PREMIERA

2006.06.24

CANAL+ PREMIUM

DWAJ BRACIA

Deux frères/ Two Brothers

Francja/Wielka Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film familijny

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W latach 20. ubiegłego wieku w dzikiej krainie Angor-Wat w Kambodży na świat przychodzą dwa tygryski. Bracia różnią się od siebie: Sangha jest wdzięczny i nieśmiały, Kumal - odważny i zawzięty.

Beztroskie dzieciństwo przerywa gwałtownie moment rozdzielenia tygrysków. Pasiasty zuchwalec trafia do cyrku, gdzie - zamknięty w klatce - powoli traci swoją dziką naturę. Sangha natomiast staje się ukochanym towarzyszem samotnego synka gubernatora do czasu, aż wypadek zmusza rodzinę chłopca do oddania tygrysa. Teraz oswojony już kot zostaje wychowankiem człowieka, który trenuje go na zawodowego zabójcę w walkach zwierząt. Los jednak chce, aby bracia spotkali się jeszcze raz. Tym razem jednak stają naprzeciwko siebie jako wrogowie.

"Dwaj bracia" byli dla JEAN-JACQUES'A ANNAUD, francuskiego reżysera, niegdyś często nagradzanego za telewizyjne reklamy, kolejnym śmiałym wyzwaniem, z którego wyszedł zwycięsko. Już jego filmowy debiut "Czarne i białe w kolorze" (1976) wywołał bardzo podzielone opinie - zignorowany we Francji, w Stanach Zjednoczonych stał się hitem i otrzymał Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Projekt "Walki o ogień", jego najsłynniejszego filmu o życiu naszych prehistorycznych przodków sprzed 80 tysięcy lat, też długo czekał na realizację - żaden z producentów nie chciał się zgodzić na film bez dialogów. "Walka o ogień" została jednak nagrodzona Cezarem, Oscarem oraz BAFTĄ, ugruntowała pozycję reżysera jako jednego z najoryginalniejszych twórców i otworzyła przed nim większość europejskich wytwórni. "Imieniem róży" (1986) Annaud udowodnił, że z wyczuciem potrafi przenosić na ekran wielką literaturę (Cezar dla najlepszego filmu zagranicznego). Dzięki "Niedźwiadkowi" (1988), opowiedzianej z punktu widzenia zwierzęcia historii o zmaganiu z myśliwym, dał się poznać jako specjalista od filmów o zwierzętach. Kolejne kontrowersje reżyser wzbudził zrealizowanym częściowo w Wietnamie "Kochankiem" (1992), śmiałej obyczajowo, choć dość infantylnej adaptacji powieści Marguerite Duras. Po premierze "Siedmiu lat w Tybecie" (1997), biograficznego obrazu o przyjaźni austriackiego alpinisty Heinricha Harrera z młodym Dalajlamą, reżyser otrzymał natomiast oficjalny zakaz wjazdu do Chin.

"Dwaj bracia" to drugi w dorobku Annauda film o dzikich zwierzętach i - jak dotąd - ostatni obraz w jego karierze. Historia tygrysich bliźniaków została nagrodzona Cezarem za najlepszy montaż oraz specjalną nagrodą na festiwalu w Heartland, który wyróżnia twórców potrafiących w artystyczny sposób przedstawić nadzieję i szacunek dla pozytywnych aspektów życia.

WASZE OPINIE

mm

Wspaniały, piękny film, bardzo szlachetny w wymowie. Do tego atrakcyjny. Czemu polski dystrybutor zrezygnował z pokazania go w kinach? Czyżby znów dlatego, że w Stanach nie zrobił kasy?
DWAJ BRACIA
Francja/Wielka Brytania, 2004
W latach 20. ubiegłego wieku w dzikiej krainie Angor-Wat w Kambodży na świat przychodzą dwa tygryski. Bracia różnią się od siebie: Sangha jest wdzięczny i nieśmiały, Kumal - odważny i zawzięty.
film familijny
DWAJ BRACIA
4,2 5 1 44