PREMIERA

2008.03.28

CANAL+ PREMIUM

Duchy Goi

Goya's Ghosts

USA/Hiszpania, 2006

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: film kostiumowy

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na rozpoczęcie marcowego cyklu "KINO MÓWI: Supermenki" Ale kino+ pokaże "Duchy Goi" - film w reżyserii czeskiego mistrza kina, Miloąa Formana. Obraz będzie przyczynkiem do marcowej dyskusji na temat ewolucji wizerunku kobiety w kinie, jej pozycji w świecie i pełnionych rolach społecznych. W rolach głównych występuje gwiazdorska obsada: Natalie Portman, Javier Bardem oraz Stellan Skarsgård.

Rok 1792. Hiszpanom udziela się podniecenie z powodu szalejącej we Francji rewolucji, ale jednocześnie spada na nich coraz wyraźniej widmo Świętej Inkwizycji. Ta wymierzona jest we wszelkich - prawdziwych i domniemanych - wrogów kościoła katolickiego i sympatyków liberalnej myśli oświeceniowej. Francisco Goya (Stellan Skarsgard), nadworny malarz króla, zręcznie ukrywa swoje przekonania, dzięki czemu nie traci mocnej pozycji przyjaciela dworu i kościoła. Żyje z malowania portretów możnowładców, ale po godzinach uwiecznia na płótnach okrucieństwa swoich czasów, zwyrodnienia Inkwizycji i barbarzyństwo służących jej ludzi. Sytuacja komplikuje się, kiedy zostaje wtrącona do więzienia jego muza, piękna, pochodząca z zamożnej chrześcijańskiej rodziny Ines (Natalie Portman). Szpiedzy Inkwizycji podpatrują dziewczynę, kiedy podczas posiłku w karczmie odmawia zjedzenia wieprzowiny, co wystarcza, aby oskarżyć ją o judaistyczne praktyki i herezje. Rodzina Ines prosi Goyę o interwencję, ten zaś szuka pomocy u zaprzyjaźnionego mnicha, brata Lorenzo (Javier Bardem). Spodziewany ratunek nie nadchodzi, a niewinna kobieta, po koszmarnych torturach, zostaje wtrącona do więzienia. Wiele lat później, gdy Francuzi znoszą Inkwizycję i otwierają więzienia, Ines, Goya i brat Lorenzo spotkają się ponownie.

Na pomysł zrealizowania filmu o hiszpańskim malarzu Francisco Goi uwikłanym w Świętą Inkwizycję MILOS FORMAN wpadł ponad 50 lat temu, kiedy był jeszcze studentem w komunistycznej Czechosłowacji. Dostrzegał jednak zbyt wiele podobieństw między Inkwizycją a systemem komunistycznym i wiedział, że nie uda mu się nakręcić takiego filmu w ojczyźnie. Do idei powrócił 30 lat później, podczas promocji "Amadeusza" w Madrycie, gdzie w muzeum Prado obejrzał największą kolekcję dzieł Goi. Wtedy, przy wsparciu producenta Saula Zaentza, postanowił zrealizować projekt. Napisanie scenariusza zaproponował Jean-Claude'owi Carrirre'owi,, który współpracował z takimi twórcami, jak Luis Bunuel ("Piękność dnia", "Mroczny przedmiot pożądania"), Volker Schlöndorff ("Miłość Swanna"), Louis Malle ("Viva Maria!"), a z Formanem spotkał się podczas realizacji "Valmonta".

Reżyser chciał przedstawić Goyę jako nadzwyczajnego obserwatora, reportera swoich czasów, który nieświadomie angażuje się w politykę. Na początku miał go zagrać Javier Bardem, jeden z najbardziej charyzmatycznych aktorów hiszpańskich. Forman i Carriere zdecydowali się obsadzić Bardema w roli brata Lorenzo, który miał być przeciwwagą dla Goi, a w rzeczywistości główną postacią filmu.

Twórcy długo zastanawiali się, kto mógłby przekonująco wcielić się w postać malarza. Chcieli przede wszystkim, żeby był to aktor jeszcze nie rozpoznawalny. Producent filmu Zaentz opowiadał później: "Wracaliśmy z Milosem samolotem do Ameryki i oglądaliśmy jedną z części Egzorcysty. Milos odwrócił się do mnie i pokazując palcem na Stellana Skarsgarda powiedział: To jest nasz Goya". Tak oto szwedzki aktor, znany m.in. z "Przełamując fale", "Buntownika z wyboru", a także z "Piratów z Karaibów", został wybitnym hiszpańskim malarzem w filmie czeskiego mistrza. Na pierwszym planie znalazła się również kobieta - piękna arystokratka Ines, w którą wcieliła się Natalie Portman, nominowana do Oscara i nagrodzona Złotym Globem za "Bliżej". Aktorka, która zaczęła karierę rolą Matyldy w "Leonie zawodowcu" Luca Bessona, i powracając 5 lat później jako księżniczka Amidala w "Gwiezdnych wojnach", zawdzięcza udział w filmie Formana okładce "Vogue". "W ogóle nie znałem Natalie Portman. Zobaczyłem jej twarz na okładce czasopisma i uderzyło mnie jej podobieństwo do bohaterki uwiecznionej na jednym z ostatnich obrazów Goi "Mleczarka". Wtedy zacząłem się interesować, kim jest Natalie" - wspominał reżyser.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Milos Forman pokazuje ponownie,że wielkim reżyserem jest. Zacni aktorzy, wspaniałe kostiumy, scenariusz jako-taki, ale.. Według mnie przegięciem było zagranie przez Portman, jednocześnie matki i córki. Gra te dwie role super-duper, ale nie przekonuje mnie, co w rolach tego typu jest konieczne. Ale i tak warto obejrzeć.

Piachu

Milos Forman bez formy.
Ten film jest jak supermarket - jest w nim wszystko, a jednak nic.
Jest w nim Goya, ale nie ma jego historii, życia, sztuki.
Jest w nim Inkwizycja, ale całe jej okrucieństwo to ledwie epizod.
Jest tam Napoleon i cała jego rewolucja, która równie rewolucyjnie zostaje przepędzona.
Jest pomysł ukazania tragizmu relacji Ines-Lorenzo-Alicia, ale to jakieś flaki z olejem.

Film dobrze się zaczyna i to wszystko. Zgadzam się z kolegami wyżej, że muzyka, scenografia oraz Natalie Portman dotknięta trądem na plus.

KamilMtr

Dla mnie w sumie tez fajny. Niezla opowiesc pokazujaca przewrotnosc i okrucienstwo historii, oraz tworzacych ja ludzi. Charakteryzacja N. Portman mnie rozwalila. Kilka pozycji na liscie najpiekniejszych w dol ;)
Duchy Goi
reżyseria:
USA/Hiszpania, 2006
Na rozpoczęcie marcowego cyklu "KINO MÓWI: Supermenki" Ale kino+ pokaże "Duchy Goi" - film w reżyserii czeskiego mistrza kina, Miloąa Formana. Obraz będzie przyczynkiem do marcowej dyskusji na temat ewolucji wizerunku kobiety w kinie, jej pozycji w świecie i pełnionych rolach społecznych. W rolach głównych występuje gwiazdorska obsada: Natalie Portman, Javier Bardem oraz Stellan Skarsgård.
film kostiumowy
Duchy Goi
4,1 5 1 35