Paramount Pictures

PREMIERA

2007.05.06

CANAL+ PREMIUM

DRUŻYNA SPECJALNEJ TROSKI

Bad News Bears

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sportowa

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Morris Buttermaker (Billy Bob Thornton) to dla większości uzależniony od alkoholu pracownik firmy zajmującej się przeprowadzkami. Niewielu pamięta, że dawniej - choć przez bardzo krótki okres - święcił sukcesy jako zawodowy baseballista. Dziś ma szansę powrócić na murawę, ale w roli trenera.

Praca ma być mało stresująca i dobrze płatna, choć oczywiście nie bez wad. Morris ma bowiem w najbliższych szkolnych rozgrywkach poprowadzić drużynę "Niedźwiadków" - największe pośmiewisko małej ligi. Szybko okazuje się, że jego podopieczni o baseballu mają pojęcie równie nikłe, co on o pracy z dziećmi. I pewnie Morris nie robiłby z tego specjalnego problemu, gdyby nie działający mu na ambicję trener konkurencji (Greg Kinnear) i ambitna pracodawczyni, która za wszelką cenę chce uchronić "Niedźwiadki" przed wypadnięciem z ligi.

"Drużyna specjalnej troski" to zaskakująca pozycja w reżyserskim dorobku RICHARDA LINKLATERA, niezależnego reżysera z Hollywood, uznanego na początku lat 90. za nowe odkrycie kina. Linklater - podobnie jak Tarantino - to filmowy samouk. Nie poszedł do szkoły filmowej, a w wieku 21 lat rzucił studia na uniwersytecie w Huston (filozofia i literatura) i podjął pracę na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej. Za zarobione pieniądze kupił kamerę Super-8, projektor i sprzęt do montażu. Zadebiutował dokumentem "Woodshock" (1985), a trampoliną do kariery okazał się film "Slacker" (1991) - jego reżyserski manifest, w którym zajął się tym, co jest mu najbliższe: portretowaniem środowiska młodych ludzi, zagubionych w świecie, polityce i światopoglądowym tyglu. "Slacker" opowiada o jednym dniu z życia uniwersyteckiego campusu, a jego głównym tematem są dyskusje domorosłych filozofów-wiecznych studentów na tematy tak uniwersalne, jak zabójstwo Kennedy'ego, wyprawa na Księżyc czy niebieski kolor animowanych Smurfów, który ma przemycić podprogowy przekaz i przygotować dzieci na przybycie Kriszny. Generacja "Slackerów" niedługo później zyskała zresztą nową nazwę - "pokolenie X", a to za sprawą wydanej wówczas książki Douglasa Couplanda pod tym samym tytułem. "Slacker" stał się wydarzeniem festiwalu w Sundance, choć wyjechał stamtąd bez nagrody. Dwa lata później Linklater zrealizował za to "Uczniowską balangę" z młodym Matthew McConaugheyem i Millą Jovovich - film, za który pokochała go młodzież. Za kameralny dramat "Przed wschodem słońca" (1995) z Julie Delpy i ulubionym aktorem Linklatera Ethanem Hawke'iem reżyser zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a animowane "Życie świadome" (2001) otrzymało dwie nagrody w Wenecji i nagrodę nowojorskich krytyków.

Jak większość twórców niezależnych również Linklater przeżył romans z wielkimi hollywoodzkimi wytwórniami. Jego owocem jest m.in. "Drużyna specjalnej troski" z Billym Bobem Thorntonem, laureatem Oscara i Independent Spirit Award za wyreżyserowany przez siebie i według własnego scenariusza dramat "Blizny przeszłości" (1996). "Drużyna specjalnej troski" jest jednym z nielicznych filmów Linklatera, do którego twórca nie napisał sam scenariusza. Tak było również w przypadku jego największego komercyjnego przeboju, komedii "Szkoła rocka" (2003) z Jackiem Blackiem w roli głównej. Ostatnie lata przyniosły jednak kolejne filmy Linklatera w "starym" stylu: nominowany do Oscara "Przed zachodem słońca" (2004), poruszający problem macdonaldyzacji świata "Fast Food Nation" (2006) czy animowany "Przez ciemne zwierciadło" (2006) - ekranizacja powieści Philipa K. Dicka. W "Drużynie specjalnej troski" obok Thorntona wystąpił Greg Kinnear, aktor znany z takich filmów, jak "Lepiej być nie może" (za tę rolę nominowany do Oscara i Złotego Globu) i "Mała miss". W pracodawczynię głównego bohatera wcieliła się natomiast Marcia Gay Harden, laureatka Oscara za rolę w "Pollocku", pamiętana również z takich filmów, jak "Rzeka tajemnic" i "Dom nadziei".

WASZE OPINIE

lucius

Obejrzałem dziś ów film. Liczyłem, że będzie to kino tzw. przeciętne, ale ku mojemu zaskoczeniu wspomniany obraz okazał się po prostu fajny!
Fabuła może i porusza pewien schemat (ostatnio coś często miałem okazje oglądać filmy o drużynach bejsbolowych), ale jest to dzieło wybitne pod względem dwóch aspektów: komedii i rozrywki...
Film gwarantuje śmieszne dialogi, komiczne scenki, ale robi to w sposób nie naciągany- za co z mojej skromnej strony duży Plus:-)
Poza tym rola głównego aktora...
Więcej o filmie, w filmie!!!
Polecam...
DRUŻYNA SPECJALNEJ TROSKI
reżyseria:
USA, 2005
Morris Buttermaker (Billy Bob Thornton) to dla większości uzależniony od alkoholu pracownik firmy zajmującej się przeprowadzkami. Niewielu pamięta, że dawniej - choć przez bardzo krótki okres - święcił sukcesy jako zawodowy baseballista. Dziś ma szansę powrócić na murawę, ale w roli trenera.
komedia sportowa
DRUŻYNA SPECJALNEJ TROSKI
2,8 5 1 20