PREMIERA

2011.10.23

CANAL+ PREMIUM

Dzielna mała ciuchcia

The Little Engine that Could

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 78 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mała, zawsze uśmiechnięta ciuchcia pracuje w zaczarowanej krainie jako ustawiacz. W jej lokomotywowni inne pociągi, pod kierownictwem gadającej wieży ciśnień, dostarczają dzieciakom z rzeczywistego świata piękne sny i marzenia.

Ponieważ parowozik jest naprawdę drobnych rozmiarów, pomaga tylko w obrębie bazy. Nie wierzy, że kiedykolwiek dostanie zlecenie z prawdziwego zdarzenia i wyruszy z załadunkiem do świata ludzi. Pewnego razu, żaląc się starej lokomotywie na temat swoich niewielkich gabarytów i możliwości, słyszy w odpowiedzi, że jeśli uwierzy w siebie, to podoła każdemu wyzwaniu. Tego samego dnia w lokomotywowni zapanowuje kompletny chaos, a tunel do rzeczywistego świata zawala się. To prawdziwa katastrofa, ponieważ stary parowóz, z którym z rana rozmawiała bohaterka, przez nieuwagę wwiózł na ich teren prawdziwego chłopca. Mała dzielna ciuchcia, pragnąc pomóc staremu przyjacielowi, postanawia wziąć sprawy w swoje... tłoki.

Niemal wszystkie dzieciaki drżą z ekscytacji na widok lokomotyw. Jeżeli w grę wchodzi parowóz z wielkim kominem, błyszczącą farbą i uśmiechniętą twarzą, to radość młodego człowieka nie zna granic. Bazują na tym twórcy najpopularniejszych współcześnie seriali animowanych dla młodych widzów - "Tomka i przyjaciół" czy "Stacyjkowa". Także Julian Tuwim wiedział, o którym pojeździe napisać wiersz, by zaczarować dzieci. Już w 1906 roku na użytek szkółek niedzielnych w USA ukazała się krótka historia o dzielnej lokomotywie, która dzięki samozaparciu i odwadze dokonała wspaniałych rzeczy. Pełniejsza i najpopularniejsza wersja opowiastki wyszła jednak 24 lata później spod pióra Arnolda Munka, tworzącego pod pseudonimem Watty Piper. W 1991 roku powstała pierwsza ekranizacja kolejowej historyjki. W końcu wytwórnia Universal we współpracy z Crest Animation Productions zrobiła na jej podstawie pełnometrażową animację pod tytułem "Dzielna mała ciuchcia". Reżyserię powierzono ELLIOTOWI M. BOUROWI, który wcześniej pracował przede wszystkim jako animator lub jego asystent. Wziął udział w tworzeniu takich kreskówek, jak "Mulan", "Pocahontas" czy "Król lew". Scenariusz na podstawie tekstu Watty'ego Pipera napisał David Koepp, scenarzysta m.in. "Wojny światów", "Spider-Mana" i "Mission: Impossible". Zawdzięczamy mu także pełen grozy scenariusz do "Parku Jurajskiego", za który otrzymał do spółki z Michaelem Crichtonem nagrodę Saturna. W oryginalnej wersji językowej usłyszeć można m.in. Whoopi Goldberg, użyczającą głosu wieży ciśnień oraz Corbina Bleu ("High School Musical", "Wskakuj!") dubbingującego chłopca, który przypadkowo znalazł się w ciuchciowym świecie. Tytułowa mała ciuchcia mówi głosem znanej ze "Step Up - Taniec zmysłów" i "Step Up 3D" Alyson Stoner.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

gonia1708

Mi też ciufcia się podbała ,nie jest to jedna z głupich bajek Mała-gonia :)

marlor

W recenzjach tutaj na forum pisze się o wielkich tytułach, więc ja trochę z przekory o Dzielnej małej ciuchci - znakomity film , świetna fabuła , świetna animacja, Przyjemny, bezpieczny film . Moje 5-cio letnie dziecko obejrzało z zaparty tchem. A, że trochę je angina uziemiła tym większa wdzięczność dla Canal + za tą miłą atrakcje. Proszę o więcej takich pozycji - proszę , aby swoją troskę o abonenta canal + (nietylko cyfra+) częściej rozciągał na jego rodzinę i (a zwłaszcza) dzieci. Pozdrawiam
Dzielna mała ciuchcia
reżyseria:
USA, 2010
Mała, zawsze uśmiechnięta ciuchcia pracuje w zaczarowanej krainie jako ustawiacz. W jej lokomotywowni inne pociągi, pod kierownictwem gadającej wieży ciśnień, dostarczają dzieciakom z rzeczywistego świata piękne sny i marzenia.
film animowany
Dzielna mała ciuchcia
5,0 5 1 2