PREMIERA

2005.04.03

CANAL+ PREMIUM

Dziewczyna z perłą

Girl with a Pearl Earring

Wlk. Brytania/Luxemburg, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Holandia, rok 1665. W Delft, jednym z większych ówczesnych miast, mieszka wraz z rodziną 17-letnia Griet (Scarlett Johansson). Po wypadku ojca dziewczyna musi wziąć na swoje barki utrzymanie domu. Zostaje służącą w domu państwa Vermeerów.

Griet szybko orientuje się, że stosunki między małżonkami nie układają się najlepiej. Pan domu, Johannes (Colin Firth), jest malarzem oddającym się w samotności swojej pasji. Żona artysty, Catharina (Essie Davis), nie podziela fascynacji męża i ma do niego pretensję, że zbyt wolno pracując wpędza rodzinę w długi. Vermeerowie mają już kilkoro dzieci, a Catharina właśnie spodziewa się kolejnego. Mentor malarza - marszand Van Ruijven (Tom Wilkinson) zamawia u niego nowe dzieło. Ale nie szybko ujrzy ono światło dzienne, bo perfekcjonista Vermeer każdy obraz tworzy przez wiele miesięcy, dopracowując godzinami każdy detal. Niespodziewanie odnajduje bratnią duszę w młodziutkiej służącej. Początkowo powierza jej tylko mieszanie farb, później Griet staje się jego modelką i muzą. Wzajemna fascynacja tych dwojga znajdzie spełnienie w jednym z najsłynniejszych dzieł malarskich.

Obraz "Dziewczyna z perłą" Johannesa Vermeera można dziś oglądać w muzeum w Hadze, ale historia jego powstania pozostaje zagadką. Podobnie jak życie malarza, po którym do naszych czasów zachowało się jedynie 35 obrazów. Tajemnicze dzieło zainspirowało pisarkę Tracy Chevalier, a jej bestsellerowa powieść - twórców filmu. W postać Vermeera wcielił się jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów, 45-letni Colin Firth. W dorobku artysty są tak różnorodne pozycje, jak: "Miesiąc na wsi", "Valmont", "Duma i uprzedzenie", "Angielski pacjent", "Zakochany Szekspir", "Dziennik Bridget Jones" czy "To właśnie miłość". Partneruje mu wschodząca gwiazda amerykańskiego kina, 20-letnia Scarlett Johansson ("Ghost World", "Egzamin dojrzałości", "Między słowami"). Na drugim planie pojawiają się znakomici brytyjscy aktorzy młodego i średniego pokolenia: Tom Wilkinson ("Za drzwiami sypialni", "Zakochany bez pamięci"), Essie Davis ("Historia Liliany", "Matrix Reaktywacja") i Cillian Murphy ("28 dni później", "Wzgórze nadziei").

"Dziewczyna z perłą" wyróżnia się przede wszystkim w warstwie wizualnej. Jej urok, kunszt i klimat zaowocował szeregiem nagród: Brązową Żabą za zdjęcia na MFF Camerimage oraz nagrodami za zdjęcia na MFF w San Sebastian i Wenecji. Obraz był też w trzech kategoriach (zdjęcia, scenografia, kostiumy) nominowany do Oscara 2004.

WASZE OPINIE

karolowanka

film jest na prawdę cudowny, przesycony erotyzmem, namiętnością. Chociaż pozornie nie ma w nim akcji, w niektórych momentach napięcie sięga zenitu.

[b]Czy byłoby możliwe jego ponowne wyemitowanie w godzinach wieczornych (ale nie nie po północy)?[/b]

Luke

Głęboki film poetycki, bardzo dwuznaczny, z wielkim polem dka wyobraźni widza. Niemniej świetnie zrealizowany i wciągający.

Ja

Przepraszam bardzo mnk, ale chociaz lubię Pearl Harbour, to nie oglądam tylko kiczowatego kina (Pearl Harbour zreszta nie było dla mnie kiczem) i ,,Dziewczyna z perłą" jest jednym z moich ukochańszych filmów. Nie wypowiadaj więc pochopnych sadów, ok? Że ty nie lubisz Pearl Harbour nie znaczy, że Ci co lubią ten film są zupełnymi bezguściami w sferze filmu...
Dziewczyna z perłą
reżyseria:
Wlk. Brytania/Luxemburg, 2003
Holandia, rok 1665. W Delft, jednym z większych ówczesnych miast, mieszka wraz z rodziną 17-letnia Griet (Scarlett Johansson). Po wypadku ojca dziewczyna musi wziąć na swoje barki utrzymanie domu. Zostaje służącą w domu państwa Vermeerów.
dramat
Dziewczyna z perłą
4,7 5 1 131