PREMIERA

2010.01.05

CANAL+ PREMIUM

Dziewczyna z Monako

La fille de Monaco

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Paryski adwokat Bertrand Beauvois (Fabrice Luchini) jest nie tylko dobrym prawnikiem, ale także świetnym uwodzicielem. Jego przygody z płcią piękną kończą się jednak najczęściej na rozmowie i poczuciu niedosytu ze strony kobiety.

Pewnego dnia Beauvois udaje się do Monako, gdzie ma poprowadzić kolejną sprawę. Jego klientką jest Edith Lassalle (Stephane Audran), 70-letnia bogaczka, która ponoć zasztyletowała pochodzącego z Rosji, młodszego o wiele lat kochanka. Ponieważ zamordowany był powiązany z mafią, syn milionerki, Louis Lassalle (Gilles Cohen), obawiając się o życie adwokata, angażuje do jego ochrony Christophe'a Abadi (Roschdy Zem). Prostolinijny, lubiący kobiety bynajmniej nie jako partnerki do konwersacji ochroniarz budzi u Bertranda pewne obawy, ale jednocześnie daje mu poczucie bezpieczeństwa. Wkrótce prawnik poznaje młodziutką Audrey Varellę (Louise Bourgoin), która pracuje jako pogodynka w lokalnej stacji telewizyjnej. Dziewczyna jest seksowna, ambitna, ma tupet i nie ma zamiaru spędzić życia na czytaniu prognozy pogody. Robi wszystko, aby zainteresować Bertranda swoją osobą. Wykształcony, elokwentny i błyskotliwy adwokat szybko traci dla niej głowę, a Christophe stara się jak może ratować go z sideł seksownej Audrey.

"Dziewczyna z Monako" to błyskotliwa, pełna pasji i namiętności, przepełniona czarnym humorem komedia o przypadkowym spotkaniu trojga ludzi, których drogi nigdy nie powinny się skrzyżować. Jej autorka, pochodząca z Luksemburga ANNE FONTAINE, jest znana z obrazów, w których pierwszy plan należy do silnych kobiecych osobowości. W głośnym "Coco Chanel" śledziła losy tytułowej projektantki mody nim ta stała się sławna, w "Nathalie...", historię podejrzewającej zdradę kobiety, wynajmującej prostytutkę, by poznać prawdę o mężu. Kobietą, która doskonale wie, czego chce jest też tytułowa "Dziewczyna z Monako". O pomyśle na film reżyserka i zarazem współautorka scenariusza mówiła: "Chciałam pokazać człowieka, który, jak wielu z nas, jest przeświadczony, że ma wszystko pod kontrolą. Mężczyznę, którego życie erotyczne ogranicza się do rozmów, którego jedyną bronią są słowa." Choć Bertrand kocha kobiety, nigdy nie daje się ponieść uczuciom. Gdy poznaje Audrey Varellę traci dotychczasowy rozsądek. Dziewczyna robi na nim tak wielkie wrażenie, że staje się całkiem bezbronny. Rola ta była od początku pisana z myślą o Fabricie Luchinim ("Zuchwały Beaumarchais", "Koszty życia", "Bliscy nieznajomi"), laureacie Cezara sześciokrotnie do niego nominowanym. Pierwsze spotkanie reżyserki z aktorem, mającym na koncie także role w "Zakochanym Molierze" i "Niebie nad Paryżem", miało miejsce jeszcze w latach 80. przy okazji pracy w teatrze. W "Dziewczynie z Monako" Luchiniemu partneruje debiutantka Louise Bourgoin, która wcześniej prezentowała pogodę w CANAL+. Jako Audrey uwiodła mecenasa naturalnością. Choć grana przez nią dziewczyna nie grzeszy wyrafinowanym intelektem, potrafi odsłonić te strony osobowości Bertranda, przed którymi on sam zaciekle się broni. To dzięki niej elokwentny prawnik po raz pierwszy w życiu pozwala sobie na chwilę zapomnienia. Bourgoin została za swój występ nominowana do Cezara jako najbardziej obiecująca aktorka. Zafascynowanego inteligentnym mecenasem ochroniarza, który wolałby widzieć go u boku innej kobiety zagrał Roschdy Zem ("Kociak", "36", "Zła wiara"), zdobywca Złotej Palmy w Cannes za rolę w filmie "Dni chwały", który za kreację w "Dziewczynie z Monako" został uhonorowany nominacją do Cezara. Autorem zdjęć jest trzykrotnie nominowany do nagrody Cezara Patrick Blossier ("Wierność", "Mężczyzna moich marzeń", "Ostre cięcia").

WASZE OPINIE

ajwi

coż można powiedzieć: 'skupiajcie się na dobrych filmach, choćby to były, li tylko francuskojęzyczne produkcje'.... takie skrzywienie frankofila ;-)

Jamal

Komedia obyczajowa z gatunku "do obejrzenia", kino francuskie ma się dobrze więc nawet gorsza komedia jest lepsza od amerykanskiej nie wowiac o polskich.

Mimo to, uważam, że tak czeste skupianie się na kinie francuskim przy jednoczesnym pomijaniu innych kinematografii jak to ma miejsce w ostatnim czasie jest niewskazane.

ajwi

bardzo dobry film, znakomita rola Roschdy Zema;-) dzięki C+ mogę wreszcie nadrobić nowości francuskojęzycznego kina!
Dziewczyna z Monako
reżyseria:
Francja, 2008
Paryski adwokat Bertrand Beauvois (Fabrice Luchini) jest nie tylko dobrym prawnikiem, ale także świetnym uwodzicielem. Jego przygody z płcią piękną kończą się jednak najczęściej na rozmowie i poczuciu niedosytu ze strony kobiety.
komediodramat
Dziewczyna z Monako
5,0 5 1 2