2005 Focus Features, LLC. All Rights Reserved.

PREMIERA

2015.05.22

CANAL+ FILM

Duma i uprzedzenie

Pride and Prejudice

Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowana w czterech kategoriach do Oscara ekranizacja klasycznej powieści Jane Austen. Opowiedziana z humorem historia wielkiej miłości a zarazem wnikliwy portret XIX-wiecznego brytyjskiego społeczeństwa.

"Jest prawdą powszechnie uznaną, iż samotny, zamożny mężczyzna potrzebuje żony" - brzmi pierwsze zdanie powieści "Duma i uprzedzenie". I w istocie, w niewielkiej posiadłości w Netherfield mieszkają państwo Bennet (Donald Sutherland i Brenda Blethyn), których głównym zmartwieniem jest wydanie za mąż pięciu córek: Jane (Rosamund Pike), Elizabeth (Keira Knightley), Mary (Talulah Riley), Kitty (Carey Mulligan) i Lydii (Jena Malone). Okazja nadarza się, gdy w sąsiedztwie pojawia się dwóch przystojnych i majętnych kawalerów, Charles Bingley (Simon Woods) i jego przyjaciel Fitzwilliam Darcy (Matthew Macfadyen). Jak się jednak okaże, sprawa, choć paląca, nie będzie miała szybkiego i łatwego finału...

Od kilku lat twórczość Jane Austen (1775 - 1817) przeżywa renesans, czego dowodem są kolejne filmowe adaptacje książek sławnej Angielki. Młody brytyjski reżyser JOE WRIGHT (nominowana do Złotego Globu, Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Lwa "Pokuta", "Solista") z sukcesem przeniósł na duży ekran jedną z jej najpoczytniejszych i najczęściej ekranizowanych powieści - napisaną w 1813 roku "Dumę i uprzedzenie". W swojej wersji zadbał przede wszystkim o gwiazdorską obsadę i wierne oddanie ducha epoki. Jako buntownicza Elizabeth wystąpiła Keira Knightley ("Podkręć jak Beckham", "Król Artur", trylogia "Piraci z Karaibów", "Pokuta"), której ta kreacja przyniosła nominację do Oscara i Złotego Globu. Rola wyciszonego ojca panien na wydaniu przypadła Donaldowi Sutherlandowi ("Casanova", "Zwyczajni ludzie", "M.A.S.H."), w jego zapobiegliwą żonę wcieliła się dwukrotna zdobywczyni nominacji do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Brenda Blethyn ("Sekrety i kłamstwa", "O mały głos", "Pokuta"), zaś pana Darcy'ego zagrał Matthew Macfadyen ("Enigma", "Frost/Nixon", "Robin Hood"). Oprócz Keiry Knightley nominacje do Oscarów zdobyli twórcy scenografii, kostiumów i muzyki (nagrodzony przez Amerykańską Akademię Dario Marianelli - "Pokuta"). Film był również nominowany w kilku kategoriach do nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Duma i uprzedzenie
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2005
Nominowana w czterech kategoriach do Oscara ekranizacja klasycznej powieści Jane Austen. Opowiedziana z humorem historia wielkiej miłości a zarazem wnikliwy portret XIX-wiecznego brytyjskiego społeczeństwa.
dramat
Duma i uprzedzenie
3,9 5 1 77