PREMIERA

2002.12.29

CANAL+ PREMIUM

DZIENNIK BRIDGET JONES

Bridget Jones' Diary

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na ten film czekały miliony kobiet na całym świecie. Oszałamiający sukces książki Helen Fielding aż prosił się o ekranizację. Jednak - jak to w takich przypadkach bywa - film musiał być albo bardzo dobry, albo lepiej, żeby go w ogóle nie było.

Bridget Jones (Renee Zellweger), trzydziestodwulatka z nadwagą, budzi się w noworoczny ranek w domu rodziców. Poprzedniego wieczoru wypiła jak zwykle za dużo i czuje się fatalnie. Ponadto, wciąż nie ma chłopaka. Życie wydaje się nie mieć sensu. Bridget postanawia je zmienić. Podejmuje więc noworoczne postanowienia: stracić parę kilo, mniej palić i ograniczyć alkohol, a przede wszystkim przestać fantazjować na temat Daniela Cleavera (Hugh Grant), swego szefa. Wszystko po to, żeby znaleźć wreszcie upragnionego mężczyznę, który nie byłby "emocjonalnym popaprańcem". Aby trzymać się w ryzach, Bridget zakłada dziennik, na kartach którego daje wyraz swoim przemyśleniom i nastrojom.

Trzeba przyznać, że twórcy filmu mieli twardy orzech do zgryzienia. Jak "ożywić" postać czasem niemądrej, ale za to przeuroczej Bridget, która żyje już w wyobraźni i sercach milionów czytelniczek? Zachowując podstawową strukturę powieści, scenarzyści zdecydowali się pominąć kilka wątków i położyć większy nacisk na humor sytuacyjny tak, by nie stracić nic z klimatu literackiego pierwowzoru. Następnie pojawiły się problemy z obsadą. Kiedy świat obiegła wiadomość, że rolę Brytyjki z krwi i kości powierzono Amerykance, wielbicielki panny Jones zadrżały. Jednak ich obawy okazały się nieuzasadnione. Renée Zellweger ciężko pracowała, by stać się stuprocentową Bridget Jones. Na początek musiała pozbyć się swego teksańskiego akcentu. Potem na potrzeby filmu przybrała na wadze kilkanaście kilogramów - Renée gra w tym filmie każdą cząstką swego pulchnego ciała, a brawurowy zjazd po strażackim słupie to coś, czego nie można przegapić. Zellweger udało się stworzyć wrażliwą, emanującą ciepłem postać. Po mistrzowsku pokazuje rozterki dojrzałej kobiety, która z jednej strony chce uchodzić za niezależną, umiejącą ułożyć sobie życie bez mężczyzny, z drugiej - słabą kobietkę spragnioną ustabilizowanego życia rodzinnego. Wielkie brawa należą się również jej ekranowym partnerom. W rolę uwodzicielskiego i szalenie seksownego szefa Bridget, Daniela Cleavera, wcielił się Hugh Grant. Jego rywalem w walce o serce uroczej Jones i pozornie największym nudziarzem i sztywniakiem został Colin Firth. Okazało się, że tak właśnie czytelniczki wyobrażały sobie Marka Darcy'ego. Galerię postaci, które zajmują ważne miejsce w życiu panny Jones uzupełniają jej matka (Gemma Jones), przyjaciel-homoseksualista Tom (James Callis) oraz najlepsze przyjaciółki Jude (Shirley Henderson) i Shazzer (Sally Phillips).

Jeśli kiedyś ktoś będzie przyznawał nagrodę za idealną ekranizację powieści, to "Dziennik Bridget Jones" z pewnością znajdzie się w czołówce.

Oficjalna strona filmu:
http://movies.go.com/movies/B/bridgetjones...


Polska strona filmu:
http://film.onet.pl/oficjalne/dziennik_bridget_jones/

WASZE OPINIE

Endżi

świetna obsada, zabawa, scenariusz

Kama

Kocham ten film!:)

Ja

Doczekały się!:)Puszczajcie go częsciej!Zamiast mordobicia.
DZIENNIK BRIDGET JONES
reżyseria:
USA, 2001
Na ten film czekały miliony kobiet na całym świecie. Oszałamiający sukces książki Helen Fielding aż prosił się o ekranizację. Jednak - jak to w takich przypadkach bywa - film musiał być albo bardzo dobry, albo lepiej, żeby go w ogóle nie było.
komedia romantyczna
DZIENNIK BRIDGET JONES
4,8 5 1 239