PREMIERA

2014.09.17

CANAL+ PREMIUM

Dziewczyna z lilią

L'ecume des jours

Francja, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: Komediodramat/fantasy

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja noweli Borisa Viana "Piana złudzeń" (Piana dni). W obsadzie Romain Duris, Audrey Tautou, Gad Elmaleh, Omar Sy.

Colin (Romain Duris) jest wynalazcą pianokoktailu, czyli pianina, które po naciśnięciu klawisza tworzy drink. Bogaty młodzieniec czerpie z życia pełnymi garściami. Nie brakuje mu niczego, oprócz miłości. Pewnego dnia na kolacji u przyjaciółki swojego kucharza (Alain Chabat) poznaje Chloé (Audrey Tautou). Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i wkrótce biorą ślub. Po podróży poślubnej Chloe zapada na dziwną chorobę - w płucu dziewczyny zaczyna się rozwijać lilia. Świat wokół zakochanych zaczyna blednąć. Colin robi wszystko, aby ratować ukochaną.

"Dziewczyna z lilią" Gondry'ego to ekranizacja "Piany dni" (Piana złudzeń) Borisa Viana, francuskiego pisarza, poety, muzyka i scenarzysty, który zasłynął skandalizującą powieścią "Napluję na wasze groby", wydaną pod pseudonimem Vernon Sullivan. Vian był jedną z najbarwniejszych postaci powojennego Paryża. Obdarzony niezwykłą wyobraźnią, mistrz absurdu, czarnego humoru i błyskotliwych gier słownych, każdego dnia zmagał się z chorobą serca, a przez to wizją nagłej śmierci, wizją która się ziściła. Podobnie jak bohater "Piany dni" żył z dnia na dzień, w nieco odrealnionym świecie.

Ekranizacji "Piany dni" podjął się francuski reżyser, scenarzysta, autor teledysków i spotów reklamowych MICHEL GONDRY, laureat Oscara za scenariusz wyreżyserowanego przez siebie filmu "Zakochany bez pamięci", w którym wystąpili m.in. Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Eljah Wood. Uznanie w świecie muzycznym przyniósł mu wideoklip do utworu "Human Behaviour" w wykonaniu Bjork, dla której w następnych latach realizował kolejne teledyski. Tworzył wideoklipy takich gwiazd, jak Massive Attack, Chemical Brothers, The Rolling Stones, Radiohead, Foo Fighters, The White Stripes, Kylie Minogue, Lenny Kravitz, Sinead O'Connor. Jest autorem spotów reklamowych, m.in. dla marek Coca Cola, Adidas, Nike, Smirnoff.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Niezwykle oryginalny film oparty na niesamowitej prozie Borisa Viana. Widzów przywykłych do grzecznego kinowego realizmu może szokować mocą surrealistycznej wyobraźni. Jednak uczucia są w nim jak najbardziej realistyczne. I to właśnie ludzkie emocje niepodzielnie władają w tym filmie, deformując całą jego wizualną treść oraz podporządkowując sobie prawa fizyki i biologii - jak to zazwyczaj się zdarza w naszych snach.

Mimo wielu śmieszności, ukazany tu świat wcale nie jest wesoły. Przede wszystkim przeraża w nim to, że niepowstrzymana śmierć odbiera sens wszystkiemu, nawet miłości. Boris Vian po prostu własnym obrazowym językiem opisywał rzeczywistość, której sam doświadczał. Jego życie było zagrożone przez chorobę serca, a Europa, w której tworzył, jeszcze nie otrząsnęła się z krwawej traumy, jaką była II wojna światowa. [i]Dziewczyna z lilią[/i] doskonale ilustruje słynne powiedzenie francuskiego filozofa Jean-Paul Sartre'a:
[i]Absurdem jest, żeśmy się urodzili, i absurdem, że umrzemy.[/i]

Czy film Michela Gondry'ego trafnie streszcza naszą ludzką egzystencję? Czy Sartre ma rację? Czy jednak gdyby nie było mrocznych absurdów, zła i śmierci, moglibyśmy docenić życie i miłość oraz szukać tego co nieśmiertelne, jasne i dobre?
Dziewczyna z lilią
reżyseria:
Francja, 2013
Ekranizacja noweli Borisa Viana "Piana złudzeń" (Piana dni). W obsadzie Romain Duris, Audrey Tautou, Gad Elmaleh, Omar Sy.
Komediodramat/fantasy
Dziewczyna z lilią
4,0 5 1 8