PREMIERA

2009.10.13

CANAL+ PREMIUM

DWA ŚWIATY

Les deux mondes

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia fantasy

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W świecie równoległym, w wiosce Bégaméni, uciśnione plemię wznosi do nieba modły, by pojawił się wybawiciel, który uwolni lud spod panowania tyrana, kanibala Zotana (Augustin Legrand). Tymczasem w naszej rzeczywistości drobny rzemieślnik Rémy Bassano (Benoît Poelvoorde), wiedzie spokojne życie we współczesnym Paryżu, dzieląc czas pomiędzy rodzinę i pracę.

Pewnego dnia na Rémy'ego spada seria bolesnych ciosów: jego warsztat zostaje zalany, a żona Lucile (Natacha Lindinger) oświadcza, że odchodzi do innego. Załamany próbuje szukać pocieszenia w domu rodziców. Tam właśnie, podczas przygotowywania kawy zostaje wciągnięty pod ziemię, po czym odbywa podróż w czasie, by ostatecznie znaleźć się w Bégaméni. Mieszkańcy wioski natychmiast uznają go za oczekiwanego wybawiciela. Od tej pory Rémy staje się bohaterem niesamowitej przygody, przemieszczając się w najmniej oczekiwanych momentach między dwoma światami. Początkowo niechętny nowym wyzwaniom, odkrywa w sobie cechy przywódcze: staje na czele plemienia i organizuje je do walki z wrogiem. W świecie rzeczywistym próbuje zaś poradzić sobie ze stratą ukochanej.

Początek "Dwóm światom" dała refleksja reżysera i zarazem autora scenariusza nad ukrytym potencjałem drzemiącym w każdym z nas. "Wierzę, że istnieje znacząca różnica pomiędzy tym, co uważamy za możliwe do osiągnięcia, tym, co rzeczywiście robimy oraz tym, jak wszystkie nasze poczynania widzą inni. Często mamy poczucie, że inni nas nie doceniają lub nie wykorzystują w pełni naszych możliwości. To temat uniwersalny, więc oparłem na nim swój scenariusz, w którym niepozorny Rémy trafia do drugiego świata, gdzie postrzegany jest jako Bóg" - wyjaśniał reżyser DANIEL COHEN, który dał się także poznać jako aktor (m.in. thriller "Tristan" i superprodukcja "Atomik Circus - Le retour de James Bataille") oraz scenarzysta (m.in. "Wielka rola" z Peterem Coyotem i Bérénice Bejo).

Na czele obsady filmu Cohena stanął komik Benoît Poelvoorde, znany z wyśmiewającego filmową przemoc, stylizowanego na dokument filmu "Człowiek pogryzł psa", komedii "Asterix na olimpiadzie" czy przeboju kinowego "Coco Chanel". Dwukrotnie nominowany do Cezara Poelvoorde po raz kolejny dał popis niezrównanej vis comica. Choć postać Rémy'ego nie została stworzona specjalnie z myślą o nim, aktor doskonale odnalazł się w roli mieszczucha podróżującego w czasie i przestrzeni. Przyjął rolę, bo jak twierdził urzekła go oryginalność i poetyckość bohatera. Reżyser chwalił sobie współpracę z aktorem, wskazując na specyficzne wyzwanie stojące przed Poelvoordem: "To była trudna rola, ponieważ "Dwa światy" jest zlepkiem gatunków: filmem przygodowym, który dla części widzów może stać się obrazem dosyć intymnym, przybierając jednocześnie formę burleski i komedii". U boku Poelvoorde'a zagrała pochodząca z Hiszpanii Arly Jover, która wystąpiła m.in. w kinowym przeboju "Blade - Wieczny łowca" z Wesleyem Snipesem oraz w "Imperium wilków" z Jeanem Reno.

"Dwa światy" to nie tylko masa zwariowanych gagów, trzymająca w napięciu akcja i efektowna scenografia. Wspomnieć warto także o muzyce do filmu, skomponowanej przez Richarda Harveya ("Kod da Vinci" i "Zabić prezydenta") i nagranej przez orkiestrę w słynnym studiu Abbey Road w Londynie. Zabawna komedia fantastyczna Cohena, porównywana przez krytyków do "Powrotu do przyszłości" i "Bandytów czasu" Terry'ego Gilliama, cieszyła się wielką popularnością kinomanów. W samej Francji "Dwa światy" zobaczyło blisko pół miliona widzów, ale obraz spodobał się też na przykład w Chinach, gdzie poszło na niego ponad 800 tysięcy osób.

WASZE OPINIE

Zuzanna

super film ! szkoda tylko że już
go
nie
pokazują
na canal + ,
chętnie bym
go
obejrzała
jeszcze
wiele razy

kosmo

super film.ino trzeba rozumieć :D

rass

pół obejrzałem... chała i odpuściłem. Przypomina mi się wątek o artystycznym??? (czy jakoś tam) repertuarze wtorkowym. Nie mam złudzeń we wtorki Canal+ TEŻ daje co popadnie.
DWA ŚWIATY
reżyseria:
Francja, 2007
W świecie równoległym, w wiosce Bégaméni, uciśnione plemię wznosi do nieba modły, by pojawił się wybawiciel, który uwolni lud spod panowania tyrana, kanibala Zotana (Augustin Legrand). Tymczasem w naszej rzeczywistości drobny rzemieślnik Rémy Bassano (Benoît Poelvoorde), wiedzie spokojne życie we współczesnym Paryżu, dzieląc czas pomiędzy rodzinę i pracę.
komedia fantasy
DWA ŚWIATY
4,3 5 1 9