Fox
  • Oscar

PREMIERA

2009.12.28

CANAL+ PREMIUM

DROGA DO ZATRACENIA

Road to Perdition

USA, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ameryka mitycznych lat 30. Czasy Wielkiego Kryzysu, ale też wielkich gangsterskich fortun rozkwitających m.in. na nielegalnym handlu alkoholem.

O'Sullivanowie to pozornie spokojna mieszczańska rodzina: Michael (Tom Hanks) jest biznesmenem, Annie (Jennifer Jason Leigh) poświęca czas na wychowanie ich synów - 13-letniego Michaela Jr. (Tyler Hoechlin) i o parę lat młodszego Petera (Liam Aiken). W rzeczywistości jednak - o czym nie wie nawet jego rodzina - Michael jest zawodowym zabójcą pracującym na zlecenie irlandzkiego gangu. Pewnej nocy jego starszy syn przypadkowo odkrywa prawdę o "interesach" ojca. I choć chłopiec przysięga milczenie wspólnicy Michaela chcą się pozbyć niewygodnego świadka. Wkrótce z ich rąk giną Annie i mały Peter. Michael postanawia za wszelką cenę ocalić jedynego syna. Najpierw udaje się po pomoc do szefa gangu, sędziwego Johna Rooney'a (Paul Newman), który przed laty zaopiekował się osieroconym Michaelem i kocha go nawet bardziej niż rodzonego syna Connora (Daniel Craig). Ten ostatni wie o tym i od lat stara się pozbyć "przyszywanego" brata. Rooney musi dokonać trudnego wyboru, ale w końcu opowiada się po stronie tchórzliwego Connora. Michael wyrusza więc z synem do Chicago, aby prosić o ochronę prawą rękę Ala Capone - Franka Nittiego (Stanley Tucci), ale i tu nie znajduje pomocy. Jedyną nadzieją na ocalenie chłopca jest jego ciotka mieszkająca w małym miasteczku Zatracenie (Perdition). Skazani już tylko na siebie wyruszają więc w niebezpieczną podróż. Podróż tym bardziej trudną, że ich tropem podąża niejaki Harlen Maguire (Jude Law), "dorabiający" do skromnej pensji gazetowego reportera jako płatny morderca.

"Droga do Zatracenia" to adaptacja opowieści rysunkowej Maxa Allana Collinsa z ilustracjami Richarda Piersa Raynera. Scenariusz filmu to dzieło Davida Selfa ("Trzynaście dni", "Nawiedzony"), a reżyserię powierzono SAMOWI MENDESOWI, zdobywcy Oscara za głośny debiut "American Beauty". Krytyka podkreślała, że czarny kryminał Mendesa - choć oparty na znanych kliszach gatunkowych - tchnie świeżością i oryginalnością. "Zatracenie" ma tu podwójny wymiar: dosłowny (nazwa miasteczka, do którego zmierzają bohaterowie) i symboliczny (upadek moralny). Zdjęcia dwukrotnego zdobywcy Oscara Conrada L. Halla ("Butch Cassidy i Sundance Kid", "American Beauty") budują posępny i zarazem pociągający świat mitycznej epoki. Tę wizję podkreśla scenografia Dennisa Gassnera (Oscar za "Bugsy'go") i kostiumy Alberta Wolsky'ego (Oscary za "Cały ten zgiełk" i "Bugsy'ego"). Mroczny klimat wzmacnia też muzyka trzykrotnie nominowanego do Oscara Thomasa Newmana ("Małe kobietki", "Skazani na Shawshank", "American Beauty").

Oscar za najlepsze zdjęcia 2003 roku i drugi film twórcy legendarnego "American Beauty".

Nagrody filmowe

Najlepsze zdjęcia, Conrad L. Hall, DROGA DO ZATRACENIA

WASZE OPINIE

ash69

film jest adaptacją noweli graficznej, natomiast sam komiks jest oparty na serii ukazującej się w japoni w drugiej połowie XX w. pt.: Wilk i szczenię.... Może nie dotyczy bezpośrednio filmu, ale polecam...

engo

dawno tak sie nie wynudzilem na filmie - 1 punkt

villemo

Zostaje w pamięci - a widziałam kilka lat temu - przede wszystkim klimat, Hanks i Law - demoniczny. Zresztą tego ostatniego nie znoszę go od czasu obejrzenia tego filmu - do dziś kojarzę z tą odpychającą postacią...
DROGA DO ZATRACENIA
reżyseria:
USA, 2002
Ameryka mitycznych lat 30. Czasy Wielkiego Kryzysu, ale też wielkich gangsterskich fortun rozkwitających m.in. na nielegalnym handlu alkoholem.
dramat sensacyjny
DROGA DO ZATRACENIA
4,2 5 1 17