PREMIERA

2008.04.02

CANAL+ PREMIUM

DROGA DO ELDORADO

The Road to El Dorado

USA, 2000

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animacji

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwaj drobni złodzieje, Tulio (głos Kevin Kline) i Miguel (głos Kenneth Branagh) wchodzą w posiadanie cennej mapy, która pokazuje drogę do mitycznej, opływającej w złoto krainy Eldorado.

Mapę wygrali w kości nieźle przy tym oszukując, muszą czym prędzej się oddalić. Trafiają pod pokład statku hiszpańskiego konkwistadora Cortesa (głos Jim Cummings), skąd udaje im się uciec z pomocą inteligentnego konia Altivo (głos Frank Welker). Przyjaciele obierają kurs na Eldorado, ale szybko okazuje się, że podróż nie będzie ani łatwa, ani bezpieczna. Po dobiciu do brzegu wyspy, na której znajduje się Złote Miasto, Tulio i Miguel zostają okrzyknięci bogami przez najwyższego kapłana Tzekel-Kana (głos Armand Assante). Tzekel-Kan zamierza dzięki nim pokonać swojego największego przeciwnika, Wodza Tannaboka (głos Edward James Olmos). Z opresji wyciąga ich odważna i piękna Chel (głos Rosie Perez), która dołącza do eskapady. Kiedy wydaje się, że żadna przeszkoda nie stanie już na drodze do Eldorado, przyjaciele zdają sobie sprawę, że po drodze zgubili coś znacznie cenniejszego niż złoto. Niestety w stronę Eldorado zmierza już Cortez ze swoimi ludźmi, który nie ma dobrych zamiarów wobec rdzennych mieszkańców. Tulio i Miguel postanawiają połączyć siły ze swoimi "wyznawcami" i uratować wyspę przed najeźdźcami.

Animacją "Droga do Eldorado" studio DreamWorks udowodniło, że w dziedzinie kreowania rysunkowych światów nie zostaje w tyle za gigantem animacji, czyli Walt Disney Pictures. W ekipie filmu znalazło się zresztą wielu specjalistów, z których talentu chętnie korzysta studio Disneya. Muzykę do "Drogi do Eldorado" napisał Hans Zimmer, laureat Oscara za soundtrack do disnejowskiego przebojów takich, jak "Król lew" czy "Piraci z Karaibów". Zimmer tym razem współpracował z Johnem Powellem, zaufanym kompozytorem DreamWorks, autorem muzyki do "Shreka". Piosenki przez nich napisane wykonał Elton John, którego głos kojarzy się wielbicielom animacji nieodmiennie właśnie z "Królem lwem". Scenariusz do "Drogi do Eldorado" napisali Terry Rossio i Ted Elliott, współautorzy scenariusza "Piratów z Karaibów". Głosu głównym postaciom użyczyli Kenneth Branagh i Kevin Kline, którzy - wbrew zasadzie, że głos każdej postaci rejestrowany jest oddzielnie zdecydowali, że wspólnie nagrają swoje dialogi. "Droga do Eldorado" otrzymała 8 nominacji do kalifornijskiej nagrody Annie Award, a Hans Zimmer nagrodzony został za najlepszy soundtrack przez Broadcast Film Critics Association.

WASZE OPINIE

katka76

Ogladalam juz wczesniej ta bajke, ale warto zobaczyc po raz kolejny, polecam *mlodym* i *starym*. Pytanko, kto spiewa piosenki w polskiej wersji?

szewol

Korzystając z okazji dlugiego weekendu dzisiaj ogladalem po raz pierwszy... fajna (przyjemna) bajka ;)

tufta

Ja lubię;-)
DROGA DO ELDORADO
USA, 2000
Dwaj drobni złodzieje, Tulio (głos Kevin Kline) i Miguel (głos Kenneth Branagh) wchodzą w posiadanie cennej mapy, która pokazuje drogę do mitycznej, opływającej w złoto krainy Eldorado.
film animacji
DROGA DO ELDORADO
4,1 5 1 48