PREMIERA

2012.05.01

CANAL+ PREMIUM

DWAJ PANOWIE "N"

Polska, 1961

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Urzędnik archiwum hipotecznego w Warszawie Kazimierz Dziewanowicz (Bolesław Plotnicki) ma oryginalne hobby: gromadzi informacje o ludziach, podobnie jak on, urodzonych 29 lutego. Swoją manię traktuje jako astrologiczną zabawę intelektualną.

W dniu wyjazdu na miesięczny urlop zgłasza się do archiwum petent z prośbą o wypis prawa własności. Nazywa się Henryk Nowak (Wacław Kowalski), jest ogrodnikiem, mieszka pod Warszawą i urodził się 29 lutego 1916 roku. Dziewanowicz spisuje jego dane osobowe i prosi o dostarczenie życiorysu. Okazuje się, że w kartotece figuruje już mężczyzna o tych samych personaliach (Janusz Bylczyński). To inżynier, dyrektor warszawskiego przedsiębiorstwa konstrukcyjnego, współpracującego z resortem obrony narodowej. Zaintrygowany Dziewanowicz składa mu wizytę. Chce potwierdzić posiadane przez siebie informacje i otrzymać życiorys inżyniera. Gdy po spotkaniu z kolegami z archiwum wraca wieczorem do domu, zostaje zamordowany. Jego syn, Jan Dziewanowicz (Stanisław Mikulski), sierżant lotnictwa Ludowego Wojska Polskiego, postanawia wyjaśnić okoliczności tego zabójstwa na własną rękę. Pomaga mu jego stewardessa LOT-u Elżbieta Brylska (Joanna Jędryka). Oficjalne śledztwo prowadzi kapitan Olecki (Bohdan Ejmont) z WSW.

TADEUSZ CHMIELEWSKI i to jeden z najważniejszych twórców komedii w okresie PRL-u ("Gdzie jest generał...", "Pieczone gołąbki", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Wiosna panie sierżancie"). "Dwaj panowie "N" to trzeci samodzielny, pełnometrażowy film tego reżysera. Ta inspirowana autentycznymi wydarzeniami historia szpiegowska to także drugi, po "Dotknięciu nocy" Stanisława Barei, powojenny, polski film kryminalny. "Dwaj panowie N" są ekranizacją opartej na materiałach prokuratury wojskowej opowieści "Nowakowie", drukowanej w tygodniku "Dookoła Świata". Jej autorami byli Ryszard Gontarz (scenarzysta m.in. nigdy nie wyemitowanego serialu kryminalnego "Kto ty jesteś?") i dziennikarz Zygmunt Szeliga. Chmielewski znacznie zmienił oryginalny materiał, wprowadzając m.in. postać sierżanta Ludowego Wojska Polskiego Jana Dziewanowicza. Gra go Stanisław Mikulski ("Ewa chce spać", "Barwy walki", "Sekret Enigmy", "Katastrofa w Gibraltarze"). Partneruje mu debiutująca w pierwszoplanowej roli, studentka I roku Joanna Jędryka ("Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Dzięcioł", "Zajęcia dydaktyczne"). W rolach drugoplanowych na uwagę zasługuje występ Wacława Kowalskiego, Janusza Bylczyńskiego w roli demonicznego inżyniera, Bolesława Płotnickiego jako Dziewanowicza-ojca i jego kolegów z archiwum hipoteki miejskiej.

Dziś w odbiorze filmu Chmielewskiego razić może archaiczny, propagandowy wątek szpiegowski, ale "Dwaj panowie "N" wyróżniają się dobrze zarysowaną intrygą, drobiazgowym zapisem śledztwa, sporą dawką napięcia oraz interesującą panoramą obyczajowych realiów. Zwracają też uwagę na bardzo dobre literacko dialogi, których autorem jest podobno Stanisław Dygat. Wszystkie sceny filmu nakręcone zostały w oryginalnej scenerii i plenerach. Ich autorem jest Jerzy Stawicki ("Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane").
DWAJ PANOWIE "N"
Polska, 1961
Urzędnik archiwum hipotecznego w Warszawie Kazimierz Dziewanowicz (Bolesław Plotnicki) ma oryginalne hobby: gromadzi informacje o ludziach, podobnie jak on, urodzonych 29 lutego. Swoją manię traktuje jako astrologiczną zabawę intelektualną.
film kryminalny
DWAJ PANOWIE "N"
5,0 5 1 576