PREMIERA

2010.09.05

CANAL+ PREMIUM

DZIECI IRENY SENDLEROWEJ

The Courageous Heart of Irena Sendler

USA/Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa (Anna Paquin) mieszka ze schorowaną matką Janiną (Marcia Gay Harden) w okupowanym przez Niemców mieście.

Ojciec nie żyje, był lekarzem i jako jeden z niewielu leczył w Otwocku chorych na tyfus. Przed wybuchem II wojny światowej Irena pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do żydowskiego getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia jedna z żydowskich kobiet błaga, aby Irena wyprowadziła z getta jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę w myśl zasady, którą kiedyś zaszczepił jej ojciec: "Jeśli ktoś tonie, musisz próbować go ratować, nawet jeśli nie umiesz pływać". Ksiądz Godlewski (Paul Freeman) sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta. Sendlerowa przystępuje do działania. Postanawia pomagać nie tylko tym, którzy ją o tę pomoc poproszą.

Irena Sendlerowa żyła w Polsce przez ponad 50 lat, pozostając nieznaną nikomu osobą. Świat usłyszał o niej dopiero, gdy cztery uczennice z Uniontown w Kansas wystawiły przedstawienie "Życie w słoiku". Okazało się wtedy, że Sendlerowa wraz z grupą współpracowników podczas II wojny światowej zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Dzięki jej działaniu udało się bezpiecznie wyprowadzić stamtąd około 2500 dzieci, które były potem umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Ich prawdziwą tożsamość Irena Sendlerowa systematycznie notowała na małych karteczkach, które przechowywała w słoiku zakopanym w ogrodzie. W 1943 roku została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć. Życie ocalił jej wysoki okup zapłacony przez Radę Pomocy Żydom - Żegotę.

Scenariusz "Dzieci Ireny Sendlerowej" powstał na podstawie książki Anny Mieszkowskiej "Matka Dzieci Holocaustu". Jego autorem, a zarazem reżyserem filmu jest JOHN KENT HARRISON ("Miłość i wojna", "Helena Trojańska"), z pochodzenia Kanadyjczyk, który w 2005 roku wyreżyserował głośny film "Jan Paweł II" z Jonem Voightem w roli głównej. Zrealizowana z rozmachem historia Ireny Sendlerowej, pierwsza amerykańska fabuła o Polakach ratujących Żydów przeznaczona dla masowej publiczności, miała premierę w kanale CBS.

W filmie Warszawę z czasów okupacji udaje Ryga, a na planie pojawiło się 2 tysiące statystów. Główną bohaterkę gra Anna Paquin ("Szukając siebie", ". godzina", "Ciemność"), laureatka Oscara za dr ugoplanową rolę w "Fortepianie". W roli jej matki występuje zdobywczyni Oscara Marcia Gay Harden ("Pollock", "Wszystko za życie", "Niewidzialny"). W filmie występują również polscy aktorzy, m.in. Danuta Stenka ("Katyń", "Lejdis") jako Hanna Rozenfeld, przyjaciółka Sendlerowej i Maja Ostaszewska ("Ile waży koń trojański?", "Janosik. Prawdziwa historia") w roli Jadwigi, współpracownicy Ireny. Rabina Elderey a kreuje Jerzy Nowak ("Wiedźmin", "Rysa"), zaś doktora Janusza Korczaka - Krzysztof Pieczyński ("Jasminum", "Generał. Zamach na Gibraltarze"). Muzykę do filmu skomponował zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek ("Marzyciel"), za scenografię odpowiadał Waldemar Kalinowski ("Zostawić Las Vegas), a autorem zdjęć jest Jerzy Zieliński ("Tajemniczy ogród", "Paparazzi").

WASZE OPINIE

Baran

Niezły film.

7/10

tomek6996

Zaraz zostanę zaszczuty ,trudno. Film poruszający ważny temat ale jego realizacja to
dla mnie porażka. Teksty dla przygłupów jak z polskich teleseriali, koszmarny dubbing,
no i sorry, ale amerykańskie inscenizacje wojenne do mnie nie przemawiają. Widać i
czuć na kilometr, że film został zrobiony dla typowego amerykańskiego widza, który
nie ma pojęcia o II wojnie światowej i gdzieś coś słyszał o zagładzie żydów.
Porównywanie go do Listy Schindlera czy Pianisty to duża pomyłka.

Jamal

Podpisuje sie pod Waszymi opiniami. Historia tak niezwykla i filmowa ze az dziw bierze iz nikt do tej pory nie nakrecil tego filmu. A jak juz nakrecil to Amerykanie. Dlaczego nas nie bylo stac na sfilmowanie historii tej niezwyklej kobiety ? Film ciekawy bo trudno by nudzic sie na takiej historii ale zarazem pozostaje niedosyt bo filmowie brakuje tego "czegoś". Ot, taki film do obejrzenia.

P.S. Jeden z historykow Amerykanskich gdy sie dowiedzial ze Sendlerowa uratowala 2500 dzeci, sadzil ze pomylono sie z wpisaniem zera na koncu.
DZIECI IRENY SENDLEROWEJ
reżyseria:
USA/Polska, 2009
Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa (Anna Paquin) mieszka ze schorowaną matką Janiną (Marcia Gay Harden) w okupowanym przez Niemców mieście.
dramat biograficzny
DZIECI IRENY SENDLEROWEJ
4,1 5 1 42