• Oscar

PREMIERA

2006.02.19

CANAL+ PREMIUM

DZIENNIKI MOTOCYKLOWE

Diarios de motocicleta

USA/Wlk. Brytania/Niemcy/Argentyna/ Chile/Peru/Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Argentyna, rok 1952. Ernesto Guevara (Gael Garcia Bernal) ma 23 lata i studiuje medycynę specjalizując się w leczeniu trądu. Razem z przyjacielem Alberto Granadą (Rodrigo De la Serna) planują wyprawę w głąb Ameryki Łacińskiej.

29-letni Alberto jest biochemikiem. Na jego starym motorze - Nortonie 500 z 1939 roku - wyruszają z rodzinnego Buenos Aires w 8-miesięczną podróż, która odmieni ich życie. Rozklekotany pojazd wciąż się psuje, ale przyjaciele nie rezygnują. Zachwycają się przyrodą kontynentu i fascynują jego bogatą historią. Na wyżynach Machu Picchu zwiedzają ruiny pozostałe po cywilizacji Inków. Przejeżdżają przez małe miasteczka i wsie obserwując życie prostych ludzi. To otwiera im oczy na prawdziwe oblicze Ameryki, rodzą się zalążki postawy społecznej Che. W końcu trafiają do kolonii trędowatych położonej w głębi peruwiańskiej dżungli. Pobyt w prowadzonej przez doktora Bresciani (Jorge Chiarella) placówce jest ostatnim wspólnym etapem ich wyprawy. Wkrótce świat usłyszy o Ernesto Guevarze, który przejdzie do legendy jako "Che".

Inspiracją dla scenarzysty Jose Rivery były książki "Notas de viaje" Ernesto Che Guevary i "Con el Che por America Latina" Alberto Granado, które opisywały pierwszą podroż Che w głąb Ameryki Łacińskiej. Dwa lata później Guevara poznał Fidela Castro, a za kolejnych parę lat został jednym z przywódców Rewolucji Kubańskiej. Producenci filmu - Michael Nozik i Robert Redford - zaproponowali reżyserię WALTEROWI SALLESOWI, któremu międzynarodową popularność przyniósł nakręcony kilka lat wcześniej "Dworzec nadziei" (m.in. Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie). Brazylijczyk zrealizował też "W cieniu słońca", "Północ" i "Dark Water - Fatum". Reżyser nie tylko wiele razy przeczytał zapiski Guevary, ale spędził też dwa lata na podróżach tropem autora. Spotkał się również z towarzyszem jego wyprawy Alberto Granado, który gościł potem na planie filmu. W jego rolę wcielił się odkryty na castingu Rodrigo De la Serna, notabene autentyczny kuzyn Guevary. Idealnym odtwórcą roli młodego Che okazał się Gael Garcia Bernal ("Amores perros", "I twoją matkę też", "Złe wychowanie"). Meksykanin był podczas produkcji równie niestrudzony jak jego bohater: nie tylko nauczył się jeździć na motocyklu, ale sam przepłynął wpław całą Amazonkę. Zdjęcia (większość w formacie super 16) kręcono w ponad 30 lokalizacjach od Argentyny po Chile i Peru.

Wśród licznych wyróżnień dla filmu znalazły się m.in.: Oscar za najlepszą piosenkę (pierwszą oscarową w języku hiszpańskim), BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszą muzykę, Nagroda Jury Ekumenicznego i Technical Grand Prize za zdjęcia na MFF w Cannes, GOYA za najlepszy adaptowany scenariusz, Independent Spirit Awards za zdjęcia i debiut De la Serny oraz Nagroda Publiczności na MFF w San Sebastian.

Nagrody filmowe

Najlepsza piosenka "Al Otro Lado Del Río", wyk. Jorge Drexler, Leo Sidran, DZIENNIKI MOTOCYKLOWE

WASZE OPINIE

Jacek

bardzo fajny film ja ogladalem go raz ale z mila checia zobacze nastepny raz naparwde jest ciekawy i ma w sobie to cos:) Opowiesc o meskich przygodach eh wypas!

luccaass

"Yo, yo no soy yo, por lo menos no soy el mismo yo interior."
"Me, I'm not the same me, at least not the same spiritual me."

luccaass

Piątek, 8:00. Dzisiaj za oknem po raz pierwszy od długich tygodni przyzwoita pogoda, świeci słońce, może niedługo przyjdzie wiosna. Po obejrzeniu tego filmu nie można jednak się odnaleźć tak łatwo w tym świecie tuż za oknem.
Pogoda za oknem nie robi żadnego wrażenia, gdy głowa została daleko w Kolumbii, Chile, Peru...
DZIENNIKI MOTOCYKLOWE
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania/Niemcy/Argentyna/ Chile/Peru/Francja, 2004
Argentyna, rok 1952. Ernesto Guevara (Gael Garcia Bernal) ma 23 lata i studiuje medycynę specjalizując się w leczeniu trądu. Razem z przyjacielem Alberto Granadą (Rodrigo De la Serna) planują wyprawę w głąb Ameryki Łacińskiej.
dramat
DZIENNIKI MOTOCYKLOWE
4,9 5 1 140