PREMIERA

2007.04.24

CANAL+ PREMIUM

DZIĘCIOŁ

Polska, 1970

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

40-letni Stefan Waldek (Wiesław Gołas) pracuje w samoobsługowym sklepie spożywczym. Jego żona Miśka (Alina Janowska) jest sportsmenką. Uprawia strzelectwo, często wyjeżdża na zawody i odnosi spore sukcesy. Cichy i spokojny Stefan również ma hobby - kolekcjonuje płyty z nagraniami ptasich odgłosów.

Kiedy żona wyjeżdża, szczęśliwy, godzinami je przesłuchuje. Ta pasja jest jednak obiektem kpin kolegów z pracy. Tym bardziej, że Stefan uznawany jest za pantoflarza, całkowicie zdominowanego przez świetnie zorganizowaną i energiczną żonę. Kiedy Miśka oświadcza, że wyjeżdża na kolejne zawody strzelnicze i nie będzie jej kilka dni, Stefan postanawia w końcu wykorzystać nadarzającą się sposobność i spróbować nawiązać romans. Podboje miłosne są bowiem tym, co w oczach kolegów mogłoby mu przywrócić uznanie i opinię "prawdziwego faceta". Postanawia poflirtować z atrakcyjnymi i od dawna podobającymi mu się kobietami, w tym seksowną mecenasową Tylską (Violetta Villas). Jednak nie odnosi sukcesu u żadnej ze znanych sobie kobiet. A że czas goni i żona ma niebawem wrócić do domu - zdesperowany proponuje kolacje i romantyczne schadzki nowopoznanym paniom. I choć wszystkim przedstawia się jako mężczyzna wolny i bez zobowiązań, jego podboje kończą się fiaskiem. Na nieszczęście kilka z podrywanych kobiet zjawia się niespodziewanie w jego mieszkaniu już po powrocie żony. Miśka rozprawia się z nimi w sposób godny zawodowej sporstmenki.

"Dzięcioł" to debiut fabularny JERZEGO GRUZY, twórcy bardzo popularnych polskich seriali i komedii. Wyreżyserował m.in. takie serialowe hity, jak: "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Motylem jestem czyli romans czterdziestolatka", "Czterdziestolatek-20 lat później", "Tygrysy Europy". Jest również autorem "Pierścienia i róży", "Gulczas, a jak myślisz" czy "Przeprowadzki".

W "Dzięciole" w roli Stefana Waldka wystąpił jeden z najbardziej charakterystycznych i wybitnych polskich aktorów kabaretowych i teatralnych - Wiesław Gołas. Przez 10 lat członek słynnego w latach 70. kabaretu Edwarda Dziewońskiego "Dudek", zagrał u najważniejszych polskich reżyserów filmowych w obrazach uznawanych obecnie za klasyki. U Wojciecha Jerzego Hasa w "Jak być kochaną" i "Rękopisie znalezionym w Saragossie", w "Lotnej" Andrzeja Wajdy, "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka czy kultowych komediach Stanisława Barei, takich jak "Poszukiwany Poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia" oraz "Brunet wieczorową porą". Rolę Miśki odtwarza Alina Janowska, która zadebiutowała na dużym ekranie w jednym z pierwszych obrazów powojennych, "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego. Ulubienicą publiczności stała się jednak dopiero w latach 60. po roli Ireny Kamińskiej w kultowym serialu "Wojna domowa". Janowska zagrała również m.in. w "Podróży za jeden uśmiech" Stanisława Jędryki czy "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego. Od początku istnienia serialu "Złotopolscy" (1997) kreuje w nim rolę Eleonory Gabriel, siostry bliźniaczki Dionizego Złotopolskiego.

WASZE OPINIE

BBVGQiaKnrKvepioyg

pJqiB1 <a href="http://qixjzkfiwnug.com/">qixjzkfiwnug</a>, [url=http://wbfdqyzsauwi.com/]wbfdqyzsauwi[/url], [link=http://bornshsevjhg.com/]bornshsevjhg[/link], http://xhidxfgkmenk.com/

kobieta niepowazna

fantastyczna komedia!!!
swietny portret psychologiczny mezczyzny w okresie pokwitania!!
DZIĘCIOŁ
reżyseria:
Polska, 1970
40-letni Stefan Waldek (Wiesław Gołas) pracuje w samoobsługowym sklepie spożywczym. Jego żona Miśka (Alina Janowska) jest sportsmenką. Uprawia strzelectwo, często wyjeżdża na zawody i odnosi spore sukcesy. Cichy i spokojny Stefan również ma hobby - kolekcjonuje płyty z nagraniami ptasich odgłosów.
komedia
DZIĘCIOŁ
4,1 5 1 17