Fox

PREMIERA

2010.02.28

CANAL+ PREMIUM

DZIEŃ, W KTÓRYM ZATRZYMAŁA SIĘ ZIEMIA

The Day the Earth Stood Still

USA/Kanada, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Olbrzymi niezidentyfikowany obiekt zbliża się z ogromną prędkością do Ziemi. Trajektoria jego lotu wskazuje, że uderzy w Nowy Jork. Ponieważ wykryto go bardzo późno, szansa na uniknięcie kolizji jest znikoma.

Rząd USA powołuje sztab kryzysowy. Wojskowi i naukowcy, a wśród nich astrobiolog z Uniwersytetu Princeton dr Helen Benson (Jennifer Connelly), mają opracować plan przetrwania. Otoczony światłem i pyłem tajemniczy obiekt niespodziewanie ląduje nocą w Central Parku na Manhattanie. Z jego wnętrza wyłania się bezkształtna świetlista istota. Towarzyszy jej humanoidalny robot z gatunku Genetically Organized Robotic Technology. Przybysz z kosmosu zostaje postrzelony i trafia do szpitala. W inkubatorze przybiera ludzką postać. Klaatu (Keanu Reeves) domaga się spotkania z przedstawicielami ONZ. Chce ostrzec ich przed katastrofą, która grozi mieszkańcom Ziemi. Sekretarz obrony USA Regina Jackson (Kathy Bates) traktuje go jednak wrogo, poleca uwięzić i przebadać za pomocą najbardziej zaawansowanych technologii. Klaatu ucieka i nawiązuje kontakt z Helen Benson.

"Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia" to remake klasycznego filmu science fiction Roberta Wise'a z 1951 roku, według scenariusza Edmunda H. Northa, który powstał z kolei na podstawie noweli Harry'ego Batesa "Farewell to the Master". W latach 50. film był rewolucyjny nie tylko ze względu na sposób przedstawienia kosmitów i robotów, ale także w związku z przesłaniem, atomowym memento, przestrogą dla społeczeństwa żyjącego w czasach Zimnej Wojny. Nie bez przyczyny znalazł się na 5. miejscu w rankingu najważniejszych filmów science fiction, opublikowanego przez American Film Institute w styczniu 2008 roku. Autor scenariusza remake'u David Scarpa ("Ostatni bastion") i reżyser SCOTT DERRICKSON ("Hellraiser V - Wrota Piekieł", "Egzorcyzmy Emily Rose") postanowili zmienić nieco przesłanie oryginału, by opowiedzieć o współczesnych problemach. Poruszają wiec kwestię niszczenia środowiska i jego ochrony. Na planecie, z której przybył Klaatu doszło do katastrofy ekologicznej. Przybysz wie, że Ziemianie podążają w tym samym kierunku i chce temu zapobiec. Musi sprawdzić, czy ludzie są zdolni do zmiany postępowania, w przeciwnym wypadku rozwiązaniem problemu zajmą się obcy. Trzy kultowe elementy filmu z 1951 roku, czyli statek kosmiczny, postać Klaatu i robot Gort, zostały zaprojektowane w sposób łamiący schematy klasycznego science fiction. Klaatu jest kosmitą, który zaimplantował wygląd alpinisty, który podczas górskiej wyprawy w 1928 roku zetknął się z materią z innej planety. Statek kosmiczny ma formę portalu, przez który obca rasa przenosi się z jednego do drugiego świata, zaś 9-metrowy robot jest stechnicyzowaną biologicznie formą życia. Film jest zrealizowany w naturalnej zielono-błękitnej ziemskiej tonacji.

Zdaniem reżysera Keanu Reeves ("Matrix", "Speed - niebezpieczna prędkość", "Lepiej późno, niż później") świetnie zbudował swoją postać, unikając przesady. Jego bohater poznaje ludzi dzięki doktor Helen Benson, którą gra Jennifer Connelly ("Dom z piasku i mgły", "Małe dzieci", "Droga do przebaczenia"), nagrodzona m.in. Oscarem, Złotym Globem i BAFTĄ za rolę w "Pięknym umyśle". Jej bohaterka zajmuje się zawodowo badaniem możliwości występowania życia w kosmosie. Poznaje Klaatu z profesorem Barnhardtem, noblistą którego nade wszystko fascynuje rozwój i możliwości człowieka. W tej roli występuje John Cleese ("Monty Python i święty Graal", "Żywot Briana", "Sens życia według Monty Pythona"). W filmie władzę reprezentuje sekretarz obrony USA Regina Jackson w interpretacji Kathy Bates ("Misery", "Schmidt", "Barwy kampanii"), wielokrotnie nagradzanej aktorki filmowej, teatralnej i telewizyjnej.

WASZE OPINIE

Man Utd - Legia !!!

rewelacja! pozostawia widza z refleksja na długo po filmie!

okoui

totalna porażka i strata czasu. Canal+ co jest z tymi filmami? ile razy jeszcze będziecie serwować nam tak fatalne pozycje?

orzi

jest to prawdopodobnie najgorszy film w historii błeeeee
DZIEŃ, W KTÓRYM ZATRZYMAŁA SIĘ ZIEMIA
reżyseria:
USA/Kanada, 2008
Olbrzymi niezidentyfikowany obiekt zbliża się z ogromną prędkością do Ziemi. Trajektoria jego lotu wskazuje, że uderzy w Nowy Jork. Ponieważ wykryto go bardzo późno, szansa na uniknięcie kolizji jest znikoma.
film science fiction
DZIEŃ, W KTÓRYM ZATRZYMAŁA SIĘ ZIEMIA
3,0 5 1 43