DreamWorks

PREMIERA

2009.04.03

CANAL+ PREMIUM

DRUGA SZANSA

Things We Lost in the Fire

USA/Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Audrey (Halle Berry) i Brian (David Duchovny) są kochającym się małżeństwem z 11-letnim stażem i dwójką dzieci. Rodzinną sielankę państwa Burke przerywa tragiczna śmierć Briana w wyniku próby obrony przypadkowej kobiety.

W dniu pogrzebu Audrey uświadamia sobie, że zapomniała zaprosić na ceremonię Jerry'ego (Benicio Del Toro), najlepszego przyjaciela męża jeszcze z czasów dzieciństwa, za którym z powodu jego uzależnienia od heroiny nigdy nie przepadała. W ostatniej chwili naprawia błąd. Wkrótce proponuje Jerry'emu, by zamieszkał pod wspólnym dachem z nią i córkami. Wydaje jej się, że obecność mężczyzny może pomóc uśmierzyć ich ból po stracie Briana. Dla Jerry'ego, który przez nałogi stracił wszystko, co miało jakąkolwiek wartość propozycja Audrey jest szansą, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Błyskawicznie zaakceptowany przez córki Audrey znajduje w nowym domu upragnione ciepło i próbuje życia z dala od alkoholu i narkotyków. Jednak pogrążoną w żałobie i niepogodzoną z losem Audrey czeka długa droga, by w pełni zaakceptować nowego lokatora.

Nastrojowa, skłaniająca do refleksji "Druga szansa" jest pierwszym reżyserskim przedsięwzięciem SUSANNE BIER, zrealizowanym poza granicami Danii. Posiadająca niezwykły talent do przyglądania się z bliska skomplikowanym relacjom międzyludzkim Bier należy do grona najbardziej wpływowych duńskich reżyserów. Jak wielu z nich pozostaje pod wpływem awangardowego manifestu Dogma 95, spopularyzowanego głównie przez filmy Larsa von Triera. W zgodzie z regułami Dogmy powstały "Otwarte serca", a w większości jej filmów, na czele z "Braćmi" i nominowanym do Oscara "Tuż po weselu", można odnaleźć wiele elementów manifestu. To właśnie międzynarodowy sukces "Tuż po weselu" z Madsem Mikkelsenem sprawił, że na reżyserkę spojrzeli przychylnym okiem producenci zza oceanu, a wśród nich twórca "American Beauty" Sam Mendes, który jest jednym z producentów "Drugiej szansy".

W filmie sprawną rękę europejskiej reżyserki wsparła gwiazdorska obsada Hollywood. W Jerry'ego wcielił się Benicio Del Toro, aktor o portorykańskich korzeniach, laureat Nagrody Akademii za występ w "Trafficu" Stevena Soderbergha. Del Toro zaprezentował także wielki talent do ról dramatycznych m.in. w "21 gramach" Inarritu, gdzie zagrał tragiczną rolę zresocjalizowanego kryminalisty z trudem powracającego na łono rodziny. Za ten film zdobył m.in. drugą nominację do Oscara. Partnerująca mu Halle Berry również miała wcześniej na koncie doskonałą kreację kobiety po przejściach. Doskonale przyjęta, nagrodzona Oscarem kreacja wdowy po skazańcu w "Monster's Ball. Czekając na wyrok" ciągle pozostaje najważniejszą w jej karierze, mimo występów w kasowych produkcjach, takich jak "Kobieta-Kot" czy seria "X-Men". W tragicznie zmarłego męża Audrey wcielił się David Duchovny, czyli agent Fox Mulder z kultowego serialu "Z archiwum X", który po latach milczenia powrócił na szczyt za sprawą serialu "Californication" i brawurowo zagranej postaci Hanka Moody'ego. Za tę kreację aktor zdobył drugi w karierze Złoty Glob (pierwszy oczywiście za Foxa Muldera).

WASZE OPINIE

ITI

Ciekawy obraz, ciekawa fabuła, dobrzy aktorzy trochę źle dobrani. Film warto zobaczyć, ale nie jest powalający. Spodziewałem się lepszego efektu. Wyszło bowiem obojętnie.

Kto chce niech zobaczy.

Renu

Film poprawny że powtórzę za Jamalem.
Dość przyjemna mieszanka dwóch różnych szkół filmowych, dwóch stylów, dwóch koncepcji kina.
Na plus świetna gra obu bohaterów a także dzieci i ewidentne, umiarkowane lawirowanie i unikanie znanych z holiłud wątków i klasycznej gry na emocjach.
Zaskakująca hybryda oparta na przyzwoitym scenariuszu.
Mnie Duchovny nie raził, ale mało go oglądałem w TV i pewnie dlatego.

Polecam.

Jamal

Napisze krotko: film poprawny, do obejrzenia. Tylko rzeczywiscie z tym Duchovnym troche przesadzili ;-)
DRUGA SZANSA
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2007
Audrey (Halle Berry) i Brian (David Duchovny) są kochającym się małżeństwem z 11-letnim stażem i dwójką dzieci. Rodzinną sielankę państwa Burke przerywa tragiczna śmierć Briana w wyniku próby obrony przypadkowej kobiety.
dramat
DRUGA SZANSA
4,4 5 1 19