PREMIERA

2008.02.22

CANAL+ PREMIUM

DZIĘKUJEMY ZA PALENIE

Thank You for Smoking

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ogromny koncern tytoniowy Big Tobacco ma koszmarne problemy z pi-arem. Obrońcy zdrowia i środowiska nieustannie biją na alarm, coraz więcej zakazów zniechęca nałogowych palaczy, a do tego drożeją papierosy. Na świecie zaczyna panować moda na niepalenie.

Szefowie koncernu zastanawiają się jak pozyskać nowe ofiary, które zwiążą się nałogiem, a zarazem z Big Tobacco na wiele długich lat. Zadanie powierzają Nickowi Naylorowi (Aaron Eckhart), który z rzadką brawurą i elegancją potrafi wciskać ludziom kit (np. że palenie poprawia kondycję), a przy tym negocjować z mediami i odpierać ich ataki rzeczowymi argumentami. Nick ma przekonać Amerykanów, że palenie jest sprawą wolności i demokracji, a producentów filmowych, że hollywoodzkie gwiazdy powinny - tak jak to było w kinie lat 40. - puszczać na ekranie dymek. Przeciwnikiem Nicka jest senator Wisconsin Ortolan Finistirre (William H. Macy), który walczy o to, aby na opakowaniach papierosów zamieszczano informacje o chorobach, które wywołuje palenie. Jednak to nie senator wpędza Nicka w opresję. Jego największym problemem okazuje się 12-letni syn, który pod wpływem wątpliwej moralnie działalności ojca sam zaczyna wyrastać na chłodnego cynika. Jakby tego było mało Nick udziela uwodzicielskiej reporterce Heather (Katie Holmes) wywiadu, który kończy się w łóżku.

Komediodramat "Dziękujemy za palenie" jest pełnometrażowym debiutem JASONA REITMANA, a zarazem ekranizacją błyskotliwej powieści "Thank You for Smoking: A Novel" Christophera Buckleya, o prawa do której walczyli najwięksi amerykańscy producenci, w tym podobno sam Mel Gibson. Wszyscy scenarzyści na książce Buckleya połamali sobie zęby. Sarkastyczny humor i niespieszny rytm jego prozy z trudem dawał się przełożyć na język filmu. Dopiero wiele lat później Jason Reitman (syn znanego aktora, Ivana), laureat wielu liczących się nagród za filmy krótkometrażowe, wiedział, jak ma wyglądać film oparty na powieści Buckleya.

"Pod koniec lat dziewięćdziesiątych jedna z moich przyjaciółek podarowała mi książkę "Dziękujemy za palenie", mówiąc, iż to jedna z najzabawniejszych powieści, jakie w życiu przeczytała. Już od pierwszej strony wiedziałem, że to temat, na który z utęsknieniem czekałem" - opowiadał później Reitman. "Scenariusz Jasona nie zawierał praktycznie żadnych wtórności i zapożyczeń, które zdławiły kino niezależne po roku 2000. To nie była kolejna opowieść o problemach rodzinnych, wewnętrznych lękach albo bezrobotnych durniach. To historia diabelsko uroczego oprycha, który zdecydowanie realizuje swoją wersję American Dream" - mówił o projekcie Reitmana David O. Sacks, który został producentem filmu.

Reitman pieczołowicie dobierał też obsadę. Każdy z aktorów wraz z propozycją roli otrzymał długi list wyjaśniający, dlaczego akurat jemu reżyser proponuje tę postać. Tak do filmu trafił Aaron Eckhart, laureat Independent Spirit Award za "Między nami facetami", który dzięki udziałowi w "Dziękujemy za palenie" zdobył nominacje do Złotego Globu i kolejną do Independent Spirit Award. Towarzyszyła mu m.in. Katie Holmes, gwiazda serialu "Jezioro marzeń", która zagrała też m.in. w "Wizycie u April" i "Cudownych chłopcach". Co ciekawe, w filmie o paleniu i nałogowych palaczach nie ma ani jednej sceny, w której ktokolwiek pali. Opary papierosowego dymu pojawiają się jedynie w czarno-białym filmie, który ogląda Nick.

WASZE OPINIE

Piachu

Zabawny, ludzki, trochę niepoprawny film o tym jak koncerny tytoniowe są zewsząd atakowane przez różne organizacje rządowe, pozarządowe i różne grupy społeczne.

Główny bohater po prostu spłaca kredyt hipoteczny i nie wdaje się w moralne rozstrzygnięcia charakteru swojej pracy...do czasu

keke

Film do popatrzenia, dosyć przewidywalny ale trzyma się kupy.
Tzw. sceny miłosne z Katie Holmes to jednak porażka. Plus Maria Bello. Czyli skrzyżowanie "Jeziora marzeń" z "Panem i panią Smith".

Jeśli komuś nie przeszkadzają "aktorzy" z "tasiemców" to polecam.

Sowarek

Zgadzam się. Temat kontrowersyjny, ale film boski. Śmieszny, łatwy i przyjemny, jedna z komedii jakich widziałem. Jak na dłoni widać, że bardzo dobrą pracę wykonał reżyser. Polecam!
DZIĘKUJEMY ZA PALENIE
reżyseria:
USA, 2005
Ogromny koncern tytoniowy Big Tobacco ma koszmarne problemy z pi-arem. Obrońcy zdrowia i środowiska nieustannie biją na alarm, coraz więcej zakazów zniechęca nałogowych palaczy, a do tego drożeją papierosy. Na świecie zaczyna panować moda na niepalenie.
komediodramat
DZIĘKUJEMY ZA PALENIE
4,6 5 1 19