PREMIERA

2006.04.30

CANAL+ PREMIUM

DRZWI W PODŁODZE

The Door in the Floor

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prezentowana w konkursie głównym na festiwalu w San Sebastian adaptacja powieści Johna Irvinga. W rolach głównych tegoroczny zdobywca Oscara Jeff Bridges oraz Kim Basinger.

Lato w East Hampton, w stanie Nowy Jork. Nieopodal morza mieszka małżeństwo Cole'ów. Ted (Jeff Bridges) jest popularnym pisarzem, a jego żona Marion (Kim Basinger) zajmuje się wychowywaniem ich kilkuletniej córeczki Ruth (Elle Fanning). Ich szczęście jest jednak tylko pozorne. Parę lat temu rodziną wstrząsnęła tragedia - w wypadku samochodowym zginęli dwaj dorastający synowie Cole'ów. Od tamtej pory Marion jest pogrążona w depresji i nie radzi sobie nawet z codziennymi obowiązkami. Ruth zajmuje się głównie opiekunka, Alice (Bijou Phillips). Ted ucieka w alkohol i romanse, mimo to próbuje wyrwać ich związek z apatii. Zatrudnia na lato młodego asystenta, Eddie'ego (Jon Foster), który niespodziewanie zaczyna interesować się piękną i tajemniczą Marion.

Scenariusz "Drzwi w podłodze" powstał na podstawie pierwszej części bestsellerowej powieści JOHNA IRVINGA "Jednoroczna wdowa". Pisarz dostał kilka propozycji sfilmowania książki, ale spodobał mu dopiero scenariusz reżysera Toda Williamsa. "Drzwi w podłodze" uważa za najwierniejszą adaptację swoich powieści (na ekran trafiły m.in. "Świat według Garpa", "Hotel New Hampshire" i "Regulamin tłoczni win" jako "Wbrew regułom"). Tod Williams konsultował z Irvingem wszystkie prace przy filmie, od scenariusza po montaż. Wspólnie zastanawiali się też nad obsadą. Idealnym odtwórcą Teda okazał się Jeff Bridges. Nie bez znaczenia był fakt, że aktor lubi malować - pojawiający się w filmie obraz "Drzwi w podłodze" jest jego autorstwa.

Za kreację w filmie "Szalone serce" (2009) Bridges otrzymał w tym roku pierwszego w swojej karierze Oscara. Spośród wielu kandydatek ubiegających się o rolę Marion wybrano Kim Basinger, laureatkę Oscara za "Tajemnice Los Angeles" (1997). W filmie pojawiają się również: Jon Foster i Mimi Rogers oraz 6-letnia wówczas Elle Fanning.

WASZE OPINIE

jamarta

Film oddaje istote stylu Irvinga. Poza tym jest po prostu pastelowym portretem kilkorga ludzi. Ze swietnym jak zwykle Jeffem Bridgesem w stworzonej dla niego roli.

piotreksow

Bardzo dobry film - polecam.
DRZWI W PODŁODZE
reżyseria:
USA, 2004
Prezentowana w konkursie głównym na festiwalu w San Sebastian adaptacja powieści Johna Irvinga. W rolach głównych tegoroczny zdobywca Oscara Jeff Bridges oraz Kim Basinger.
dramat
DRZWI W PODŁODZE
4,4 5 1 58