PREMIERA

2009.05.11

CANAL+ PREMIUM

DRAPIEŻNIK

The Flock

USA, 2007

reżyseria:

gatunek: thriller

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Erroll Babbage (Richard Gere) pracuje dla Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego. Jego zadaniem jest ściganie sprawców przestępstw na tle seksualnym. Po osiemnastu latach służby, mężczyzna czuje się już wypalony.

Niepokojący stan jego zdrowia oraz notoryczne łamanie regulaminu sprawiają, że przełożeni Errolla pragną wysłać go na przedwczesną emeryturę. Ostatnim zadaniem w karierze Babbage'a ma być śledztwo w sprawie zaginionej nastolatki, Harriet Wells (Kristina Sisco). Doświadczonemu detektywowi służy pomocą stażystka Allison Lowry (Claire Danes). Erroll szybko nabiera złych przeczuć, w związku z zagadką, którą ma rozwiązać.

"Drapieżnik" to połączenie "Milczenia owiec" i "Siedem". Ta zwięzła recenzja trafnie oddaje mroczny klimat i pełną dramatyzmu fabułę thrillera WAI-KEUNG LAUA. To także film stawiający szereg pytań na temat przemocy i granic człowieczeństwa. Tytułowym drapieżnikiem staje się człowiek, który dopuszcza się najbardziej drastycznych czynów w celu, który nawet dla niego samego nie jest jasny i zrozumiały. Tropi go natomiast doświadczony agent, który w pracy coraz częściej przekraczał granice prawa i zdrowego rozsądku.

"Drapieżnik" jest pierwszą anglojęzyczną produkcją pochodzącego z Hong Kongu reżysera. Gdy w listopadzie 2005 roku rozpoczęły się zdjęcia, w Albuquerque, gdzie zainstalował się plan zdjęciowy, panowała akurat mroźna i posępna jesień. Producenci uznali to za zły omen, postanowili więc zadbać o duchowe wsparcie dla ekipy, odmawiając tradycyjne chińskie modły. Te rytuały odbywały się aż do zakończenia zdjęć cztery miesiące później, przyczyniając się do dużej integracji ludzi pracujących na planie. Co równie ciekawe, przez cały czas realizacji miały miejsce incydenty związane w pewien sposób z tematyką "Drapieżnika". "Po kilku dniach zdjęć zauważyliśmy nieopodal naszej bazy wielki billboard organizacji przeciwdziałającej pedofilii i wykorzystywaniu dzieci" - wspominał asystent reżysera Neil Daly. Incydenty tego rodzaju nie zakłóciły jednak pracy filmowców i ostatni klaps padł zgodnie z planem w styczniu 2006 roku.

Atutem tego mrocznego thrillera jest z pewnością doborowa obsada. Rolę Errolla Babbage'a przyjął Richard Gere, zdobywca Złotego Globu za występ w kasowym musicalu "Chicago". Początkującą agentkę Allison Lowry zagrała Claire Danes ("Romeo i Julia", "Godziny", "Gwiezdny pył"). Na ekranie zobaczyć można także KaDee Strickland ("Przerwana lekcja muzyki", "The Grudge - klątwa"), Raya Wise'a ("Miasteczko Twin Peaks", "Smakosz 2", "Nieodebrane połączenie") oraz popularną kanadyjską wokalistkę rockową Avril Lavigne.

WASZE OPINIE

art1970

Dobry, mroczny film. Trzymający w napięciu. Co do wcześniejszych wpisów o podobieństwa do obrazu 'Seven" to zgadzam sie w zupełności, w wielu momentach widać kto na kim się wzorował. Mocne cztery.

Filip86

To było coś. Film trzyma w napięciu do samego końca. Końcówka też dosyć zaskakująca. Kawał dobrego kina. Teraz muszę odczekać godzinę żeby zasnąć ;)

pedro

Bardzo mroczny thriller. Nie lubię tego typu filmów, ale "Drapieżnik" wciągnął mnie od początku i oglądałem go w napięciu do końca. W tym filmie nic nie jest do końca białe, ani czarne Każdy (prawie) ma coś na sumieniu. Bohater grany przez R.Gere również. Przecież robi rzeczy, których nie powinien. Balansuj e na granicy prawa, często je przekracza. Porwanie to sprawa policji. Jednak czy policja robi wszystko by odszukać porywaczy , czy też chce zakończyć śledztwo? Tego nie wiemy. Sprawę oglądamy oczami kogoś z zewnątrz, który zna przestępców seksualnych lepiej niż policja. Ale czy postępuje dobrze?
Myślę, że dużym atutem filmu jest dobry scenariusz i gra Richarda Gere.
Świetne kino. Polecam.
DRAPIEŻNIK
reżyseria:
USA, 2007
Erroll Babbage (Richard Gere) pracuje dla Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego. Jego zadaniem jest ściganie sprawców przestępstw na tle seksualnym. Po osiemnastu latach służby, mężczyzna czuje się już wypalony.
thriller
DRAPIEŻNIK
4,9 5 1 10