fot. Anna Rzepka
  • Orzeł

PREMIERA

2014.06.22

CANAL+ PREMIUM

Dziewczyna z szafy

Polska, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Koprodukowany przez CANAL+, obsypany nagrodami w Polsce i za granicą debiut kinowy Bodo Koxa, świetna kreacja Wojciecha Mecwaldowskiego, debiutującej na wielkim ekranie Magdaleny Różańskiej, Piotra Głowackiego. Ponadto: Eryk Lubos, Magdalena Popławska i Olga Bołądź.

Jacek (Piotr Głowacki) mieszka z bratem Tomkiem (Wojciech Mecwaldowski). Ze względu na poważne upośledzenie umysłowe brata i konieczność nieustannej nad nim opieki Jacek kontaktuje się ze światem zewnętrznym głównie za pomocą internetu. Pewnego dnia, chcąc wyrwać się na randkę, Jacek powierza Tomka opiece sąsiadki z naprzeciwka. Pogrążona w depresji, opętana samobójczymi myślami Magda (Magdalena Różańska) mieszka samotnie. Paniczny lęk przed światem sprawia, że żyje zamknięta w czterech ścianach. Początkowo niechętna obecności Tomka, z czasem otwiera przed nim drzwi wyimaginowanego świata, który dla siebie stworzyła.

Koprodukowana przez CANAL+ "Dziewczyna z szafy" to kinowy debiut BODO KOXA, kultowej postaci polskiego kina offowego. Widzowie CANAL+ mieli szansę obserwować jego karierę od początku, dzięki takim produkcjom jak "Marco P. i złodzieje rowerów", "Sobowtór" i "Nie panikuj", które wyreżyserował oraz "Homo Father" Piotra Matwiejczyka, "Ugór" i "Krew z nosa" Dominika Matwiejczyka, w których Kox wystąpił. Rola Pabla we "Krwi z nosa" przyniosła mu nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor, za role w "Ugorze" i "Homo Father" otrzymał specjalne wyróżnienie jury Konkursu Kina Niezależnego na festiwalu w Gdyni. Mając do dyspozycji większy niż kiedykolwiek wcześniej budżet, Bodo Kox zrealizował niezwykłą, zawieszoną między magią a realizmem opowieść, w której smutek miesza się w doskonałych proporcjach z humorem. W "Dziewczynie z szafy" świetne kreacje stworzyli nie tylko pierwszoplanowi aktorzy - debiutująca na wielkim ekranie Magdalena Różańska, grający dotkniętego autyzmem Tomka Wojciech Mecwaldowski czy Piotr Głowacki w roli kochającego, wyrozumiałego Jacka. Na drugim planie barwne postacie zagrali Teresa Sawicka jako wścibska sąsiadka i Eryk Lubos w roli zakochanego dzielnicowego Krzysztofa. W partnerki Jacka wcieliły się natomiast Olga Bołądź ("Skrzydlate świnie") i Magdalena Popławska ("Zero", "Lęk wysokości").

"Dziewczyna z szafy" została obsypana wyróżnieniami w Polsce i zagranicą. Pośród nich znalazła się nagroda dla najlepszego filmu polskiego na Camerimage 2013, nagroda dla najlepszego zagranicznego filmu na Niezależnym Festiwalu Filmowym w Rzymie oraz nagroda dla najlepszego filmu na festiwalu "Mediawave" w Budapeszcie. Bodo Kox został ponadto laureatem nagrody "Perspektywa" im. Janusza Morgensterna, Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii "odkrycie roku" oraz "Odkrywczego Oka" dla młodego utalentowanego twórcy w Chicago. Wojciech Mecwaldowski odebrał m.in. Jantara na festiwalu Młodego Kina w Koszalinie. Na Prowincjonaliach we Wrześni, oprócz głównej nagrody Jańcio Wodnika i nagrody dziennikarzy, film został nagrodzony za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka i rolę Magdaleny Różańskiej. Podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej "Dziewczyna z szafy" zdobyła nagrodę specjalną jury i nagrodę jury młodzieżowego. Wygrała też 11. edycję festiwalu Tofifest i otrzymała nagrodę publiczności na 18. Forum Kina Europejskiego Cinergia.

Nagrody filmowe

Odkrycie roku za film - Bodo Kox, film Dziewczyna z szafy

WASZE OPINIE

Tufta

Rewelka.Mimo ,że to chyba raczej był dramat to ja się pary razy uśmiałem.Scena gdy ruda tłumaczyła
policjantowi teorie światów równoległych a on jej na to -to ja ci dam jednak ten numer do psychiatry
boska[:-)] Wiem ,że to tylko film ale jak ludzie potrafią być ograniczeni .To chyba wina tego ,że
przytłacza ich szarość dnia codziennego.Tak jak polubiłem Rudą tak darzę obrzydzeniem
kwiatkoską.Jak ja nie znoszę takich ludzi. Nie wiem czy obejrzę jeszcze lepszy film niż ten w tym
miesiącu chociaż obiecuję sobie dużo po filmie" Przelotni kochankowie" to są spore szanse ,że
Ruda(mógłbym się w niej zakochać) i jej film znajda się na pierwszym miejscu w głosowaniu.

art1970

Dla mnie kandydat do filmu miesiąca. Dobry pomysł, świetna gra aktorska (głównie Mecwaldowski, Lubos), ciekawy klimat. Jeden z najlepszych polskich filmów ubiegłego roku. Bodo Kox jako odkrycie reżyserskie. Polecam.
Dziewczyna z szafy
reżyseria:
Polska, 2012
Koprodukowany przez CANAL+, obsypany nagrodami w Polsce i za granicą debiut kinowy Bodo Koxa, świetna kreacja Wojciecha Mecwaldowskiego, debiutującej na wielkim ekranie Magdaleny Różańskiej, Piotra Głowackiego. Ponadto: Eryk Lubos, Magdalena Popławska i Olga Bołądź.
komediodramat
Dziewczyna z szafy
4,4 5 1 16