Universal

PREMIERA

2004.06.20

CANAL+ PREMIUM

DUŻY, GRUBY KŁAMCZUCH

Big Fat Liar

USA, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jason Shepherd (Frankie Muniz) to zwyczajny 14-latek, który ma jeden duży problem - nieustannie wymyśla nowe kłamstwa. W dodatku, choć uwielbia zmyślać i robi to z dużym wdziękiem, nie zawsze mu to wychodzi.

Pewnego dnia, gdy po raz kolejny nie odrabia pracy domowej i próbuje wywieść w pole swoją nauczycielkę panią Caldwell (Sandra Oh), zostaje bardzo łatwo zdemaskowany przez własnych rodziców (Michael Bryan French i Christine Tucci). Państwo Shepherd postanawiają jednak dać niesfornej latorośli jeszcze jedną szansę. Jeśli napisze w ciągu kilku godzin esej i dostarczy go nauczycielce, darują mu karę. Jeśli nie - spędzi wakacje w letniej szkole. Jason pisze szybko historię o "Dużym Grubym Kłamczuchu" i próbuje dotrzeć do nauczycielki na czas. Niestety trafia do limuzyny hollywoodzkiego producenta Marty'ego Wolfa (Paul Giamatti) i przez przypadek zostawia w niej swój esej. Marty znajduje pracę Jasona i - o ile nie interesują go problemy chłopaka - napisana przez niego historia bardzo mu się podoba. Widząc duże szanse na hit producent postanawia zrobić na jej podstawie swój kolejny film. Za to Jason nie ma powodów do radości. Historia o zagubieniu pracy w limuzynie filmowego producenta wydaje się wszystkim tak nieprawdopodobna, że nikt w nią nie wierzy i chłopaka czekają pracowite wakacje w letniej szkole. Parę miesięcy później Jason spędza wieczór w kinie ze swoją przyjaciółką Kaylee (Amanda Bynes) i widzi zapowiedź filmu na podstawie swojej historii. Od razu dostrzega w tym szansę ocalenia. Razem z Kaylee wykorzystują nieobecność rodziców i lecą do Los Angeles. Muszą przekonać Marty'ego Wolfa, by oficjalnie przyznał skąd wziął pomysł na swój nowy film.

W postać wielkiego kłamczucha wcielił się Frankie Muniz, znany przede wszystkim z tytułowej roli w "Agencie Cody'm Banksie" z 2003 roku i jego o rok późniejszej kontynuacji. Oprócz niego w filmie wystąpili m.in. Amanda Bynes ("Czego pragnie dziewczyna"), Paul Giamatti ("Szeregowiec Ryan", "Planeta małp", "American Splendor"), Sandra Oh ("Purpurowe skrzypce", "Ostatnia noc", "Pod słońcem Toskanii"), Donald Faison ("Czekając na miłość", "Tytani", "Dobry piesek") i Amanda Detmer ("Oszukać przeznaczenie", "Twarda laska", "Majestic").

WASZE OPINIE

Mateusz

Świetne kino familijne,które udowadnia że współczesne kino potrafi bawić i jednocześnie uczyć młodych ludzi.Warto również zwrócić uwagę na aktorstwo,które jest przykładem że istnieją młodzi ludzie mający talent,który potem może zaowocować.Gorąco polecam nie tylko młodzieży.
DUŻY, GRUBY KŁAMCZUCH
reżyseria:
USA, 2002
Jason Shepherd (Frankie Muniz) to zwyczajny 14-latek, który ma jeden duży problem - nieustannie wymyśla nowe kłamstwa. W dodatku, choć uwielbia zmyślać i robi to z dużym wdziękiem, nie zawsze mu to wychodzi.
komedia
DUŻY, GRUBY KŁAMCZUCH
4,0 5 1 6