PREMIERA

2010.10.13

CANAL+ PREMIUM

DROGI OSAMO

Incendiary

Wielka Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesny Londyn. Młoda kobieta (Michelle Williams) mieszka na East Endzie wraz z mężem, policjantem specjalnej jednostki saperskiej (Nicholas Gleaves) oraz uroczym czteroletnim synkiem (Sidney Johnston). Pożycie małżeńskie nie układa im się dobrze, głównie z powodu psychologicznych problemów Lenny'ego, wynikających z niezwykle stresującej pracy.

Zniecierpliwiona oziębłością męża kobieta nawiązuje romans z dziennikarzem z sąsiedztwa (Ewan McGregor). Kiedy Lenny z synem wybierają się na mecz piłkarski Arsenalu, kochankowie spotykają się w jej domu. Schadzkę przerywają tragiczne informacje. Na stadionie dochodzi do ataku terrorystycznego, w wyniku którego giną setki ludzi, a wśród nich rodzina kobiety.

Dramatyczna historia młodej matki i żony, która traci bliskich w zamachu bombowym, wyszła spod pióra angielskiego pisarza Chrisa Cleave'a. Jego powieść została opublikowana w dniu, w którym doszło do ataków terrorystycznych w londyńskim metrze. Tajemnicza zbieżność fabuły książki i rzeczywistych wydarzeń sprawiła, że Cleave trafił na pierwsze strony gazet. Przeniesienia powieści na ekran podjęła się reżyserka "Dziennika Bridget Jones" SHARON MAGUIRE, która wspólnie z autorem książki stworzyła scenariusz filmu. "Stadion Arsenalu widać z okien mojego domu. Mój mąż chodzi tam co sobotę i nie może się doczekać, kiedy nasz syn będzie na tyle duży, że będzie mógł go zabrać. Wydarzenia opisane w książce ciągle poruszają u mnie najgłębsze pokłady lęku. Ponieważ czytałam ją jeszcze przed publikacją, a więc i przed zamachami z 2005 roku, wszystko było hipotetyczne. Po 7 lipca okazało się, że niektóre z opisanych przez Chrisa rzeczy się sprawdziły, a niektóre nie. Miałam wrażenie, że wszystko się zmieniło, a jednocześnie wszystko zostało takie, jak dawniej" - wspominała w wywiadach Maguire.

Reżyserka wybrała do głównej roli Michelle Williams, której występ w "Drogi Osamo" zyskał uznanie krytyki i widzów, wpisując się na długą, mimo młodego wieku, listę sukcesów aktorki. Pozycje, które przyniosły jej sławę to wczesne "Jezioro marzeń", a potem "Dróżnik" i "Tajemnica Brokeback Mountain", za którą otrzymała nominacje do Oscara, nagrody BAFTA i do Złotego Globu. W tym samym roku, co film Maguire na ekrany wszedł inny obraz z udziałem Williams, znana widzom CANAL+ "Synekdocha, Nowy Jork", w której aktorka zagrała u boku Philipa Seymoura Hoffmana. Ekranowym kochankiem bohaterki "Drogi Osamo" został Ewan McGregor, którego reżyserka widziała w tej roli od samego początku. "Kiedy adaptowałam książkę - wspomina Maguire - myślałam, że postać Jaspera Blacka nie będzie łatwa do odegrania. Ma w sobie coś z nikczemnika, którego nie do końca da się lubić. Czułam, że jest tylko jedna osoba, która dobrze wcieliłaby się w rolę osoby nieco patologicznej, a jednocześnie odnoszącej sukcesy. Czasem Ewan sprawia wrażenie takiego właśnie człowieka".

WASZE OPINIE

ktoś

@pedro
Jestem kibicem Arsenalu,
czy w filmie jest prawdziwy stadion The Emirates jak na tych zdjęciach?

http://www.google.com/images?q=Emirates%20Stadium&oe=utf-8&um=1&ie=UTF-
8&source=og&sa=N&hl=pl&tab=wi&biw=1024&bih=653

kinusia

Bardzo wzruszający film... Zrobił na mnie duże wrażenie... Polecam wszystkim zabieganym ludziom, dla których jedyną wartościa jest tylko praca i pieniadze... Ten film niesie za sobą cos znacznie głebszego...

pedro

Dopiero wczoraj miałem okazję zobaczyć ten film. Wcześniej go nagrałem. "Drogi Osamo" to piękna, ale trudna opowieść o miłości matki do swojego syna. Główna bohaterka to zwyczajna młoda kobieta, ma dość swojego męża - antyterrorysty i szarego życia. Nawiązuje krótki romans z lokalnym dziennikarzem. Gdy ona jest z kochankiem jej mąż i 4-letni syn kibicują na meczu Arsenal - Chelsea. Wybucha kilka bomb. Zamach. Obaj giną w czasie zamachu terrorystycznego na stadionie... Życie kobiety rozpada się. Nie będę zdradzał co dziej się dalej, bo warto to zobaczyć samemu i przemyśleć. Dodam tylko że z minuty na minutę jest ciekawiej.
Film psychologiczny z elementami thrillera politycznego. Główna bohaterkę zagrała Michelle Williams. Fantastyczna rola tej aktorki.
Dla mnie jak do tej pory najlepszy film października.

P.S. Proszę wyjaśnić dlaczego premiera tego filmu (bardzo dobrego) i jego emisje są po godzinie 23.00 lub po 00.00. Z powodu jednej sceny seksu? Czy tylko dlatego że to "trudny" w odbiorze film?
DROGI OSAMO
reżyseria:
Wielka Brytania, 2008
Współczesny Londyn. Młoda kobieta (Michelle Williams) mieszka na East Endzie wraz z mężem, policjantem specjalnej jednostki saperskiej (Nicholas Gleaves) oraz uroczym czteroletnim synkiem (Sidney Johnston). Pożycie małżeńskie nie układa im się dobrze, głównie z powodu psychologicznych problemów Lenny'ego, wynikających z niezwykle stresującej pracy.
dramat
DROGI OSAMO
4,3 5 1 3