzi: między innymi weterynarza, narkomana i niezbyt rozgarniętego szeregowca Cleavesa (David Arquette). Dowodzi nimi pułkownik Hart (Jeffrey Jones). Niespodziewanie do placówki dociera wyczerpany do kresu sił duchowny. Colqhoun (Robert Carlyle). Opowiada o dowodzonej przez pułkownika Ivesa próbie przeprawy przez góry, zakończonej skrajnym głodem i kanibalizmem. Żołnierze ruszają na ratunek pozostałym przy życiu uczestnikom wyprawy.

Produkcja "Drapieżców" nie obyła się bez problemów. Pierwotnie reżyserią miał się zająć Milcho Manchewski, autor nominowanego do Oscara "Zanim spadnie deszcz". Kłopoty w kontaktach z producentami spowodowały jego odejście. Po paru dalszych perturbacjach, Robert Carlyle zaproponował na jego miejsce Antonię Bird, znaną mu m.in. z planu "Księdza". Wybór okazał się trafiony. Jak pisał w swojej recenzji Roger Ebert: " to sprytny film. Dzięki pomysłowi z kanibalizmem udaje mu się uniknąć większości banałów o wampirach. A większości klisz związanych z kanibalizmem udaje mu się uniknąć wykorzystując wampiryzm. serwują obie te rzeczy w całkiem nowym sosie". Sugerowano też, że jedną z przyczyn niezwykłej atmosfery i zmysłowości emanującej z ekranu może być fakt, że zarówno reżyserka, jak i odtwarzający główną rolę Guy Pearce, na co dzień są... wegetarianami.

ANTONIA BIRD, współtwórczyni wielu popularnych seriali (m.in. "Na sygnale"), weszła do świata kina skandalizującym, w wielu krajach oprotestowanym filmem "Ksiądz" (1994), opowiadającym o pewnej parafii w Liverpoolu, w której spotyka się lewicujący, sypiający z własną gospodynią proboszcz i młody duchowny - homoseksualista i stały bywalec gejowskich klubów. Mimo oburzenia środowisk związanych z kościołem katolickim film wszedł na ekrany, a nawet zdobył nagrodę za debiut na berlińskim festiwalu i nagrodę publiczności w Toronto. Dobrze przyjęto również późniejszy, już nie tak obrazoburczy film Antonii Bird "Twarz" (1997), który został wyróżniony Grand Prix i nagrodą krytyków na Cognac Festival du Film Policier. Dwa lata później brytyjska reżyserka rozpoczęła (m.in. w Czechach) zdjęcia do swojego pierwszego horroru, który jest jednocześnie makabrycznym, inspirowanym filozofią Nietschego, wykładem na temat moralności, odwagi i natury człowieka.

Grający główna role w "Drapieżcach" Guy Pearce, urodzony w Wielkiej Brytanii Australijczyk, debiutował w serialu "Sąsiedzi". Jego późniejsza filmografia obejmuje tak ciekawe projekty jak: "Tajemnice Los Angeles", "Memento" czy multioscarowy "The Hurt Locker. W pułapce wojny". W 2011 r. aktor otrzymał statuetkę Emmy i nominację do Złotego Globu za świetną kreację w miniserialu "Mildred Pierce" z Kate Winslet w roli tytułowej. W "Drapieżcach" partneruje mu Brytyjczyk Robert Carlyle, pamiętny Begbie w kultowym filmie "Trainspotting" Danny'ego Boyle'a, nagrodzony BAFTA za rolę w "Goło i wesoło".

"Drapieżcy" zasługują też na uwagę ze względu na intrygującą ścieżkę dźwiękową, autorstwa wybitnych muzyków. Jednym z nich jest Damon Albarn- brytyjski wokalista, kompozytor i producent, zdobywca nagrody Grammy, współzałożyciel słynnych zespołów "Blur" i "Gorillaz". Drugim autorem muzyki do filmu jest Michael Nyman, znany między innymi z pracy przy "Fortepianie" Jane Campion, czy "Końcu romansu" Neila Jordana. Oba filmy przyniosły mu nominację do Złotego Globu. Nyman jest także kompozytorem oprawy muzycznej do filmu Doroty Kędzierzawskiej "Jestem".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

the dark

Film raczej średni, ale można obejrzeć.

związek kobiet

rewelacja. Kręcona z resztą m. in. w Tatrach słowackich i w Czechach. Carlyle jak zwykle fenomenalny. Raczej nietypowy film, bez rozmachu, ale klimat pierwszorzędny!! pzdr

widz

Premiera w c+. Czekali tyle bo taniej wyszlo zakupienie,przeciez musieli miec na swoje wynagrodzenie, a my? co tam my, my jestesmy od placenia :P
Drapieżcy
reżyseria:
Wlk. Brytania/Czechy/USA, 1999
Najniebezpieczniejszym z drapieżników jest człowiek, co doskonale zdołała uchwycić Antonia Bird, autorka kontrowersyjnego "Księdza" we wciągającym horrorze "Drapieżcy". W rolach głównych zdobywca nagrody BAFTA, Robert Carlyle i laureat Emmy, Guy Pearce.
horror
Drapieżcy
4,1 5 1 35