PREMIERA

2011.04.22

CANAL+ PREMIUM

Droga

The Road

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/thriller

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mija kilka lat od nieokreślonej katastrofy, która doszczętnie zniszczyła Ziemię. Ludzka cywilizacja legła w gruzach wraz z większością jej przedstawicieli. Ci, którzy przetrwali, w walce o przeżycie i pożywienie grupują się w niebezpieczne gangi i stają kanibalami.

W takich okolicznościach, otoczeni przez przytłaczająca pustkę i szarość, ojciec (Viggo Mortensen) i syn (Kodi Smit-McPhee) wędrują w stronę morza. Zmuszeni do opuszczenia dawnej kryjówki, przemierzają zrujnowaną Amerykę w poszukiwaniu ciepła, schronienia i ludzi, którzy, tak jak oni, wzbraniają się przed totalnym upadkiem. W przeszłości towarzyszyła im matka chłopca, ukochana mężczyzny (Charlize Theron). Nie wytrzymała jednak psychicznie i poddała się, zostawiając ojca i syna samych. Wędrowcy nie posiadają nic oprócz tego, co mają na sobie oraz kilku cięższych rzeczy, które wiozą w wózku z supermarketu. Zabezpieczenie stanowi naładowany dwoma nabojami pistolet. Mają tylko siebie, przeciwko nim jest cały wyniszczony i złowrogi świat.

"Droga" to ekranizacja powieści Cormaca McCarthy'ego uważanego za jednego z najważniejszych pisarzy USA. "McCarthy, podobnie jak pisarze, których podziwia - Melville, Dostojewski, Faulkner - stworzył swój własny świat. Tacy pisarze zmagają się z samymi Bogami" - pisał Michael Dirda z "The Washington Post". "Drogę" uznaje się za największe dzieło McCarthy'ego. Stanowi przejmujący obraz postapokaliptycznej rzeczywistości, choć o katastrofie ledwo wspomina. Sugestywnie ukazuje ludzi jako istoty słabe, które pozbawione cywilizacji stają się zdziczałymi kanibalami, bestiami. Bohaterów otacza pustka wyzuta z barw. Dzięki temu cała uwaga skupia się na najważniejszym: jak pozostać człowiekiem. Za "Drogę" McCarthy otrzymał nagrodę Pulitzera. Powieść, przez wiele tygodni bestseller "New York Timesa", została także wyróżniona najstarszą angielską nagrodą w dziedzinie fikcji - James Tait Black Memorial Prize.

Powieści McCarthy'ego, choć niezwykle trudne do sfilmowania, są przenoszone na ekran coraz chętniej: bracia Coen z wielkim sukcesem adaptowali "To nie jest kraj dla starych ludzi", a Billy Bob Thornton "Rącze konie", w których zagrali Penélope Cruz i Matt Damon. Ekranizację "Drogi" powierzono JOHNOWI HILLCOATOWI, który wcześniej zajmował się przede wszystkim tworzeniem teledysków. Jest autorem klipów do utworów m.in. Nick Cave & the Bad Seeds, Placebo, Suede, Atari Teenage Riot, Depeche Mode, HIM czy Muse. W 1988 roku Nick Cave był współscenarzystą i odtwórcą jednej z ról w debiucie fabularnym reżysera, brutalnym więziennym "Ghosts... of the Civil Dead". Potem Hillcoat nakręcił "Propozycję" według scenariusza Nicka Cave'a. Po obejrzeniu tego filmu producent Nick Wechsler był urzeczony stylem Hillcoata i sposobem, w jaki w swoim westernie ukazał surowy prymitywizm Anglosasów. Zaproponował mu współpracę przy ekranizacji "Drogi". Choć niezbyt doświadczony, Hillcoat podjął wyzwanie. Za swoją pracę został nominowany do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Ze względu na długoletnią znajomość i współpracę Nick Cave skomponował wraz z Warrenem Ellisem muzykę do filmu.

Hillcoat, idąc śladem McCarthy'ego, oparł film na dwóch postaciach - ojca i syna. Efekt zależał od tego, czy Viggo Mortensen i Kodi Smit-McPhee stworzą na ekranie wiarygodną więź. Intuicja nie zawiodła reżysera. I doświadczony Mortensen (trylogia "Władca Pierścieni", "Historia przemocy", "Wschodnie obietnice"), i dwunastoletni wówczas Smit-McPhee stawili czoła wyzwaniu. Ich prace podsumował Peter Travers z pisma "Rolling Stone": "Jeśli Hillcoat źle wybrałby podczas castingów, jeśli Mortensen i Smit-McPhee pozwoliliby, aby choć cień Hollywoodu wkradł się do ich kreacji, film byłby nie do zniesienia. Jednak dwaj aktorzy triumfują, wciągając nas do wnętrza zranionych serc i umysłów swoich postaci".

WASZE OPINIE

mackami

Świetny film znakomity pomysł niepowtarzalny klimat filmu polecam dla mnie 10/10

Blue-Grey

Dopiero wczoraj miałem okazję obejrzeć. Najzupełniej zasłużona wysoka pozycja na liście najlepszych premier kwietnia.

Film doskonały kompozycyjnie, zarówno od strony wizualnej - przejmująca popielata szarość, obrazy martwych drzew - jak i dramaturgicznej. Na szczególną uwagę zasługuje rola nastoletniego Kodiego Smit-McPhee, rola pozornie zbyt ckliwa, łzawa i uczuciowa. Pozornie, bo właśnie ta dziecięca dobroduszna uczuciowość wspaniale równoważy koszmarną postapokaliptyczną rzeczywistość.

Po obejrzeniu niektórych znakomitych filmów przypominają mi się rozmaite lotne myśli - zupełnie jakby ktoś w ciemnym pokoju nagle zapalił świecę.

Tak było i w przypadku [i]Drogi[/i] Johna Hillcoata.

Spod pióra jednego z największych pisarzy wszechczasów - Johna Ronalda Reuela Tolkiena - wyszło następujące zdanie:

[i][b]Oby to, co zielone i dobre nie zniknęło z tego świata![/b][/i]

Wierzę w moc tego życzenia i mocno trzymam się nadziei w nim zawartej.

sylwekp

trafiłem na niego przypadkiem, już jak leciał na canal plus film 1 maja i nie mogłem oderwac od niego oczu.
Droga
reżyseria:
USA, 2009
Mija kilka lat od nieokreślonej katastrofy, która doszczętnie zniszczyła Ziemię. Ludzka cywilizacja legła w gruzach wraz z większością jej przedstawicieli. Ci, którzy przetrwali, w walce o przeżycie i pożywienie grupują się w niebezpieczne gangi i stają kanibalami.
dramat/thriller
Droga
4,7 5 1 15