PREMIERA

2007.02.23

CANAL+ PREMIUM

DUMA I UPRZEDZENIE

Bride & Prejudice

Indie/Wlk. Brytania/USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: musical

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesne Indie. Hinduska matrona, pani Bagshi (Nadira Babbar) ma w życiu tylko jeden cel. Chce jak najkorzystniej wydać za mąż swoje cztery dorastające córki.

Znakomitą okazją do polowania na mężów jest zbliżająca się uroczystość zaślubin. Pani Bagshi w towarzystwie córek zjawia się więc na przyjęciu. Szczęśliwym trafem pojawia się tam też przybyły prosto z Ameryki drużba Balraj Bingley (Naveen Andrews) i jego przyjaciel, amerykański biznesmen William Darcy (Martin Henderson). Na parkiecie uwagę Balraja przyciąga Jaya (Namrata Shirodkar), Darcy'emu wpada natomiast w oko druga córka pani Bagshi - Lalita (Aishwarya Rai). Ich pierwszy kontakt okazuje się jednak kompletną porażką i wydaje się, że jedyne co może ich połączyć, to nienawiść od pierwszego wejrzenia. Lalita i Will spotykają się jeszcze kilkakrotnie, ale za każdym razem kończy się na kłótni. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy staje między nimi przystojny Anglik, Johnny Wickham (Daniel Gillies), który adoruje Lalitę.

Dla GURINDER CHADHY realizacja "Dumy i uprzedzenia" w konwencji kina Bollywood połączonego z klasycznym hollywoodzkim musicalem była spełnieniem jednego z największych zawodowych marzeń. Pomysł ten podsunął jej przyjaciel Cameron McCracken, który wiedział, że kilka lat wcześniej Chadha próbowała nakręcić podobny film, ale porzuciła projekt z powodu braku środków finansowych. "Po miesiącu od rozpoczęcia zdjęć skończyły się pieniądze pochodzące od indyjskich producentów i gwiazd. Film nigdy nie został ukończony. To było najgorsze doświadczenie, z jakim miałam do czynienia w mojej karierze" - mówi dziś o tamtym fiasku reżyserka. Pomysł oparcia fabuły nowego projektu na tradycyjnej angielskiej powieści Jane Austen przyszedł reżyserce do głowy tydzień po rozmowie z McCrackenem i okazał się strzałem w dziesiątkę. "Od kiedy zaczęłam prace nad adaptacją powieści jestem przekonana, że Jane Austen we wcześniejszym życiu była Hinduską!" - powtarzała Chadha, Hinduska urodzona w Kenii i wychowana w Londynie. Jak przystało na bollywoodzką produkcję, Chadha z góry założyła, że w filmie nie będzie ani jednej ukazanej wprost sceny erotycznej. W Bollywood istnieje bowiem zakaz pokazywania jakichkolwiek kontaktów seksualnych, w tym również całowania. Fantazje i pragnienia bohaterów odzwierciedlają sekwencje taneczne albo przyrodnicze (przechylające się ku sobie kwiaty, zderzające się fale). Dlatego kiedy Lalita wyobraża sobie swój ślub, uchyla się przed pocałunkiem Darcy'ego zanim ich usta zdążą się dotknąć. Gurinder Chadha przemyciła za to do filmu kilka osobistych aluzji. Podkreślone w filmie zdanie "Nie ma życia bez żony" ("No life without wife") to ulubione powiedzenie ojca reżyserki, które zresztą dobrze pasuje do słów samej Jane Austin: "Prawdą jest stwierdzenie, że samotnemu mężczyźnie do szczęścia potrzebna jest żona".

Wybór głównych aktorów był podobno prosty. Lalitę zagrała Aishwarya Rai, dla której był to pierwszy angielskojęzyczny film w karierze. Partnerował jej znany z "The Ring" Martin Henderson, o którym Chadha mówi, że jest "poważnym i seksownym mężczyzną o gołębim sercu". Baleraya Bingleya natomiast zagrał znany jako Sayid serialu z "Zagubieni" Naveen Andrews.

WASZE OPINIE

pedro

Bardzo dobra wesja powieści J.Austen. Zrobiona w stylu bollywood, z duż a ilością hinduskiejmuzyki i egzotycznych tanców. Warto zobaczyć ten film, aby się zrelaksować.

Filus

Ta też nie jest. Ot, Bollywood w wersji Hollywoodzkiej - całkiem przyzwoicie im wyszło, ale nie jest to specjalniue podobne do "Czasem słońce czasem deszcz" czy "Jestem Przy Tobie". Jeśli zaś czekasz na wierną ekranizację książki Jane Austen to poczekaj do marca, podobno wtedy w C+ ma być emitowana "Duma i uprzedzenie" z Keirą Knigthley w roli głównej.

Hydraulik

Jestem bardzo ciekaw tego filmu.To fakt,ze bylo duzo ekranizacji tej ksiazki,ale chyba zadna jak do tej pory nie byla jej pelnym odzwierciedleniem.
DUMA I UPRZEDZENIE
reżyseria:
Indie/Wlk. Brytania/USA, 2004
Współczesne Indie. Hinduska matrona, pani Bagshi (Nadira Babbar) ma w życiu tylko jeden cel. Chce jak najkorzystniej wydać za mąż swoje cztery dorastające córki.
musical
DUMA I UPRZEDZENIE
4,8 5 1 119