PREMIERA

2010.09.21

CANAL+ PREMIUM

DROGA DO RAJU

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ela Duszyńska (Ilona Ostrowska) samotnie wychowuje 9-letniego synka Damiana (Przemysław Łaba) i opiekuje się schorowaną matką (Bożena Adamek). Mieszka w Sudetach, w małym miasteczku, z dala od problemów wielkiego świata.

Pracuje w miejscowej przetwórni mięsa, a po śmierci matki podejmuje dodatkową pracę w markecie. Pomimo otaczającej jej szarej codzienności, nie narzeka na los, chociaż ledwie wiąże koniec z końcem. Ma pasję, którą jest wymyślanie przepisów kulinarnych - gotuje niecodzienne potrawy i tworzy niezwykłe desery. Ela romansuje z kierowcą śmieciarki Mirkiem Palką (Przemysław Sadowski), zbuntowanym outsiderem z inteligenckiej rodziny, synem lokalnego sędziego. Kiedy na drodze do ich szczęścia staje choroba, Ela niespodziewanie odkrywa, że ma niecodzienny dar: potrafi uzdrawiać ludzi.

"Droga do raju" w reżyserii GERWAZEGO REGUŁY ("Los chłopacos") to opowieść o potędze uczuć i szczęściu, które może nas odnaleźć wszędzie. Film jest po trochu komedią romantyczną, dramatem i baśnią dla dorosłych. Reguła tworzy świat, w którym zamieszkują porządni ludzie, miejsce głupoty zastępuje wrażliwość, uczciwość popłaca, a marzenia się spełniają. Niesie przesłanie, że w życiu wszystko zależy od nas. Historia ta uwodzi prostotą. Główni bohaterowie, Ilona Ostrowska ("Samotność w sieci", Ile waży koń trojański?", "Ranczo Wilkowyje") jako Ela i Przemysław Sadowski ("Reich", seriale: "Fala zbrodni", Magda M.", "Londyńczycy") w roli Mirka, są prostymi ludźmi, żyją bardzo skromnie, ale mimo trudnych warunków bytowych nie zapominają o radości. Mając ten wielki dar, wywierają nieświadomie wpływ na otoczenie. Z ról drugoplanowych na czoło wybija się Krzysztof Globisz jako kierownik marketu Lankosz.

Zdjęcia do "Drogi do raju" były kręcone we Wleniu na Dolnym Śląsku, najmniejszym polskim miasteczku zewsząd otoczonym górami. Jego krajobraz odgrywa w filmie ważną rolę, nadając mu trochę bajkowy klimat. Malownicze zdjęcia Jeremiasza Prokopowicza ("Nigdy nie mów nigdy", seriale: "Magda M.", "Klub szalonych dziewic") dopełnia muzyka Gerarda Lebika. Film był prezentowany w ramach oficjalnej selekcji na 33. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

WASZE OPINIE

gbpsary

Ale chyba to forum jest do dyskusji o filmach a nie o naszym życiu i o aspektach społecznych. W poprzedniej wypowiedzi odniosłem się do filmu i chyba większość abonentów ogląda filmy dla rozrywki, a akurat w tym filmie jej nie znajdzie. Każdy może mieć własne zdanie o filmie i go oceniać . Jeżeli forum by dotyczyło spraw społecznych to bym porozmawiał wtedy o biedzie, inteligencji i innych sprawach życia codziennego Dlatego też moja prośba: piszmy tu o filmie i wyrażajmy swoją ocenę dotyczącą danego obrazu.

tufta

[quote gbpsary napisał 24.09.2010 12:39]
Jedyna refleksja jaka mi się narzuca to pytanie: czy ludzie żyjący w naszym kraju są tak mało inteligentni i prości jak ukazany obraz Polaka w tym filmie? Myślę że nie i dlatego filmy powinny pokazywać więcej pozytywów życia w naszym kraju.
[/quote]
To ,że ktos jest biedny i nie potrafi się odnaleźć w życiu wcale nie musi oznaczać ,że jest prosty i małointeligentny.Film pokazuje nam prawdę o tym jak żyją ludzie w naszym kraju.Tych odnoszących sukces i szczęśliwych jest tylko parę procent naszego społeczeństwa.Jeśłi ktos jest niezaradny i nie potrafi odnaleźć się w dzisiejszych realiach naszego życia to wyciągnijmy do niego pomocną dłoń.Większość z nas tylko potrafi się przygladać biedzie i patrzeć na nią z góry myślac Ja jestem lepszy,moje życie jest jedną wielką wygraną na loteri .Nie udawajmy,że nie ma takich ludzi jak w tym filmie,bo to jest prawdziew życie a nie to jak w TVNowskich filmach.
Jeśli jednak ktos jest tepy,małointeligentny i prosty to czy to jest jego wina? Taki się urodził i nic na to nie poradzi ,że natura obdarzyła go takim a nie innym rozumem.Znam ludzi inteligentnych którzy mają się za kogos z lepszej gliny.Na pokaz w towarzystwie reprezentują sobą jakąś klasę ale gdy poznać ich lepiej to wychodzi z nich słoma.Ja bym ludzi nie oceniał względem cech umysłu ale raczej tym co soba reprezentują.Wolę głupiego ,dobrego niż mądrego,egoiste.

GAZO

Polskie rozrywkowe sci-fi o trzydziestoletnich prezesach,mających własne apartamenty w naszej stolicy najcześciej nadawane są przez TVN. Niestety polska rzeczywistość jest inna choć w tym filmie i tak bardzo skoloryzowana.
DROGA DO RAJU
reżyseria:
Polska, 2008
Ela Duszyńska (Ilona Ostrowska) samotnie wychowuje 9-letniego synka Damiana (Przemysław Łaba) i opiekuje się schorowaną matką (Bożena Adamek). Mieszka w Sudetach, w małym miasteczku, z dala od problemów wielkiego świata.
komedia obyczajowa
DROGA DO RAJU
3,6 5 1 5