PREMIERA

2012.03.26

CANAL+ PREMIUM

Droga na drugą stronę

Crulic - Drumul Spre Dincolo

Rumunia/Polska, 2011

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 63 min

Ocena filmu

0.00

Opis

18 stycznia 2008 roku w krakowskim szpitalu MSWiA zmarł Claudiu Crulic. Przez cztery miesiące prowadził strajk głodowy, domagając się sprawiedliwości. Jego apel pozostał bez odzewu.

11 lipca 2007 jeden z krakowskich sędziów zgłosił kradzież portfela. Według niego sprawcą był mężczyzna o ciemnej karnacji. Posługując się wskazówkami sędziego, policja zatrzymała obywatela Rumunii Claudiu Crulica. Mężczyzna przekonywał, że w momencie popełnienia przestępstwa, przebywał w Mediolanie. Na dowód pokazał bilet autobusowy na przejazd do Włoch. Mimo wszystko został aresztowany i osadzony w krakowskim więzieniu. W ramach protestu od pierwszych dni Crulic rozpoczął głodówkę. Cztery miesiące później, służby więzienne zezwoliły, by skrajnie wycieńczonego Crulica przenieść z aresztu do szpitala. Za późno, mężczyzna zmarł kilka godzin później.

"Droga na drugą stronę" to rumuńsko-polski animowany film dokumentalny, opowiadający historię Claudiu Crulica z jego perspektywy. Etapy rozwoju sprawy poznajemy bowiem z prowadzonego przez niego w więzieniu pamiętnika, który pisał z obawy przed utratą kontaktu z rzeczywistością. Narracja "zza grobu" (w polskiej wersji językowej Crulikowi głosu użyczył Maciej Stuhr) oraz zastosowana animacja przywołuje skojarzenia ze znanym "Walcem z Baszirem".

Dla reżyserki ANKI DAMIAN jej bohater jest symbolem buntu jednostki, próbującej dochodzić swych praw w obliczu niewzruszonego systemu. "Anca Damian buduje atmosferę iście kafkowską, w warstwie wizualnej, czerpiąc z tradycji surrealistycznego kolażu" - przekonywała na łamach "Tygodnika Powszechnego" Anita Piotrowska. "Spotykają się w nim sny, marzenia, fantazje i urojenia produkowane przez udręczony umysł - żyjący wyjątkowo intensywnie, jakby na przekór umierającemu ciału". Janusz Wróblewski z "Polityki" pisał zaś: "Metafizyka ostro zaangażowana społecznie. Czegoś podobnego, w tak błyskotliwym ujęciu, dawno nie było".

Film w reżyserii Rumunki Anki Damian Jury 37. Gdynia Film Festival doceniło Nagrodą Specjalną "za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne".


CZYTAJ BLOG PLANETE+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Należała się Claudiu Crulicowi ta kapitalna dokumentalna animacja. Przynajmniej tyle można teraz dla niego zrobić. Polecam.

zalogowany

Obejrzyjcie koniecznie! Mocna rzecz.

gonia1708

Kolejny bardzo dobry dokument w Canal + brawo :)
Droga na drugą stronę
reżyseria:
Rumunia/Polska, 2011
18 stycznia 2008 roku w krakowskim szpitalu MSWiA zmarł Claudiu Crulic. Przez cztery miesiące prowadził strajk głodowy, domagając się sprawiedliwości. Jego apel pozostał bez odzewu.
dokument socjologiczny
Droga na drugą stronę
5,0 5 1 16