PREMIERA

2007.04.17

CANAL+ PREMIUM

DROGA DO GUANTANAMO

The Road to Guantanamo

Wlk. Brytania, 2006

,

obsada: , , ,

gatunek: film dokumentalny/dramat

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oparta na faktach dramatyczna historia trójki przyjaciół uwięzionych w Guantanamo. Film kontrowersyjnego reżysera, Michaela Winterbottoma, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Mieszkający w Tipton w środkowej Anglii 19-letni Asif (Afran Usman) dowiaduje się od matki, że znalazła mu w Pakistanie żonę. Chłopak zgadza się na wesele, jedzie do ojczyzny i stamtąd telefonicznie prosi przyjaciela Ruhela (Farhad Harun), by zastąpił na ślubie jego drużbę, który nie może dojechać. Ruhel postanawia pojawić się na ślubie z Shafiqiem (Riz Ahmed) i Monirem (Waqar Siddiqui). Cała czwórka przyjaciół spotyka się w Karaczi i po płomiennej mowie imama w meczecie spontanicznie postanawia pojechać do Afganistanu. Dołącza do nich pakistański kuzyn Shafiqa, Zahid. Po wyczerpującej drodze docierają do Kandaharu, ale poza piciem piwa i włóczeniem się po mieście nie mają pomysłu, co robić. Postanawiają więc wracać do Pakistanu i wtedy właśnie zaczynają się ich dramatyczne przygody. Najpierw przez przypadek gubią Monira. Potem ciężarówka, zamiast na granicę z Pakistanem, zawozi ich w samo centrum wojny. Ledwo uchodzą z życiem, a niedługo później trafiają w ręce afgańskich bojowników z Sojuszu Północnego, by w końcu znaleźć się w owianym niechlubną sławą więzieniu w Guantanamo. Trafiają tam Ruhel, Shafiq i Asif - Zahid pozostał po drodze, uwięziony w Pakistanie. Tu, w Guantanamo, kilka tygodni po 11 września 2001 roku, trzej przyjaciele zostają uznani przez amerykańskie wojsko za potencjalnych terrorystów. Amerykanie pozbawiają ich ze sobą wszelkiego kontaktu, godzinami przesłuchują, budzą kilka razy w ciągu nocy, maltretują przeraźliwie głośną heavymetalową muzyką. Przyjaciele z Tipton zostają zwolnieni dopiero w 2004 roku po tym, jak nie znaleziono żadnych dowodów na to, by mieli cokolwiek wspólnego z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną.

MICHAEL WINTERBOTTOM to jeden z najbardziej zapracowanych, a także nieprzewidywalnych reżyserów brytyjskich. Ma w swoim dorobku tak różnorodne obrazy, jak "Aleja Snajperów", "Kodeks 46", "9 songs", "Tristram Shandy - Wielka Bujda" czy dokumenty o Ingmarze Bergmanie. Z dramatyczną historią trójki uwięzionych w Guantanamo przyjaciół zetknął się czytając gazety i oglądając wiadomości. Postanowił spotkać się nimi. Młodzi mężczyźni od razu zainteresowali się pomysłem, by zrealizować film o tym, co przeżyli. Przez blisko miesiąc opowiadali swoją historię współreżyserowi obrazu, Matowi Whitecrossowi. Na podstawie 650 stron spisanych nagrań powstał projekt "Drogi do Guantanamo", w której główne role zagrali amatorzy: Farhad Harun, Riz Ahmed i Arfan Usman. Winterbottom postanowił zrobić film w formie inscenizowanego dokumentu. Wcześniej uczynił to realizując nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Na tym świecie". Na planie "Drogi do Guantanamo" odtwarzano więc prawdziwe wydarzenia, a aktorzy, którzy spędzili dużo czasu z pierwowzorami swoich postaci, mieli jak najwierniej oddawać ich autentyczne zachowania. Realizacyjnie film przypomina reportaż: to, co się dzieje, komentują do kamery bohaterowie, a co chwilę pojawiają się fragmenty telewizyjnych wiadomości, w których o wojnie w Iraku i więzieniu w Guantanamo mówią m.in. George Bush i były amerykański sekretarz obrony, Donald Rumsfeld. "Chodziło o to, żeby pokazać rozdźwięk pomiędzy kreowanym przez media obrazem rzeczywistości a prawdziwym życiem ludzkim" - tłumaczył w wywiadzie Michael Winterbottom. "Bush i Blair powtarzali z pewnością i arogancją w głosie, że wojna w Iraku to walka dobra ze złem, a więźniowie to "źli ludzie". Ale my widzimy inną stronę medalu - trójkę bohaterów, którzy zupełnie bez przyczyny przeżyli koszmar."

Przejmująca "Droga do Guantanamo" była najgoręcej komentowanym filmem podczas festiwalu w Berlinie w 2006 roku. Niektórzy dostrzegli w niej kolejny dowód na bezsensowność wojny w Iraku i pustosłowie przywódców Ameryki i Wielkiej Brytanii. Inni zwracali uwagę, że nie wszystkie zachowania bohaterów - jak choćby powód, dla którego zdecydowali się wyjechać do Afganistanu - pozostają jasne. Jury pod przewodnictwem Charlotte Rampling przyznało ostatecznie "Drodze do Guantanamo" Srebrnego Niedźwiedzia. Podczas powrotu z festiwalu do Wielkiej Brytanii dwaj grający w filmie aktorzy - Riz Ahmed i Farhad Harun - zostali tymczasowo zatrzymani przez brytyjską policję. Jak podała stacja BBC, jeden z nich był pytany, czy zamierza w przyszłości brać udział w innych, politycznych filmach.

WASZE OPINIE

311bastek311

Bardzo dobry film.dobry film.Gorąco polecam.

Tomasso

Pewne metody występowały o wiele wcześniej, lecz fakty opresyjności władzy, są przedstawiane dopiero od niedawna. Kraje, które z hipokryzją mówią o wolności i demokracji, same stają się jej zaprzeczeniem. Traktowanie więźniów jest jedynie częścią całego systemu przemocy jakim jest państwo (niezależnie od tego, jak byśmy chcieli, aby było najbardziej liberalne politycznie). Przemoc staję się normą i cichą rozgrywką, wobec przeciwników politycznych - tortury występują także podczas rutynowych przesłuchań na komisariatach, izbach wytrzeźwień, pokojowych demonstracjach. Problem ten jest, więc bardzo powszechny i coraz bardziej się "normalizuje". Mam nadzieję, że coraz więcej takich filmów dotrze do (nie)świadomości obywateli każdego kraju (demokratycznego, niedemokratycznego), a naciski pozarządowych organizacji broniących praw człowieka będą jeszcze bardziej skuteczne. Pozdrawiam.

pedro

Moim zdaniem świetny film. Reżyser ukazał prawdziwe oblicze Amerykanów po 11 .09.2001 - nie ważne czy jesteś winny czy też nie musisz się przynać, a jak nie to zmusimy cię fizycznie i psychicznie byś się przyznał. Film oparty na faktach i opowiedziany z perespektywy więżniów. Warto go obejrzeć.
DROGA DO GUANTANAMO
Wlk. Brytania, 2006
Oparta na faktach dramatyczna historia trójki przyjaciół uwięzionych w Guantanamo. Film kontrowersyjnego reżysera, Michaela Winterbottoma, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
film dokumentalny/dramat
DROGA DO GUANTANAMO
4,8 5 1 33