PREMIERA

2010.11.30

CANAL+ PREMIUM

DZIEWCZYNA Z POCIĄGU

La fille du RER

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jeanne (Émilie Dequenne) mieszka na przedmieściach razem z owdowiałą matką Louise (Catherine Deneuve), która zarabia na życie jako opiekunka do dzieci. Ponieważ dziewczyna nie posiada ani dobrego wykształcenia, ani doświadczenia, a przy tym jest osobą introwertyczną i niezbyt lotną, znalezienie płatnego zajęcia sprawia jej wiele kłopotu.

Często podróżuje pociągiem do miasta w poszukiwaniu pracy, a w wolnych chwilach jeździ na rolkach słuchając muzyki. Wkrótce poznaje młodego zapaśnika (Nicolas Duvauchelle) i związuje się z nim. Pewnego dnia Louise natrafia w gazecie na ogłoszenie firmowane nazwiskiem jej dawnego adoratora, dziś potężnego prawnika (Michel Blanc). W ramach dawnej znajomości aranżuje dla córki rozmowę kwalifikacyjną w kancelarii Bleisteina, jednak Jeanne nie zostaje przyjęta. Fiasko w biurze adwokata oraz problemy sercowe popychają młodą kobietę do oszustwa, którego konsekwencje przerastają jej najśmielsze oczekiwania.

"Dziewczyna z pociągu" ANDRÉ TÉCHINÉ'A powstała na podstawie sztuki teatralnej Jeana-Marie Besseta, inspirowanej niezwykłym wydarzeniem. W piątek, 9 lipca 2004 roku młoda dziewczyna poinformowała paryską policję o incydencie, który wywołał społeczną, polityczną i medialną burzę. Nie byłoby to aż tak niecodzienne, gdyby po upływie trzech dni ogólnoświatowej dyskusji nie przyznała, że wszystko zmyśliła. To, co zrobiła i jak zareagował na to świat omawiano we wszystkich wiadomościach i gazetach. Besset napisał sztukę rok po zdarzeniu, film powstał cztery lata później. Scenariusz to owoc współpracy reżysera, autora sztuki oraz Odile Barski. Podzielenie filmu na dwie części André Téchiné wyjaśniał następująco: "To była jedna z naszych pierwszych koncepcji. Pierwsza część ukazuje genealogię i narodziny kłamstwa, zaś druga - niewyobrażalne konsekwencje, jakie czyn za sobą pociągnął oraz finał mający miejsce w sądzie. Są to dwie odrębne części. Według mnie wraz z drugą zaczyna się praktycznie nowy film". Téchiné od blisko czterech dekad należy do czołowych twórców filmowych we Francji. Zaczynał jako krytyk, pisząc do "Cahiers du cinéma", analizując między innymi wczesne dzieła Formana i Skolimowskiego. Sam zadebiutował dramatem "Paulina odchodzi". Dziś ma na koncie nominacje do nagród na najważniejszych europejskich festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Karlowych Warach i Cannes. Wielokrotnie walczył także o Cezara, a za "Dzikie trzciny" zdobył aż 3 statuetki.

Tak jak w wielu swoich filmach, w "Dziewczynie z pociągu" obsadził Catherine Deneuve, która wcieliła się w rolę matki głównej bohaterki. Obok francuskiej gwiazdy na ekranie pojawiła się Belgijka Émilie Dequenne, aktorka która zadebiutowała w "Rosetcie" braci Dardenne i od razu zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Cannes. Paniom na planie towarzyszą: Michel Blanc ("Przystojny szuka żony", "Opaleni - przyjaciele na całe życie") jako wzięty adwokat żydowskiego pochodzenia oraz Nicolas Duvauchelle ("Złodziejaszek", "Snowboardzista") jako chłopak Jeanne.

WASZE OPINIE

Jamal

Dosc ciekawy film. Andre Techine to jeden z wazniejszych rezyserow francuskich, u nas malo znany, przyznam ze i ja nie znam jego tworczosci za wyjatkiem przedostatniego filmu "Swiadkowie". Ogladalem ten film w zeszlym roku w Ale Kino i bylem nim zachwycony mimo iz nie lubie filmow o tematyce gejowskiej (nie wynika to jednak z mojego uprzedzenia czy homofobii - jest to po prostu kwestia smaku). Skoro wiec C+ zakupil kolejny film tego rezysera to korzystajac z tego obejrzalem "Dziewczyne z pociagu". Film slabszy od poprzedniego filmu ale na solidnym poziomie, tak jak staram sie ogladac wszystkie filmy polskie (za wyjatkiem komedii romantycznych), tak samo w zwiazku z moja sympatia do kina francuskiego, tez staram sie ogladac wszystkie filmy francuskie szczegolnie ze jest ich sporo w tv (wlacznie z komediami romantycznymi, ktore w wykonaniu Francuzow o glowe przewyzszaja nasze produkcje)

Blue-Grey

Dziwny film. Zupełnie nie rozumiem, o co chodziło ślicznej Jeanne... No ale nie jestem atrakcyjną dziewczyną, nie jeżdżę na wrotkach, nie mieszkam w słonecznej Francji i nie szukam pracy w biurze.
Natomiast Catherine Deneuve - jedna z moich filmowych miłości - akurat tutaj wydała mi się po prostu bezbarwna i mało przekonująca. Chyba najbardziej przekonującą postacią był nastoletni wnuczek adwokata Bleisteina.

donkoo

podpisuje sie pod kolega ''krzall''. Warty obejrzenia.
DZIEWCZYNA Z POCIĄGU
reżyseria:
Francja, 2009
Jeanne (Émilie Dequenne) mieszka na przedmieściach razem z owdowiałą matką Louise (Catherine Deneuve), która zarabia na życie jako opiekunka do dzieci. Ponieważ dziewczyna nie posiada ani dobrego wykształcenia, ani doświadczenia, a przy tym jest osobą introwertyczną i niezbyt lotną, znalezienie płatnego zajęcia sprawia jej wiele kłopotu.
dramat obyczajowy
DZIEWCZYNA Z POCIĄGU
5,0 5 1 9