Universal

PREMIERA

2012.08.25

CANAL+ PREMIUM

Druhny

Bridesmaids

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Annie Walker (Kristen Wiig) to samotna trzydziestokilkulatka z Milwaukee, przeżywająca kryzys. Tymczasem jej najlepsza przyjaciółka Lillian Donovan (Maya Rudolph) planuje ślub z zamożnym bankierem z Chicago.

Annie ma zostać jej druhną obok cynicznej kuzynki Rity (Wendi McLendon-Covey), rubasznej i pulchnej Megan (Melissa McCarhy) oraz wyniosłej żony przełożonego bankiera, Helen (Rose Byrne), która stara się przejąć całkowitą kontrolę i zdominować koleżanki. Między Annie a Helen nawiązuje się rywalizacja. Helen zarządza wieczór panieński w Las Vegas. Annie, która boi się latania zażywa środki uspokajające i popija je alkoholem. W efekcie na pokładzie ma napad paniki, który jest zaledwie początkiem serii mających się przytrafić druhnom katastrof.

Historia opowiedziana w "Druhnach" narodziła się w głowach dwóch wieloletnich przyjaciółek Kristen Wiig i Annie Mumolo, które występowały wspólnie w trupie teatralnej. Kiedy Wiig, odnosząca już sukcesy jako hollywoodzka aktorka, została zachęcona przez zaprzyjaźnionego reżysera i producenta Judda Apatowa do napisania scenariusza, do współpracy zaprosiła Mumolo. Przyjaciółkom zależało na realizacji filmu o perypetiach związanych ze ślubem, który wykraczałby poza schematy typowej komedii romantycznej. Inspiracji nie musiały szukać daleko. - Annie chodziła na wesela i brała udział w wieczorach panieńskich, a jej historie brzmiały jak żywcem wyjęte z filmu - opowiadała Wiig. - Została m.in. zaproszona na wesele, którego częścią był wieczór panieński, na który nie było jej stać. Dostała takiego e-maila: "2500 dolarów od osoby. Robimy zrzutkę".

Obok Wiig, znanej z występów w popularnym show telewizyjnym "Saturday Night Live" oraz ról kinowych ("Kraina przygód", "Nocna randka", "Wszystko, co dobre"), w obsadzie "Druhen" znalazły się także m.in. Maya Rudolph ("Ostatnia audycja", "Para na życie"), Rose Byrne ("28 tygodni później", "X-Men - Pierwsza klasa", serial "Układy"), Wendi McLendon-Covey ("Jak urodzić i nie zwariować", serial "Reno 911!") i Melissa McCarthy (serial "Mike i Molly"). Apatow, doceniony za takie komediowe przeboje, jak "40-letni prawiczek" czy "Wpadka", zajął się produkcją filmu, obowiązki reżysera cedując na PAULA FEIGA, doświadczonego filmowca, który brał udział w wielu głośnych produkcjach telewizyjnych, m.in. "Biuro", "Trawka", "Rockefeller Plaza 30", "Mad Men".

Reklamowane jako odpowiedź płci pięknej na "Kac Vegas", "Druhny" odniosły gigantyczny sukces komercyjny, zarabiając na całym świecie blisko 300 milionów dolarów (budżet filmu wynosił 32 miliony). Zachwytom publiczności wtórowały opinie krytyków, doceniających dobre dialogi i humor sytuacyjny. - "Druhny" to komedia szalenie zabawna, ale jej wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, jak odważnie podważa konwencjonalne przekonania na temat zachowań kobiet i mężczyzn - stwierdzał recenzent "Chicago Reader" J.R. Jones. - W czasach dominacji przygnębiająco bezbarwnych komedii, trudno nie delektować się dziełem debiutujących scenopisarek i reżysera Feiga - pisała z kolei na łamach "Austin Chronicle" Kimberly Jones - udało im się bowiem nakręcić pieprzną romantyczną komedię, przy okazji testując wytrzymałość więzi pomiędzy prawdziwymi przyjaciółkami. Ukoronowanie sukcesu "Druhen" były nominacje do czołowych nagród przemysłu filmowego. Obraz Feiga rywalizował bowiem m.in. o Złoty Glob (w kategoriach: najlepsza komedia i najlepsza aktorka - Kristen Wiig) oraz o Oscara (najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsza aktorka drugoplanowa - Melissa McCarthy).


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

CuoreRosso

Dawno się tak nie uśmiałem. To angielskie rodzeństwo jest bezbłędne... Scena z przymiarką sukien - HILARIOUS!!!

Blue-Grey

Duży plus dla filmowej Annie Walker za to, że nie przejechała tego jeżozwierza (czy czegoś w tym rodzaju). Słodka włochata morda! [:-)]

art1970

Po przeczytaniu komentarza pedro - miałem odpuścić. Po komentarzu Blue-Gray'a - zastanawiałem się
co dalej. Po opinii Gazo i Arkona - oglądam :)
Druhny
reżyseria:
USA, 2011
Annie Walker (Kristen Wiig) to samotna trzydziestokilkulatka z Milwaukee, przeżywająca kryzys. Tymczasem jej najlepsza przyjaciółka Lillian Donovan (Maya Rudolph) planuje ślub z zamożnym bankierem z Chicago.
komedia romantyczna
Druhny
4,2 5 1 18